Sõidueksami sooritamine?

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

mart63
Postitusi: 155
Liitunud: 04 Veebr 2008, 16:45
Tsikkel: KZ550, MT-03 660, SZR660
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 66 korda
Tänatud: 65 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas mart63 »

Spoiler
kermps kirjutas: 10 Mai 2020, 21:57
mart63 kirjutas: 05 Mai 2020, 13:58

Kuidas eksamiaega broneerida saab?
Autokooli kaudu ei saa, sest koolis käisin 9a tagasi, ma tahan lihtsalt A2->A uuendada. Büroos regada ei saa, sest bürood on kinni. E-teeninduses said vähemalt eelmine aasta veel regada vaid A-kat esmataotlejad, aga mitte olemsolevalt kangemale A-katile soovijad.. Minusugune sai vaid korduvalt helistada, seejärel mõne vaba aja tekkides kohe büroosse kohale minna ja loota, et on veel alles on - kohale jõudmise ajaks oli alati juba läinud, üks kord kõigest 10min reageerimisaja järel.
Lõiv makstud suvi 2019, läheb enne hapuks, kui riigilt teenust saan.. :wack:

Büroos saab küll registreerida. Ise käisin 4 mail ühte broneeringuga autotoimingut tegemas. Mõtlesin siis ka uurida , kuidas see A2-A regamine käib. Tallinnas ees letis olevad vanemad tädid ütlesid mulle kohe , et ei saa mingit aega praegu panna ja ainult läbi autokooli jne. Et oota kuu aega ja siis hakkame alles vaatama...

No ok , tegin oma autoasjad ära ning küsisin teenindaja käest , et kutsugu siia eksamite osakonna pealik. Ja tuligi , rääkisin sama juttu , et kas saaks kuidagi eksamile. Ütles mulle, et istu siia kõrvallauda ja vaatame arvutist millal aja saab... Ja see aeg läks kirja juuni alguseks :) Nii lihtne see oligi. Kusjuures ees leti juures oodates saatsid need samad tädid vähemalt 5 inimest selle 10 minuti jooksul minema, kes samuti soovisid eksamile regada :)

Üllataval kombel õnnestus emaili ja mnt.ee iseteeninduse kaudu "kontaktivabalt" eksamiaeg broneerida, eelmise nädala algul esimese meili vastuses pakuti eksamiaega juba kohe eelmiseks reedeks, aga paluti mnt.ee kaudu kiri saata, et oleks isik tuvastatud, tegin seda kohe, aga seejärel paar päeva neilt vastust ei saanud ja kui lõpuks neljapäeva hilisõhtul sain, siis kirjutati et eksam registreeritud 6.juuniks.. Käib kah, kartsin tegelikult hullematki.




3rk5
Postitusi: 10
Liitunud: 11 Mär 2020, 12:31
Tsikkel: SV1000/CBR600
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas 3rk5 »

janarrr kirjutas: 10 Mai 2020, 22:36

Natuke vale koht aga kas teooriaeksamit saab üldse teha praegult ?

A-kategooria oma saab, teisi hetkel mitte. Mask tuleb kaasa võtta.


oil
Postitusi: 771
Liitunud: 15 Apr 2014, 09:39
Tänanud: 24 korda
Tänatud: 75 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas oil »

Eksam tehtud.

Kaasa võetud maski, kindaid vaja ei läinudki.

Oma handsfree oli teinud eksami palju paremaks kui autokooliski sõites - läbi telefoni tuli kõrvadesse puhas raginata heli, ei jäänud midagi arusaamatuks.

Liiklus on hulluks läinud linnas, eksamit tegevatest sõidukitestki sõidetakse vasakult-paremalt mööda, litsudes kuidas jumal juhatab ja sõites kõrvuti.

A-kategooriat näitav märge tehti kohe ära, sõita võis samal päeval. Paar tundi hiljem oli ka mnt lehel näha.


Lotker
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Mai 2020, 10:51
Tänanud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Lotker »

Kas tegid Tallinnas? Kas saaksid kirjutada milline marsruut sul eksamil oli?


oil
Postitusi: 771
Liitunud: 15 Apr 2014, 09:39
Tänanud: 24 korda
Tänatud: 75 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas oil »

Mul sõber tegi. Endal ammu juba load.

Ta oli sõitnud Nõmmel, Paldiski maanteeni Õismäel ja isegi Sauele jõudnud. Ehk siis igavesti pikk ring.


TrvP
Postitusi: 9
Liitunud: 11 Juul 2019, 21:57

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas TrvP »

janarrr kirjutas: 10 Mai 2020, 22:36

Natuke vale koht aga kas teooriaeksamit saab üldse teha praegult ?

Saab küll. Käisin teisipäeval Tallinnas tegemas. Registreerisin läbi e-büroo. Ca 10 tk oli klassiruumis - suurte vahedega.

Minul maski ei olnud, sellele tähelepanu ka ei juhitud. Käsi tuli sisenemisel desifitseerida.


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Tegin ka just neljapäeval ühe veaga teooria eksami ära. Närvi oli rohkem kui eksam vääris, kohati olid isegi naljakad küsimused. (nt. Kui ees järsult autod pidurdavad, mis seda põhjustada võib? Kas liiklusõnnetus või politsei mõõdab kiirust.)
Sain imekombel Tartusse 26 mai sõidueksami, nüüd mure, kas leian ikka ratta ka endale või mitte. Keegi teab soovitada kus kohast ratta võiks saada, kui juhtub nii, et kooli oma laenutada ei saa.(Ise Tallinnast) Ja oleks tore kui keegi kogemusi jagaks Tartu eksamite kohta, mida hiljutisem, seda parem. Ise olen Tartust ainult paar korda linnast läbi sõitnud, üldiselt ikka lõunakeskusest mööda.

Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Pole just liiga värske info, aga mind aitas sarnase probleemiga otsa peale Alo Aarla, tundub et praegu tegeleb Zebra autokoolis. Rentis ratta, andis paar sõidutundi, lasi veel mõistliku tasu eest mitu tundi iseseisvalt rattaga platsil aeleda, et võõras ratas enam-vähem käppa saada ja üleüldse tundus sellist lahendustele orienteeritud tüüpi inimene, kelle jaoks sõnu "ei saa" ei ole olemas. Foorumitest nende "mind viidi sinna"-teemade lugemine oli minu puhul tühilask, loetuga kattus ainult see jupp ARKist esimese ristmikuni :)

Mingit imet selle mõne tunniga muidugi ei sündinud, takkajärgi ma ei tea, kas tänane mina oleks tollast mind julenud üldse eksamile saata, anoh kuna see oli enamvähem kogu vabariigi eelviimane eksamiaeg enne sügist ja siiamaani olen ühes tükis, siis seekord vist vedas :)


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Ma kirjutasin algul Motohunti vms, saatis ka sinna. Kirjutasin neile öeldi, et alo nr see ja helista esmaspäeval. Eks kui oma koolist antakse, siis vast võtan selle 24h.
Sõita muidu jagan, praegu lihtsalt pikalt aega mõelda ja siis selline tunne, et mis siis kui juhtub nii või nii, sest ei kujuta ette milline see plats välja näeb jne.
Kuidas muidu Tartus üleüldine liikluskorraldus ja kultuur. Kas on mingeid räigeid nipikaid ka või väga tihedad kohad mis eksamil satuvad. Ja kuidas üldiselt teised liiklejad mootorratastesse ja eksamitesse suhtuvad?

Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Noh, ma ei tea, mulle ükskord üks tartlane soovitas, et "ära praegu sealtkaudu mine, tipptund". Kuna alternatiivne tee tundus keeruline, siis võtsin südame rindu ja läksin ikka, seisin selle 7 auto pikkuse järjekorra ära ja tõdesin, et oli vist jah tihedam liiklus kui tavaliselt :D


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Jesper kirjutas: 17 Mai 2020, 17:35

Noh, ma ei tea, mulle ükskord üks tartlane soovitas, et "ära praegu sealtkaudu mine, tipptund". Kuna alternatiivne tee tundus keeruline, siis võtsin südame rindu ja läksin ikka, seisin selle 7 auto pikkuse järjekorra ära ja tõdesin, et oli vist jah tihedam liiklus kui tavaliselt :D

Mul vedas, ei sõitnud sellistel aegadel, suhteliselt tühi oli või pääses teisest reast mööda.


Prets
Postitusi: 681
Liitunud: 13 Juun 2009, 02:40
Tsikkel: Husqvarna 701 "Endu"
Asukoht: Tartto
Tänanud: 13 korda
Tänatud: 67 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Prets »

Alot julgen väga kiita, pani ka mind sadulasse.
Tartus nipikad on munakivitänavad, kus pole keskjoont märgitud, seal vaadatakse, et vasakpöördel üle telgjoone vastassuunda ei lähe. Karlova võrdsed ristmikud, kus pead pea igal pool peatuma ja vajadusel teed andma. Arvatavasti ka saad kas Eedeni või Lõunaka ringi kaela, aga muud nagu polegi keerulist Tartus. Üldiselt liiklus rahulikum kui Tallinnas, ei pea nii palju süstima ja värki.

(togi)

Duudzonit
Postitusi: 1
Liitunud: 18 Mai 2020, 21:24

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Duudzonit »

Maanteeameti teoorieksam sooritatud ning esimene sõiduaeg Tallinnas on alles augustis. Autokoolist öeldi, et broneeriksin ise aja, ju siis neil ei ole eelbroneeringuid. 3 kuud on ikka palju oodata.


maatriks
Postitusi: 21
Liitunud: 21 Mai 2020, 11:34
Tsikkel: '14 1200GS, '05 Kawasaki Z750S
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas maatriks »

Eksam tehtud, suur tänu Motohundile (Verliin/Joosep).

Marsruut oli tänase ilma kohta (3-4 kraadi, vihm ja tuul) täitsa huvitav, linna tagasi jõudes olid näpud vaatamata käepidemete soojendusele üsna kanged:
https://goo.gl/maps/aq9MZoTRFo2LtqTaA


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Suured tänud [mention]maatriks[/mention], arvan et see aitab mind teisipäeval, räägiksid äkki lähemalt mis platsil tehti? Ja kuidas sa oma marsruudi salvestasid?


maatriks
Postitusi: 21
Liitunud: 21 Mai 2020, 11:34
Tsikkel: '14 1200GS, '05 Kawasaki Z750S
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas maatriks »

Platsil:
Kõigepealt käisime eksaminaatoriga platsi läbi, siis tulid sellises järjekorras harjutused:
Slaalom, aeglussõit, kaheksa, põige 50km/h, põige 30km/h, esirattaga kasti pidurdus 50km/h, hädapidurdus 50km/h.

Marsruudi panin mälu järgi Google mapsi. Kuna maanteed oli nii palju, siis polnud keeruline meelde jätta.


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Kuidas seal plats on? Kiiruse üles saamiseks maad on? Ja koolis räägiti et põike harjutusel esimesi ja tagumisi väravaid ei ole torbikute näol, lihtsalt jooned? Ja põikama pead 1te torbikut.


maatriks
Postitusi: 21
Liitunud: 21 Mai 2020, 11:34
Tsikkel: '14 1200GS, '05 Kawasaki Z750S
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas maatriks »

Nugis kirjutas: 21 Mai 2020, 12:07

Kuidas seal plats on? Kiiruse üles saamiseks maad on? Ja koolis räägiti et põike harjutusel esimesi ja tagumisi väravaid ei ole torbikute näol, lihtsalt jooned? Ja põikama pead 1te torbikut.

Põikama pidi jah üht torbikut, tundus veidi halenaljakas isegi, mis põige see selline on. Alguses ja lõpus on ainult jooned. Kiirendusruumi tundus piisavalt, rulli põhja keerama ei pidanud, et 50km/h kätte saada.


Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Sain ka tehtud Tartus. Midagi rasket nagu polnudki. Õnneks polnud ilm jube nagu maatriksi, põhimõtteliselt ideaalne ilm oli, päike ainult paistis natuke näkku. Tänaks rattureid kes mind ikka tervitasid teel tartu vaatamata õppesõiduvestile. Eksami ajal ka keegi tervitas, vastu tervitada ei julgenud aga noogutasin, äkki nägi. Muidu päris suur osa oli maantee sõitu ja linnas oli mingi piirkond kus oli järjest hästi palju samaliigilisi ristmike, mingeid nipikaid vms ei olnud, eksamineerija oli ka rahulik. Platsi harjutustel kui pärast harjutust tema poole vaatasin näitas ikka pöialt :D.


Miyagi
Postitusi: 1
Liitunud: 03 Mär 2019, 13:37
Tsikkel: MT07

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Miyagi »

Mina tervitasin ühte ratturit Tartust Valga poole sõites Olerexi juures. Istusin ühel autol suht sabas, veits hiljem nägin, et maanteeameti auto on järel, ju siis eksam käib :D Jäingi korraks mõtlema, et kuidas eksamineerija suhtuks sellesse, kui eksami ajal hakata käega vehkima sõidu ajal teistele ratturitele. Ilmselt ei oleks mõistlik. Aga rõõm kuulda, et uusi sõitjaid Tartu kandis juurde tekib.

Kasutaja avatar

Tuuletallaja
Postitusi: 722
Liitunud: 22 Aug 2006, 13:13
Tsikkel: Neegrikaksik
Asukoht: Faeht / Reval
Tänanud: 110 korda
Tänatud: 68 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Tuuletallaja »

ST: Viskan ikka käppa vestiga sõitjatele ning enamasti, kui vest ei märka, satub paanikasse või ei söanda vastata, on vend sealt seljatagant autost mulle viibanud... ja kui mu mälu mind ei peta, siis on seda ka MNT autost tehtud.

Minu jaoks on see kõik siin üks sotsiaalne eksperiment :bsmile:
Suu võib käia, mootor peab käima!
'96 XRV750
'97 XL600V
'89 Jawa 638

Nugis
Postitusi: 24
Liitunud: 17 Mai 2020, 13:30
Tänatud: 1 kord

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Nugis »

Ma ise tegelt tallinna kandis aga see oli esimene vaba aeg mis sain.


ruitlane
Postitusi: 41
Liitunud: 02 Juun 2020, 22:25
Tänanud: 14 korda
Tänatud: 18 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas ruitlane »

Tegin täna sõidueksami Tartus, eksamineerija oli Toomas Meiel, väga mõistlik mees. Kaks korda loksutas läbi selle Võru tänava otsa liiklussõlme, esimene kord sain hakkama, teisel tegin ikka rämeda reastumisvea, anti pika otsa vaatamise järel andeks, kuna muud asjad olid enam-vähem. Ise sõitsin pärast seda täielikult käega löönult, eksamineerija ütles, et sellest hetkest peale läkski kõik paika. Nali selles, et kuna koolituse läbisin Tallinnas, võtsin eksamitsikli ja 3x45 minutit kohalikust Õnneleid motokoolitusest. Eile selgus, et mu Tallinna koolituse tasemest eksami jaoks absoluutselt ei piisa ja need kuramuse Tartu mehed tegid mu ostetud kolme tunni ja endi poolt veel pealegi niisama raisatud pea tunni ajaga imet. Kõik oli parem, Tallinnas topiti ühe kõrva vastu ragisev kõlar, kust pool juttu kaduma läks, Õnneleidudel oli täismeediakiiver, selge kahepoolne heli, Tallinnas sõitsin ja harjutasin alati pool aega iseseisvalt, Tartu omad ei jätnud mind hetkekski üksi, kogu aeg oldi nõuga ja tähelepanekutega kõrval. Toivo Õnneleid ise on ääretult lahe soe tüüp, kogu aeg oli tunne, et ta võtab minu koperdamisi isiklikult, megatänulik olen, mees päästis mu suve, järgmised eksamiajad olnuks augusti lõpus.

Kasutaja avatar

villy
Postitusi: 1062
Liitunud: 29 Juul 2010, 08:11
Tsikkel: KTM690, TM300
Asukoht: Tallinn, Pääsküla
Tänanud: 183 korda
Tänatud: 116 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas villy »

Spoiler
ruitlane kirjutas: 02 Juun 2020, 23:01

Tegin täna sõidueksami Tartus, eksamineerija oli Toomas Meiel, väga mõistlik mees. Kaks korda loksutas läbi selle Võru tänava otsa liiklussõlme, esimene kord sain hakkama, teisel tegin ikka rämeda reastumisvea, anti pika otsa vaatamise järel andeks, kuna muud asjad olid enam-vähem. Ise sõitsin pärast seda täielikult käega löönult, eksamineerija ütles, et sellest hetkest peale läkski kõik paika. Nali selles, et kuna koolituse läbisin Tallinnas, võtsin eksamitsikli ja 3x45 minutit kohalikust Õnneleid motokoolitusest. Eile selgus, et mu Tallinna koolituse tasemest eksami jaoks absoluutselt ei piisa ja need kuramuse Tartu mehed tegid mu ostetud kolme tunni ja endi poolt veel pealegi niisama raisatud pea tunni ajaga imet. Kõik oli parem, Tallinnas topiti ühe kõrva vastu ragisev kõlar, kust pool juttu kaduma läks, Õnneleidudel oli täismeediakiiver, selge kahepoolne heli, Tallinnas sõitsin ja harjutasin alati pool aega iseseisvalt, Tartu omad ei jätnud mind hetkekski üksi, kogu aeg oldi nõuga ja tähelepanekutega kõrval. Toivo Õnneleid ise on ääretult lahe soe tüüp, kogu aeg oli tunne, et ta võtab minu koperdamisi isiklikult, megatänulik olen, mees päästis mu suve, järgmised eksamiajad olnuks augusti lõpus.

Mis koolis siis Tallinnas käia õnnestus ja mis õpetaja all?


ruitlane
Postitusi: 41
Liitunud: 02 Juun 2020, 22:25
Tänanud: 14 korda
Tänatud: 18 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas ruitlane »

Ei hakka kellegi kohta halvasti ütlema, veel enam nimeliselt, eks kõik koolid ja õpetajad annavad endast oma parima, aga Õnneleidude parim oli lihtsalt peajagu üle.


buldooser
Postitusi: 1
Liitunud: 07 Juul 2020, 18:47

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas buldooser »

Tegin täna sõidueksami Tallinnas ja eksami marsruut oli järgmine: https://tinyurl.com/yazhs959 . Kahjuks eksamit ei sooritanud, sest eksami lõpupoole Rohula tänaval (täpselt enne ringteed) ei märganud nurga tagant tulnud (eeldan, et ta tuli nurga tagant, aga pole kindel, sest ei pannud tähele) ja teed ületada soovinud last. Laps oli rattaga (lükkas käe kõrval) ja jõudis juba ratta esiratta teele lükata, aga siis märkas, et ma ei peatu :( ja tõmbas ratta tagasi kõnniteele. Tõesti ei märganud teda, sest vaatasin juba ringteele, et teistele autodele teed anda. Tunnistan viga ja loodan, et järgmine kord läheb paremini. Eks närvid ja soov, et eksam juba läbi oleks, mängisid ka oma rolli. :)

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Maanteesõitu said päris korralikult :)
Pärnu maanteel lasid ikka torud tühjaks? :mrgreen:


cobravello
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Juul 2015, 12:58

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas cobravello »

Lugesin seda teemat enne oma a-kat sõidueksami tegemist ja sain siit palju abi, nii et panen oma mõtted ka kirja. Eile käisin esimest ja viimast korda täis A-kat sõidueksamit tegemas ja sain selle edukalt sooritatud :) Veidi mõttetu nõuanne, aga suurim vaenlane eksamil on iseenda närvid - need kontrolli alla saada, siis on eksam lihtne. Ise olen Tallinnast, aga eksamiaja sain Pärnusse. Sekundeerin eelkõnelejate arvamust, et kui lähed võõrasse linna eksamit tegema, siis tasub enne paar sõidutundi võtta. Mul õnnestus saada 2 sõidutundi eksamipäeva hommikul ja tunnen, et ilma nendeta poleks eksam õnnestunud. Jah, liikluseeskirja tundes on kindlasti võimalik ka täiesti tundmatus kohas märkide järgi õigesti sõita, aga paratamatu ärevus eksamil rikub kõvasti keskendumisvõimet ja mõnes kohas on ikka väga palju infot, mida vaja korraga seedida. Näha ära kõik liiklusmärgid, tunda ära ühesuunalised tänavad ja parema käe reegli ristmikud, olla valmis eikusagilt välja kargavateks jalakäijateks, teha õigesti ja suunatuld näidates kõik ümberpõiked tee ääres parkivatest autodest (mida reaalses elus keegi nii ei tee, ja minu arust ei peakski, see pidev suunatule näitamine tekitab palju rohkem segadust). Kui sõidad piisava kiirusega, et "teistele liiklejatele jalgu ei jääks" nagu eksamil nõutud siis ei ole kohati lihtsalt piisavalt aega seda kõike ära hoomata. Mulle eksamineerija ütles sõidu ajal, et sõida kiiremini, ei ole vaja nii palju pidurdada, aga ma vastasin, et ma pean vaatama kas ristuval teel on anna teed märk või mitte ja ma ei jõua seda näha kui kiiremini sõidan. Selle peale öeldi et see on õige küll ja rohkem kiiruse pärast ei nurisetud. Keerulistesse kohadesse viidi küll, aga otseselt läbi kukutada kindlasti ei üritatud. Enne linnasõitu küsiti kas ma olen esimest korda sõidueksamil - see jättis veidi kahtlase mulje, sest mis seal vahet on? Aga olin esimest korda ja nii vastasingi.
Olen 12a autoga sõitnud ja tsiklikooli tegin läbi 8a tagasi. Erinevused auto ja tsikliga sõitmisel on: kui teed ümberpõike parkivast autost, jalakäijast, poriloigust vms siis tsikliga pead suunda näitama isegi kui oma sõidurajalt välja ei lähe, aga siiski oma suunda muudad (autoga ei mahukski oma sõidurajale jääma). Enne ära pööramist tuleb tõmmata oma sõiduraja sellesse serva, kuhu poole pöörad - autoga ka, aga tsikliga on see märgatavam liigutus. Tavaliselt tuleks sõita enamvähem tee keskel, et autod sind märkaks ja kõrvale ei trügiks, aga foori taga seistes pigem veidi vasakul, et eesolev auto sind peeglist näeks.
Käisin enne eksamit tehnokontrolli asjad läbi, et midagi ära ei unustaks, ja avastasin selle käigus, et signaal ei tööta. Rääkisin selle ausalt eksamineerijale ära, ta ütles et pole hullu. Kuna olin selgelt tehnokontrolli just teinud ja ta nägi et ka sõidutunde sõitsin selle rattaga, siis tehnokontrolli rohkem näha ei tahtnudki.
Platsiharjutusi tegin ise viimati 8 aastat tagasi ja siis pool tundi enne eksamit. Tuli välja küll, ainult äkkpidurdusel lasin tagarattaga korraliku loha, eksamineerija küsis kas esipidurit üldse vajutasin :D Olen suht kindel et 50kmh harjutusi tegin pigem 45 pealt aga seda ette ei heidetud. Harjutusteks 1) käekõrval ratta risti asetsevale parkimiskohale lükkamine, tagaots ees 2) kaheksad kastis 3) aeglane sõit 4) slaalom 5) ümberpõige 30kmh 6) ümberpõige 50kmh 7) äkkpidurdus 50kmh pealt (jää seisma enne joont) 8.) sujuv pidurdus 50kmh pealt (esiratas peab kasti sisse jääma). Slaalomi ja kaheksate puhul põhiline nõuanne on mitte sõita liiga aeglaselt - kiirus hoiab ratast püsti. Aeglase sõidu ja kaheksate puhul kindlasti ära vahi enda ette maha vaid suuna pilk paar meetrit kaugemale, sinna kuhu tahad välja jõuda, siis ratas justkui ise sõidab sinna ilma et peaksid teadlikult juhtima teda.


Jazzyl
Postitusi: 49
Liitunud: 11 Apr 2014, 11:14
Tsikkel: Kawasaki z750
Tänanud: 47 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas Jazzyl »

Mina tegin enda eksami Rakveres, ning minule öeldi kohe eksamineerija poolt: "Ma tahan näha et sa sõidad sellega nagu mootorrattaga, mitte rolleriga", ehk siis kohe kui 90 märk tuli sai korralikult eksami autol eest ära kütta. :lol:

Kasutaja avatar

AndiKa
Postitusi: 109
Liitunud: 18 Juul 2020, 11:11
Tsikkel: Scout, ST1100
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 13 korda

Re: Sõidueksami sooritamine?

Lugemata postitus Postitas AndiKa »

Aitäh, väga huvitav lugemine ja üldiselt on mul sarnased kogemused, aga ühe täpsustuse tahaks teha, nimelt suuna näitamise koha pealt.

cobravello kirjutas: 22 Juul 2020, 10:47

Olen 12a autoga sõitnud ja tsiklikooli tegin läbi 8a tagasi. Erinevused auto ja tsikliga sõitmisel on: kui teed ümberpõike parkivast autost, jalakäijast, poriloigust vms siis tsikliga pead suunda näitama isegi kui oma sõidurajalt välja ei lähe, aga siiski oma suunda muudad (autoga ei mahukski oma sõidurajale jääma).

Minu eksamineerija andis seljataga suunda kõigil ümberpõigetel, seda oli kuulda läbi side. Samas ega ma ei jälginud teda, võimalik et läks ka vastassuunda seda tehes.

Lisan ka väikse oma piirkondliku omapära kirjelduse. Paides, nagu järeldan kooli sõitudest, käiakse eksamil linnast väljas teatud standardseid marsruute sõitmas. Nimelt igal sõidutunnil küsis õpetaja: kas me Türil/Mäekülas/Öötlas/Tarbjal oleme käinud? Ja läksime alati uuele suunale. Nii et kuna olid topelt-tunnid ja kokku viis sõidukorda, siis esimene kord tegime ainult platsisõitu ja kõigil ülejäänud kordadel oli üks ja unikaalne suund linnast välja, sealhulgas 110 km/h lõik, mida vast ainult Tallinnas ja Jõhvis veel saab õppides kogeda. Paide linna sai muidugi käiatud korralikult ja eks seal on kohti, kus eksimused kerged tulema. Paide Keskväljaku ringristmik on nähtus, mida vist kuskil mujal ei kohta ja Rüütli tänaval on ristmik, kus vasakpöördeks valmistudes mõttelise telgjoone kõrval seisma jäädes oled tegelikult vastutulija jaoks vastassuunas - teed on lihtsalt erineva laiusega ja pisut nihkes. Muus osas, nagu asula ikka: tee ääres parkivad autod, ühesuunalised tänavad, jalakäijad ja kõik muu, mis algajat ratturit sõitmisel segab :D

Mul joppas eksamil Türi suunaga, mille pluss oli, et Paides linnasõitu praktiliselt polnud, see-eest sai seda teha Türil. Türi suuna "boonused" on Türi-Alliku kandis tähelepanu harjutus, kas oli asula märk või mitte ja sama Tori külas. Nimelt Türi-Allikul pole asula märki, seal oli ainult mingi paarisaja meetrine lõik piiratud kiirusega ja lisaks veel kitsas sild, millel ühele suunale antud ületamise eesõigus. Nii et kui sild õnnelikult ületatud ja väike piiranguga jupike ka, siis hoolimata näiliselt asulas sõimisest tuleb tegelikult kiirus üles võtta. Vastupidine on Tori küla, kus pikalt on asula ala seal, kus ühtegi maja tee ääres pole ja tekib tahtmine põldude vahel kiiremini sõita. Edasi saab raudteed ületada ja Türil on üks nigel koht, kus enne ülekäigurada on parklast väljasõit. Suur dilemma oli mul, kus peatuda, et jalakäia üle lasta. See polnud muidugi eksamineerija ega Türi linna kius vaid liiklusseaduse tundmise koht.

Õppesõidu ajal tundusid Kirna pinnavormid rasked. Ausaltöelda sõidaks autogagi alla 90-ne seal, kus tee läheb künka tipust alla ja laskumise lõpus on pime paremkurv, mille siseküljes majapidamine. Aga õppimise ajal sain seal liiga aeglase sõidu eest nuuti ja kuulda, kuidas äsja keegi eksmil läbi kukkus seal 70-ga sõidu eest, nii et eksamil sai see puhtalt tehtud. Natuke hirmus oli, et kui pimeda nurga tagant koer või laps teele jookseb või auto taluhoovist välja keerab aga saatus tahtis et seda ei juhtunud.

Huvitav on see, et nii B- kui eriti C-kati tegemisel on sõiduõpetaja mind manitsenud aeglasemalt ja ettevaatlikumalt sõitma, aga A-kati puhul oli vastupidi. "Anna gaasi, sa pead kiirendama kiiremini kui sõiduauto!" käis algul iga sõidutund ikka vestlusest läbi.

Sõit ise selline: https://www.relive.cc/view/vrqodnp7Wyv

Platsist ka paar sõna: tõesti, erinevalt riigiteatajas olevast eksami juhendist tuli kõik 7 harjutust läbi teha. Eks neid sai tambitud õppe ajal piisavalt ja eksamil polnud vähimatki probleemi, tee nagu tsirkusekoer selgeksõpitud trikke. Samas paistab, et kõigile pole seda närvikava antud, kuna eksamipäeva hommikul enne mind oli keegi platsil äkkpidurdust tehes külje maha pannud. Jutt oli selline, et esimesel katsel ei saanud kiirust üles ja anti teine katse. Teisel korral kasutas vanakooli nippi, et kui kole hirmus hakkab, siis pane külg maha ja mängi surnut. Must huumor muidugi. Nii et tegelikult algas mu eksam sellega, et lappisime McGyveri teibiga kooli ratast, et näidikuplokk ja esituli rattaga ühes tükis püsiks.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”