Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?
-
- Postitusi: 1824
- Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
- Asukoht: Tartu
- Tänanud: 7 korda
- Tänatud: 117 korda
Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?
Kõik sõltub sellest, mida ja millega võrrelda. Nagu elektril, on ka gaasil erinevaid hinnapakette. Viimased umbes kümmekond aastat käis gaasi hind enam-vähem samas taktis vedelkütuse hinnaga. Umbes 10 aastat tagasi keris gaasi hind järjest ülespoole ja siis rehkendasin, et saepurubriketiga katelt kütta on kolmandiku võrra odavam kui gaasiga. Kui bensu ja disla hinnad läksid vahepeal alla (ja samal ajal saepurubriketi oma üles) oli ka gaas nii odav, et polnud mingit mõtet millegi muuga kütta. Gaasi ostsin n-ö vanast harjumusest Eesti Gaasi käest ja pakett oli misiganes nad vaikimisi pakkusid. Mõni aasta tagasi hakkasid nad mingit "personaliseeritud hinda" tegema ja vist vahepeal isegi ostsin mõne aasta elektrit nende käest, sest see tegi ka gaasi hinda kübekene soodsamaks.
2020 aasta lõpus hakkasin viimaks veidi hindadesse süvenema ja avastasin, et kui koroonaga seoses kukkus gaasi börsihind ca 2x, siis minule müüdava gaasi hinda see paraku ei mõjutanud. Aasta lõpuks läks küll börsihind jälle veidi üles, aga sellest hoolimata kukkus müüja ning paketi vahetusega hind kohe kolmandiku võrra. Sel suvel keris gaasi börsihind järjest üles ja kui sügisel kasv juba eksponentsiaalseks kiskus, siis muutsin oktoobri esimestel päevadel börsipaketi fikseeritud hinnaga paketiks, kusjuures õnnestus veel saada n-ö septembri hind. Praegu, napid kolm kuud hiljem pakutakse juba ligemale 3x kõrgema hinnaga fikseeritud pakette. Lisaks ostsin jälle üle paljude aastate saepurubriketti, mille hind ka 3 nädalat hiljem juba 20% kõrgem oli.
Kui nüüd gaasi hinna ja selle tõusu juurde tagasi tulla, siis 220energia lehel on kuu keskmiste börsihindade ajalugu näha vahemikus 06.20-12.21. Selle perioodi madalaim hind oli 2020 juulis 8.38 senti/m3 koos KM-ga, suurim mõistagi 2021 detsembris 118.03 senti/m3. Erinevus on 14 korda. Vahepalana võib igaüks teha väikse mõtteharjutuse, kas pooleteise aastaga gaasi tootmise omahind on kerkinud 14 korda, kumb väljatoodud börsihindadest on lähemal tootmise omahinnale ja kelle taskusse see vahe läheb.
Lõpetuseks kaks graafikut energia hinna kohta viimase umbes 25 aasta kohta kuni eelmise aasta oktoobrini. See on reaalne ühiku hind koos kõigi maksudega - arve summa jagatud kogusega. Kui arve on mingeid püsitasusid sisaldanud (näiteks gaasiarvesti rent 90-ndatel), siis see kergitas väiksema tarbimise korral ühiku hinna suuremaks. parandus: 220energia lehel börsihinnad on ikka senti/m3, mitte €/m3
Viimati muutis joel, 07 Jaan 2022, 13:27, muudetud 1 kord kokku.
Joel
Liitu vestlusega
Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige
Avan konto
Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.