A-kategooria kursused

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Henn
Postitusi: 370
Liitunud: 23 Dets 2006, 13:07
Tsikkel: Honda
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 58 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Henn »

► Näita Spoilerit
Kuidas see sularahaskeem töötab? Õpilane peab ennast registreerima a-kat koolitusluba omavas koolis. Õpetajal peab olema õpetajatunnistus. Kas kursuse maksumusest osa läheb maksuvabalt õpetajale ja kool võtab siis midagi, et üldse mingit käivet näidata? Õpetaja ilmselt pole siis kooli palgal vaid nö "vabakutseline", toimetab siin ja seal. Ma olen ebaausa konkurentsi vastu, aga kuidas seda õpilasele selgitada. Täna määrab hind väga palju.


Kasutaja avatar

Tuuletallaja
Postitusi: 721
Liitunud: 22 Aug 2006, 13:13
Tsikkel: Neegrikaksik
Asukoht: Faeht / Reval
Tänanud: 110 korda
Tänatud: 68 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Tuuletallaja »

Eestis kehtib sularaha ning vastastikuse kokkuleppe ja korrektse dokumenteerimise korral pole siin midagi imelikku... kui just ei soovi tasuda natuuras või nutria nahkades (ehk saab ka siis määrata mingi ekvivalendi).
Minu jaoks on see kõik siin üks sotsiaalne eksperiment :bsmile:
Suu võib käia, mootor peab käima!
'96 XRV750
'97 XL600V
'89 Jawa 638

Antt1
Postitusi: 73
Liitunud: 03 Aug 2022, 20:29
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 14 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Antt1 »

86-ndal tegin ise ka niimoodi eksamid, et kõigepealt oli teooria, siis C-kat linnasõit, B-kat platsisõit ja lõpetuseks küsiti et kas A-kategooriat ka keegi tahab. Kõik tahtsid. Miilitsad said pika väntamise tulemusel oma mootorratta käima ja käskisid igaühel samas maja taga platsi peal üks silmajärgi kaheksa sõita. Ja rsk, kes tsikli välja suretab see on läbi kukkunud ja kõik need samuti kellel veel sõitmata sest nemad seda ronti enam uuesti käima panema ei hakka :) Tallinnas, Pirital tehti niimoodi tsiklieksamit.

Juhiluba anti küll pihku ja nüüd tahtsingi küsida et kas praktilist sõitu ka kuskil õppida saab? Ma ikka sõidan vahelduva eduga aga aina rohkerm hakkab tunduma et valesti. Eriti tundub niimoodi siis kui kuskilt juutuubist vaadata kuidas mõni guru käseb vasakule pööramiseks paremale keerata ja toob juurde joonised esihargi geomeetriast . Ja muud taolist.

Mõne asja olen vahepeal ikka selgeks saanud - kasvõi seda et pidurdada on õigem esirattaga. Üksaasta ostsin Condori, see on Ducati baasil mootorratas aga mootor oleks nagu valetpidi peale sattunud. Pidurdatakse vasaku jalaga ja käiguvahetus on paremaga nii et esimene üles ja kõik ülejäänud alla. Ostsin ära, läksin alevi vahele sõitma ja juba esimese Stop-märgi all vahetasin käigu üles ja sõitsin hooga ristmikule. Mingi 50-kilomeetriga jäi tegelikult lihasmällu et kui pidurdada siis käega. Muidu peab kõigepealt hakkama meenutama, et millega ma parasjagu sõidan.

Aga jah, kuskil kursusel oleks selline õppimine vähe valutum ja eriti hea kui ka keegi seletaks et miks just nii või teisiti peab tegema.

Assamait
Postitusi: 196
Liitunud: 28 Apr 2017, 16:05
Tsikkel: Eff Zett Quus
Tänanud: 139 korda
Tänatud: 26 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Assamait »

Antt1 kirjutas: 20 Mär 2023, 01:56
Juhiluba anti küll pihku ja nüüd tahtsingi küsida et kas praktilist sõitu ka kuskil õppida saab? Ma ikka sõidan vahelduva eduga aga aina rohkerm hakkab tunduma et valesti. Eriti tundub niimoodi siis kui kuskilt juutuubist vaadata kuidas mõni guru käseb vasakule pööramiseks paremale keerata ja toob juurde joonised esihargi geomeetriast . Ja muud taolist.

...

Aga jah, kuskil kursusel oleks selline õppimine vähe valutum ja eriti hea kui ka keegi seletaks et miks just nii või teisiti peab tegema.
Ma ütleks küll, et mingit hullu koolitust küll vaja pole... See "vasakule pööramiseks paremale pööramine" tuleb alateadlikult... Kui sul pole suuri probleeme, et vägistad ratast hullu moodi, et see sinu poolt soovitud suunda läheks, siis sa juba teed seda.
Võta mingid lauged kurvid ja juhi mootorratas lenksu asemel kerge kallutamisega... Tunned, et lenks liigub... See ongi see, millest jutt. Arenda seda edasi... Hakka ise lenksule survet avaldama sinna suunas, kuhu ratas vihjas...

Keegi tark ütles "Ära sunni ratast vägisi midagi tegema... Ratas teab ise paremini, kuidas midagi teha, sa pead rattal laskma lihtsalt oma tööd teha" :bsmile:
Tuntuim Läti rallisõitja - Kurvis Kraavis; tuntuim Läti mootorrattur - Kurvis Kallutas
Kasutaja avatar

MannyEric
Toetajaliige
Postitusi: 129
Liitunud: 12 Mär 2018, 10:03
Tsikkel: Gemelo de África
Tänanud: 117 korda
Tänatud: 20 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas MannyEric »

Antt1 kirjutas: 20 Mär 2023, 01:56
Juhiluba anti küll pihku ja nüüd tahtsingi küsida et kas praktilist sõitu ka kuskil õppida saab? Ma ikka sõidan vahelduva eduga aga aina rohkerm hakkab tunduma et valesti.
https://www.emmk.ee/motosurvival-2023
Olen ise kursuse läbinud ja soovitan

Honda XL1000V '02 -> Honda CRF1100L '20


Tegelane

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Tegelane »

Tundub, et enamus autokoolides läbid oma kohustuslikud tunnid ja kui hästi läheb siis saad ka load. Kui soov lisaks lubadele ka sõiduoskused omandada siis Tartus tasuks vältida Xyz OÜ ja Abc OÜ.
Kui käia vaatamas autokoolide platsiharjutusi siis peaks saama juba arvestatava ülevaate seal toimuvast (enne vaata sõiduasendit jms youtubis vastujuhtimine Motohundilt) ja kui veel küsida, kas vastujuhtimist ka õpetatakse, siis võiks pilt suht selge olla.
Olles näinud Xyz lõpetanu sõiduoskusi ja kui keeruline on nende valede harjumuste ja "oskuste" ümber õpetamine, siis pigem tasuks kohe korralik kool valida


Tehniliste oskuste lihvimisega tegeleb kindlasti Motohunt ja tavaliselt teeb eraldi ka kevadel sõiduoskuste lihvimise päeva.
Motohundi puhul tasub arvestada sellega, et ettenähtud tundidega ei läbi seda kooli vist keegi ehk täiendkursuse 10h puhul tuleb arvestada 13-20h. Kui platsil kõige elementaarsemate juhtimisvõtetega korralikult toime ei tule siis liiklusesse asja ei ole. Hella hingega ja suure egoga inimestel tasuks ka enne peeglisse vaadata ja mõelda, kas nad suudavad taluda otsest ütlemist ja vahest ka teatavate nüanssidega. Ja kui soovitatakse jalgratas võtta ja kodus harjutama hakata, siis tasub seda pigem sõbraliku soovitusena võtta ja võib säästa ohtratest lisatundidest. Eks see jalgratas tuleb kasuks kõigile ;)
Viimati muutis Macintosh, 18 Juul 2023, 16:59, muudetud 2 korda kokku.
Põhjus: Tsenseeritud. Kui autor usub, et tsensuur on põhjendametu siis palume teada anda.
Kasutaja avatar

Henn
Postitusi: 370
Liitunud: 23 Dets 2006, 13:07
Tsikkel: Honda
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 58 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Henn »

Et ei jääks rumalat muljet, justkui Motohunt tuleks siia foorumisse konkurente maha tegema, siis võiks eelmise postituse autor enda kohta rohkem rääkida. Võibolla need koolide nimed maha võtta.
Motohunt on kahtlemata väga hea kool, aga ma ei usu, et Verliin tahaks sellist postitust siia.
Kasutaja avatar

kiilas
Toetajaliige
Postitusi: 528
Liitunud: 31 Juul 2021, 19:12
Tsikkel: R 1250 GS Adventure
Asukoht: Rapla
Tänanud: 53 korda
Tänatud: 82 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas kiilas »

Henn kirjutas: 17 Juul 2023, 21:26
Võibolla need koolide nimed maha võtta.
Ma võtaks kogu postituse maha, mingi esmapostitaja tuleb ja kukub paukuma, kedagi maha tegema, et kedagi haipida.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7336
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1074 korda
Tänatud: 1046 korda
Kontakt:

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

► Näita Spoilerit
Päris maha ei võtnud, tsenseerisime ära selle osa, mis silmatorkavalt kahtlaselt tundus. Motohundile antud kirjeldus paistis tõelähedane selles niiplaju, kui mina nendest kuulnud olen ja seetõttu ei vaja vast eemaldamist.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT

Tegelane

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Tegelane »

Henn kirjutas: 17 Juul 2023, 21:26
Et ei jääks rumalat muljet, justkui Motohunt tuleks siia foorumisse konkurente maha tegema, siis võiks eelmise postituse autor enda kohta rohkem rääkida.
Motohundiga rohkem seoseid ei oma kui vaid seal omandatud A-kat.
Eelmainitud suurima autokooliga oman ka teatavaid kontakte, aga olen tõsiselt pettunud nende õppemeetodites. Hiljuti load omandanud isik ei julge ringi tegemisel isegi ratast kallutada. Kahjuks sai oma laps ka kooli kaudu B-kati sinna tegema. Sõiduõpetaja ei oska isegi adekvaatseid vastuseid anda, aegajalt aetakse mingit kahtlast iba nagu mingi pervoga oleks laps sõitma sattunud. Kes sõjaväes lube teevad saavad ka a la kiirkursused ja eksamile. Kuidagi saavad nad ka load, ei tea vaid mitu silma seal kinni pigistatakse :P
Teise autokooli õppeplatsist möödun suht igapäevaselt ja see pilt ei ole seal kiita.
Mõnda motoplatsi tean veel, aga ei ole juhtunu õppeprotsessi nägema. Tuttav küll lõpetamas üht kooli, aga ei ole juhtunud sel teemal väga suhtlema.
Kasutaja avatar

kiilas
Toetajaliige
Postitusi: 528
Liitunud: 31 Juul 2021, 19:12
Tsikkel: R 1250 GS Adventure
Asukoht: Rapla
Tänanud: 53 korda
Tänatud: 82 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas kiilas »

► Näita Spoilerit
Ma ei tea kui vana sa oled, aga kuna sul on laps, siis eeldan, et peaksid teadma kuidas omal ajal moto- ja autokoolides koolitus käis. Me tsiklikursustel käisime vist ainult korra platsil Minsk 125-ga, kogu ansambel seisis ja ootas oma järge, et paar ringi 8-t läbi sõita koos vajalike stardi ja stopi käega antavate märguannetega, tsikli laiali lagunemisel jäigi pooltel see sõit tegemata ja järgmine sõit oli juba riiklikul eksamil selle sama rondiga. Auto riiklikul lisaks platsisõidule löödi 4 meest + miilits autosse, igamees sai sõita 200-300m lõigu ühe ristmikuga ja aega kulus kogu ringile ~10min, mitte nii nagu praegu p*** ~40min. Kas me oleme selle pärast sitemad mootorratturid või autojuhid, et meie koolitus tänasega olematu oli? Pigem on tänase koolituse mõte lisaks sõiduõppele ka ikka raha, ei midagi muud, sest tegelikult neid sõitma ikka ei õpetata nii nagu peaks, taotakse liikluseeskirja, aga reaalses liikluses liigelda ei osata, hoiavad kümne küünega roolist kinni ja vilgutavad sulle eest või tagant tulesid kui nende jaoks koolis mitte õpetatud või siis nende mõistuse jaoks "ohtliku" möödasõidu teed, vilgutamise saavad raisad selgeks, aga selle asemel, et teel paremale serva tõmmata ei saa ja see käib kõigi autokoolide kasvatuse kohta. Nii, et hala, et teised koolid on sitad ja Motohunt maailma parim on nagu tahtlik või tahtmatu reklaam lihtsalt.

MustVälk
Postitusi: 142
Liitunud: 05 Veebr 2023, 13:43
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 308 korda
Tänatud: 16 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas MustVälk »

Pigem rõhutakse koolis ikkagi ohutus ja ohutus ja ohutus.
Et pane tähele mis ümber ringi toimub. :)

Liiklust ja juhiabisid on mitu korda rohkem praegu kui oli siis ennemuistsel ajal.
Usalda mind. Ma olen ka 87a. väljalase. :D

motoreis
Postitusi: 238
Liitunud: 26 Nov 2020, 18:55
Tsikkel: Honda CB500X 2019, 48000km ls
Tänanud: 135 korda
Tänatud: 47 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas motoreis »

Tegelane kirjutas: 19 Juul 2023, 21:01
Henn kirjutas: 17 Juul 2023, 21:26
Et ei jääks rumalat muljet, justkui Motohunt tuleks siia foorumisse konkurente maha tegema, siis võiks eelmise postituse autor enda kohta rohkem rääkida.
Kes sõjaväes lube teevad saavad ka a la kiirkursused ja eksamile. Kuidagi saavad nad ka load, ei tea vaid mitu silma seal kinni pigistatakse :P
Räägi lähemalt.
Kasutaja avatar

kiilas
Toetajaliige
Postitusi: 528
Liitunud: 31 Juul 2021, 19:12
Tsikkel: R 1250 GS Adventure
Asukoht: Rapla
Tänanud: 53 korda
Tänatud: 82 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas kiilas »

MustVälk kirjutas: 19 Juul 2023, 21:26

Usalda mind. Ma olen ka 87a. väljalase. :D
87 sõitsin mina juba uljalt ringi, ainsaks turvavarustuseks kiiluga AGV klaasplastist kiiver mida said laatadelt osta ja mingitest E-dest ei teadnud keegi mitte midagi.

701
Toetajaliige
Postitusi: 436
Liitunud: 17 Juul 2021, 21:00
Tsikkel: Desert X, FE 350, Montesa
Tänanud: 118 korda
Tänatud: 76 korda
Kontakt:

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas 701 »

kiilas kirjutas: 19 Juul 2023, 22:31
87 sõitsin mina juba uljalt ringi, ainsaks turvavarustuseks kiiluga AGV klaasplastist kiiver mida said laatadelt osta ja mingitest E-dest ei teadnud keegi mitte midagi.
Osavamad vennad tegid ise neid "AGV kiilukiivreid" . Kes epost ja ajalehtedest, kes kiust ja vaigust. Mida parasjagu saada õnnestus. Vorm käis külakorda ringi.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust.
https://amehitus.eu/

Tegelane

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Tegelane »

kiilas kirjutas: 19 Juul 2023, 21:21
Nii, et hala, et teised koolid on sitad ja Motohunt maailma parim on nagu tahtlik või tahtmatu reklaam lihtsalt.
B-kat - 90 keskpaik
A-kat - 23 ehk alles hetk tagasi ja juba ca 3000 km kõrvalteid sõidetud. Minu jaoks ei ole probleem sõita nö tänava/sportrattaga kurve, sirget kruusa või vihmas max lubatud kiiruse piires ja olenemata sellest, et rehvide vahetusega olen juba pisut hiljaks jäänud. Nende km läbimisel on rehvid ka tunduvalt ümaramaks kulunud. Muidugi lisaks koolile olen ka ise juurde õppinud/harjutanud

Ei väidagi, et maailma parim, aga üks parimatest kes siin teenust pakub. Alati saab paremini ja mitte kusagil ei ole ja ei saagi olla seda ideaalset 100%. Lisaks ei tasu ka unustada, et õpetatakse nö "kõndima", kas sa hiljem ise "jooksma" ka õpid, see on juba igaühe oma asi ja ka hilisem "kõndimine" võib vajada järelaitamist.

Ja nagu esmaselt kasuliku info mõttes kirjutasin, siis kindlasti antud koolist vajalikud sõiduoskused saab (seda muidugi teatavate lisanüanssidega). See et punktist A punkti B liikumisega kõikide koolide lõpetajad hakkama saavad, seda ei nimetata sõiduoskuseks. Kindlasti tasub ka hilisemalt oma sõiduoskusi mõne kursusega täiendada. Võiks ju ka youtube materjali ära mainida, aga seal seinast seina seda ehk tänaval, ringrajal, krossirajal, metsas jm - igal omad võtted ja nüansid.

motoreis kirjutas: 19 Juul 2023, 21:58
Tegelane kirjutas: 19 Juul 2023, 21:01
Henn kirjutas: 17 Juul 2023, 21:26
Et ei jääks rumalat muljet, justkui Motohunt tuleks siia foorumisse konkurente maha tegema, siis võiks eelmise postituse autor enda kohta rohkem rääkida.
Kes sõjaväes lube teevad saavad ka a la kiirkursused ja eksamile. Kuidagi saavad nad ka load, ei tea vaid mitu silma seal kinni pigistatakse :P
Räägi lähemalt.
Isiklik kogemus puudub, aga tuttav sai sõjaväes olles load vist nädalaga, aga kas kõik või vaid täiend A-kati, pigem viimase, aga seda ma täpselt ei tea. Tean vaid, et sõiduoskused omandas siis kui load olid juba käes :)
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Tegelane kirjutas: 19 Juul 2023, 23:24
......Tean vaid, et sõiduoskused omandas siis kui load olid juba käes :)
Muuseas, see on enamusega nii :lol:

Saadetud kettaga lauatelefonist!


motoreis
Postitusi: 238
Liitunud: 26 Nov 2020, 18:55
Tsikkel: Honda CB500X 2019, 48000km ls
Tänanud: 135 korda
Tänatud: 47 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas motoreis »

yeekim kirjutas: 20 Juul 2023, 07:28
Tegelane kirjutas: 19 Juul 2023, 23:24
......Tean vaid, et sõiduoskused omandas siis kui load olid juba käes :)
Muuseas, see on enamusega nii :lol:
Jah, siinkohal kiidaks oma õpetajat Toivo Õnneleidu, Õnneleid Liikluskoolist, kes kohe alguses ütles ära "Mina õpetan Teid ellu jääma, sõitma õpite ise." ja nii on ka läinud.
Ohutus, põiked, ümbruse tajumine, tugev pidurdamine, üle õla alati vaatamine reastumistel jne jne pidi selgeks saama.
Selle baasil sai pärast eksameid ise sõitma hakatud.
Praeguseks 55 000km ringi sõitnuna võin öelda, et Õnneleid tegi head tööd! Tervisi!

motikus
Postitusi: 74
Liitunud: 25 Juul 2018, 15:23
Tsikkel: Vulcan S
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 11 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas motikus »

► Näita Spoilerit
Ma saan aru, et sa oled selles ühes motokoolis käinud? Kuidas sa võrrelda saad, kui sul võrdluseks teisi kogemusi ei ole.
Mina läbisin ühe XX kooli ja olen täiesti rahul. Sellest hoolimata ei hakka ma siin oma sõiduoskusega liputama ega ühte või teist kooli kiitma ega maha tegema.
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1200
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: A-kategooria kursused

Lugemata postitus Postitas Turist »

25 kW piiranguga A tuli kätte 0 tunni koolitusega (ei teooriat, ei sõitu) palju aastaid hiljem piiramatu A tegemisel võtsin eksamile eelneval päeval 2 sõidutundi, et kohaliku asulaga tutvuda kuna igapäevaselt seal ei liikle. Kogu motokoolitus ja ei tunne ka vajadust et oleks pidanud rohkem olema. Saab ka nii, aga tänasel päeval vist ei lubata nii lihtsalt läbi saada, liiga palju raha jääb muidu omanikku vahetamata. :bsmile:
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”