Õhksoojuspumba automatiseerimine

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded

Vasta

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas will111 »

siin on kindlasti mitmeid, kui mitte mitmeid sadu õhksoojuspumba kasutajaid, äkki on keegi juhtumisi kokku puutunud/otsinud või kasutab...nimelt hakkasin ükspäev rakendama ammu mõttes olnud ideed, et peaks ilmselt pumba sättima omal tööle ajastatult. kuivõrd viimasel ajal on elektri hinnavahe erinevatel tundidel ööpäeva jooksul vähemalt 5-kordne siis tundub suhteliselt mõttetu kasutada pumpa päeval, ja väga mõtekas kasutada öö läbi.

mõte hea, aga kui hakkasin uurima, et mis nuppe selle jaoks siis vajutada tuleb - jõudsin umbes nii kaugele, et pumbal on võimalus määrata timer, mis kell lülitab sisse või mis kell välja. see tundub aga olevat lihtsalt ühekordne lülitus :lol: :o ühesõnaga, tekkis huvi, et kas on just mulle juhtunud selline ilmaime, mis ei suuda näiteks nädalaprogrammi omale sisse ja omaks võtta ning selle järgi toimida kuni programmi välja lülitamiseni? või on tõesti võimalik, et sellist funktsionaalsust polegi täna enamus (või kõigil) pumpadel sisse ehitatud? :wack:


Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Mul on Alpicair(wifi juhtimisega),selle äpis on nädalataimer olemas aga puldi peal mitte kuna kalendrit pole,on vaid kell.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Turist »

Ega mõne öise tunniga (näiteks 22-06) ikka terve ööpäeva vajadust ära ei küta. :roll:

Assamait
Postitusi: 196
Liitunud: 28 Apr 2017, 16:05
Tsikkel: Eff Zett Quus
Tänanud: 139 korda
Tänatud: 26 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Assamait »

Selle jaoks peaks enamikel õhksoojuspumpadel olema kusagil katte all spetsjomm klemmid, kuhu lisaautomaatikat ühendada. Seda lisaautomaatikat turul liigub, viimastel kuudel olen näinud reklaami "elektri börsihinna jälgijale õhksoojuspumba jaoks". Mingite suht idu(idi)firmade tooted tavaliselt. Ja võimatud googeldada :(
Tuntuim Läti rallisõitja - Kurvis Kraavis; tuntuim Läti mootorrattur - Kurvis Kallutas

taxx
Postitusi: 103
Liitunud: 02 Juun 2019, 16:34
Asukoht: Tallinn & Hiiumaa
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 10 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas taxx »

Mul endal Mitsubishi pumbad, nendel saab läbi telefoni seadistada kõike mida tahta. Iga nädalapäeva saab eraldi seadistada nii kella ajaliselt kui temperatuuri, samuti jälgib ise temperatuuri, kui langeb alla ette antud väärtuse lülitab ennast ise sisse.
Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Ain »

taxx kirjutas: 05 Dets 2021, 13:06
Mul endal Mitsubishi pumbad, nendel saab läbi telefoni seadistada kõike mida tahta. Iga nädalapäeva saab eraldi seadistada nii kella ajaliselt kui temperatuuri, samuti jälgib ise temperatuuri, kui langeb alla ette antud väärtuse lülitab ennast ise sisse.
Mitsul on selleks vaja wifi moodulit. mingil hetkel oli äkki natuke alla 200€
Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Ain »

Aga muidu peaks olema olemas mingid Gatewayd mis sisuliselt käituvad läbi võrgu nagu infraga pult. Ise olen sama mõelnud.. Kuna mul kodus Xiaomi väike süsteem temperatuuriadnuritega erinevates tubades ja osad tuled/pesad (jõulutuled ja osad lambid) läbi selle automatiseeritud/ äpist juhitavad siis oleks hea xiaomi asi..
Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Assamait kirjutas: 05 Dets 2021, 11:58
Selle jaoks peaks enamikel õhksoojuspumpadel olema kusagil katte all spetsjomm klemmid, kuhu lisaautomaatikat ühendada. Seda lisaautomaatikat turul liigub, viimastel kuudel olen näinud reklaami "elektri börsihinna jälgijale õhksoojuspumba jaoks". Mingite suht idu(idi)firmade tooted tavaliselt. Ja võimatud googeldada :(
Hommikul just googledasin seda teemat ja leidsin sellise lehe, kus sellise jälgija mõttekus tehti maatasa, eks igaüks võib muidugi ise üle arvestada
https://ait-nord.ee/maasoojuspump-ja-el ... jargimine/

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas will111 »

Good point, pean oma pumba "äpi" taas kuskile fööni peale installima ning proovima ja vaatama, mida see mulle näitab. kahjuks oli see suht bugine kui kunagi katsetasin. ühe telefoni peale ei õnnestunudki üldse installida. Aga samas kuidagi ta töötas, wifi moodul on pumbal õnneks juba tehasest sees ning hea õnne korral äkki on seal äpis siis tõesti nö. kalender olemas. kuigi minumeelest mul eelmisel pumbal (mis installiti kunagi umbes 20a tagasi) oli selline nädalaprogrammi asi täiesti tavalise puldi peal olemas. Ei kasutanud küll kunagi, aga mingid sellised nupud seal leidusid.

Turist, ega ei peagi kütma. Mul ei ole pump ainus küte. Ja ega ei ju kütma nimelt ainult 22st 6ni. Elekter on odav tegelikult tavaliselt kuskil 20-21st õhtul umbes nii 8ni hommikul. Selle ajaga kütan vabalt ööpäeva vajaduse ära kui selline soov on. Nii ehk naa kütan ka ahju, eriti kui tempid on alla -5c. Ja mul ei ole eriti vahet, mis kell ma kütan selle ahju ära. Teine asi, et ma ei ela/viibi koguaeg ühes kohas. Kolmas asi, et ega ma päeval nagunii väga toas ei istu :D pole mingit vahet, kas a'la 10st hommikul kella 20ni õhtul langeb temp kraad paar madalamaks või mitte. Pigem las langeg. Kui pumba taas tööle panen on see poole tunniga taas samas kohas tagasi, kust ta kukkuma hakkas ja ausalt öeldes mind ei tapa ega mõjuta see paar kraadi jahedam tuba ka.
Ja noh, teine asi oleks see kui pumpa saaks ajastada hoidma erinevaid temperatuure erinevatel kellaaegade vahemikel. Aga sellist lootust ilmselt ei ole, kui juba lihtsat sisse/välja timerit ei suudeta puldi pealt nädalareziimina võimaldada. Ausalt öeldes sellise asja avastamine oli päris shokeeriv kuna tundus täiesti mõeldamatu, et nii primitiivne funktsioon puudub aastal 2019 toodetud seadmel :D

Mis tarbimist kui sellist puudutab siis olen seda huvi pärast mingitel perioodidel jälginud kuna pumbal on mul kulumõõtja vahel, mis näitab mulle browserisse otse kõik andmed välja küsimise peale. 1-2c võrra erinevate temperatuuride hoidmine ruumis võib tähendada (ja enamasti tähendab) näiteks 2-3 korda erinevat pidevat tarbitavat võimsust seinast. Pole täpselt aru saanud, miks see vahe NII suur on. Paistab, et pump ei ole lihtsalt oma täppisreguleerimistega kuigi osav/sujuv ning lööb tihtipeale kuidagi väga kirvemeetodiga. Kuigi erinevaid võimsusreziime on asjal tegelikult ülimalt palju, seega suutlikkus töötada väga täpselt on olemas. Lisame sinna selle, et kui pump uhab näiteks 1kw'ga siis on ta tunni ajaga täiesti läbi jäätunud. miinuskraadidega. Kui ta aga vaikselt siristab võimsusega 400-500w siis ta ei pruugi üldse jäässe minnagi, mis tähendab, et ühtegi sulatustsüklit ei toimu ja masina kasutegur on terve tööreziimi jooksul kõrgem
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas ranel »

Temperatuuri hoidmine on efektiivsem lahendus, kui üles alla temperatuuriga mängimine. Isegi olenemata natuke kõrgemast hinnast teatud ajal.

Öösel on temp madalam ja seetõttu kasutegur ka madalam. Lisaks ökonoomsem on temperatuuri hoida, kui üles alla mängitada.


See maasoojuspumba teema. Tööl sai millalgi arvutused tehtud. Et ainult odavama elektriga kütta öösel, oleks süsteemi paigaldusmaksumus umbes 50-100% kallimaks läinud võrreldes ühtlase kütmisega. Alustades suurest akupaagist lõpetades võimsama seadmega. Lisaks veel probleem, et tuleb kõrgema tempiga vett ette toota varusse, kui muidu.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük

Virks
Postitusi: 65
Liitunud: 21 Apr 2018, 16:48
Tsikkel: Varadero
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 9 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Virks »

mx77 kirjutas: 05 Dets 2021, 14:35
Hommikul just googledasin seda teemat ja leidsin sellise lehe, kus sellise jälgija mõttekus tehti maatasa, eks igaüks võib muidugi ise üle arvestada
https://ait-nord.ee/maasoojuspump-ja-el ... jargimine/
Mõned asjad mis silmajäid.
Elektri hind oli märgitud kas 25 või 40. Reaalselt on hetkel elektri hinnavahe erinevatel tundidel kordades suurem (rohkem tasuvam, kui kasutada).
Võrgutasu erinevust pole üldse arvestatud.
Soojuspump on valitud täiesti piiripealne (võimsusvaru ei ole ja seega ei suuda külmemal ajal "ette kütta"). Sellest räägitakse artikli lõpus, aga ei ole arvutatud, kuidas võimsam pump tulemust mõjutaks.

See artikkel võib olla kirjutatud siis, kui elektri hinnad veel normaalsed olid. Hetkel on asi käest ära läinud ja isegi mõnetunnised tipuhinna äralõikamised võivad elektriarve natukene kontrolli all hoida. Sellel paaril tunnil, mil elekter keskmisest 10 korda kõrgem, tuleb pumbale puhkust anda.


ranel kirjutas: 05 Dets 2021, 17:21
Öösel on temp madalam ja seetõttu kasutegur ka madalam.
Maasoojuskumba kohta see ei kehti.
Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Ain »

Mitsusi on kahelt tootjalt. Mitsubishi Heavy ja Mitsubishi Electric. Mul on Mitsu Electric. Minu arust see taimer on jah nädalajagu ja lihtsalt on/ off. Mul töötab koguaeg. Aga Misul mingi imelik teema temp hoidmisega ja ööseks panen 3 pulgaga puhuma siis on hea soe. Samas kui päeval kodus oled siis kõrva see 3 pulka häirib. Kui panna nö automaatse vendi peale siis temp langeb kuskil 21 peale pigem. Ehk siis ise just tahaks seda gatewayd selleks, et õhtuti see 3 pulgapeale puhumine tehtaks minu eest ära.
Samas tööjuures üle 10a. vana Fujitsu Nocria ja seal toimib see automaatne teema hästi aga poes muidugi see vendi puhumine ei häiri ka niipalju kui kodus.
Lisaks mõtlesin selle automatiseerimise peale ka boileri panna- et soojendaks ainult öise elektriga. Vähemalt proovin seda. Panen lihtsalt Xiaomi pistikupesa järgi.
Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas ranel »

Virks kirjutas: 05 Dets 2021, 17:39
ranel kirjutas: 05 Dets 2021, 17:21
Öösel on temp madalam ja seetõttu kasutegur ka madalam.
Maasoojuskumba kohta see ei kehti.
See oli ikka õhksoojuspumba kohta nagu teemaalgatajal pealkirjas.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Turist »

Mul on 80 m2 korteri küte enamuses otsene elekter: elutoas kamin + elektriradiaator, teistes tubades ainult elektriradiaator (õliradiaator seinal). :bsmile: Kaminas saab kütteperioodil nädala jooksul põletatud 1 kott (40 L?) kasepuid, kunagi kaalusin ära- u. 15 kg. Aastas vist tuleb kokku u. 1 rm. Mida pakute kui kiiresti õhksoojuspumba ostmine ära tasuks?
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas bitter »

ranel kirjutas: 05 Dets 2021, 17:21
...
See maasoojuspumba teema. Tööl sai millalgi arvutused tehtud. Et ainult odavama elektriga kütta öösel, oleks süsteemi paigaldusmaksumus umbes 50-100% kallimaks läinud võrreldes ühtlase kütmisega. Alustades suurest akupaagist lõpetades võimsama seadmega. Lisaks veel probleem, et tuleb kõrgema tempiga vett ette toota varusse, kui muidu.
Su 2 esimest lõiku olid vist õhksoojuspumba kohta. Kommenteerin viimast. Minu teada dimensioneeritakse msp-de võimsus tagamaks küte -20° või isegi külmema ilmaga aga tüüpilised talveilmad on meil viimasel ajal 0° ringis. Selle tüüpilise ilmaga mu pump töötab ööpäevas hinnanguliselt 10-12h. (Betoon)põrandasse läheb 35° vesi. Võimsusevaru nagu oleks, küttevee tempi saaks ka tõsta vajadusel. Ei saa aru kuidas sa sellise tulemuse said. Kas "standardne" põrandaküte arvutuses oli kipsi sees?
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas ranel »

bitter kirjutas: 05 Dets 2021, 21:44
ranel kirjutas: 05 Dets 2021, 17:21
...
See maasoojuspumba teema. Tööl sai millalgi arvutused tehtud. Et ainult odavama elektriga kütta öösel, oleks süsteemi paigaldusmaksumus umbes 50-100% kallimaks läinud võrreldes ühtlase kütmisega. Alustades suurest akupaagist lõpetades võimsama seadmega. Lisaks veel probleem, et tuleb kõrgema tempiga vett ette toota varusse, kui muidu.
Su 2 esimest lõiku olid vist õhksoojuspumba kohta. Kommenteerin viimast. Minu teada dimensioneeritakse msp-de võimsus tagamaks küte -20° või isegi külmema ilmaga aga tüüpilised talveilmad on meil viimasel ajal 0° ringis. Selle tüüpilise ilmaga mu pump töötab ööpäevas hinnanguliselt 10-12h. (Betoon)põrandasse läheb 35° vesi. Võimsusevaru nagu oleks, küttevee tempi saaks ka tõsta vajadusel. Ei saa aru kuidas sa sellise tulemuse said. Kas "standardne" põrandaküte arvutuses oli kipsi sees?
Paigalduse maksumusest ikka jutt. Parimad uued majad saavad isegi 4kW maasoojuspumbaga hakkama.
Aga see pole päris nii lihtne. Betoonpõrandasse saab muidugi ette kütta, aga tulemuseks on ruumide ülekütmine ehk siis sooja peab kuhugi mujale mahutama. Ööseti on 6-8h odava elektri periood. 0c juures jah muidugi toimiks, aga kui --10-25c juures peab ka maja soe olema(sest nagunii on pumbad dimensioneeritud hoonetel, et kuni -12 kuni -15c suudab kompressori pealt ära teha ja edasi aidatakse tennidega kaasa ). Kõik numbrid kokku lüües tulebki paigaldus 50-100% kallim. Kui oskad ise teha ja oma aega ei arvesta, on see % muidugi väiksem.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas will111 »

ranel, teoorias on jah kasutegur keskmiselt võttes öösel kehvem. praktikas on see vahe pigem suht olematu, vahel võib ka suisa vastupidi olla (alati ju ei ole öösel ka temp madalam). masinast oleneb samuti. minu pump näiteks töötab üsna samaväärse kasuteguriga kuskil ~7-8 külmakraadini välja, no alates siis nullist umbes. sealt veel madalamal kukub kasutegur aga üsna järsult. kui päevase ja öise tempi vahe on vaid 2-3 kraadi ning öösel ei kuku temp -10'le või veel madalamale siis kasutegurit mõjutab see ikka imevähe. no a'la cop 3.2 vs. 3.0 näiteks. aga kui hinnavahe elektril on selline, et öötundidel maksab kilowatt vähemalt 5 korda vähem siis ilmselt siin ei ole vaja väga arvutama hakata. ma ei tea kuidas kõigil teistel, aga minu jaoks ongi oluline, et kodu temp oleks normis kuskil sealt õhtutundidest kuni hommikutundideni, seega see läheb väga hästi kokku odava elektri ajaga ning üsna mõttetu oleks seda mitte ära kasutada.

sellega, et temperatuuri hoidmine on efektiivsem kui kõigutamine, ma ei ole nõus (lähtudes siis ikka endiselt sellest, et minu kui lõpptarbija jaoks efektiivsus tähendab välja makstud summat kütte eest, mitte tingimata kasutatud kilowatte). esiteks pole see juba puhtalt teoreetilise füüsika kaudu arvestades või arvutades väga hästi võimalik (parimal juhul on see efektiivsus mõlemal juhul suht ligilähedane,aga "parimad juhud" pole üldiselt päris sama asi mis reaalne elu), teiseks praktikas korduvalt nähtud ja proovitud, et see lihtsalt nii ei ole ja kõik. pole isegi millegi üle vaielda, kuigi eks neid vaidlejaid ikka aegajalt siinseal kohtab.
muidugi oleneb, mis piirides kõigutada, mis eesmärgiga või kas sel üldse mingit praktilist eesmärki on jne. suvaliselt kõigutades on tõesti nii, et maksad lõpuks äkki hoopis rohkem. seegi ei pruugi muidugi veel tähendada, et tegelikult elektrienergiat rohkem raiskasid. aga kui sul on reaalselt ja regulaarselt teatud ajad näiteks iga 24h tunni kohta või ka mingid päevad nädalas kui sul ei ole mingit vajadust hoida pulga pealt üht ja sama temperatuuri siis mitte mingi nipiga ei tule efektiivsem "tühja kütta". iga hoone kaotab soojust piiretest väljapoole, see on pidev ja katkematu protsess ning mida suurem on temperatuuride vahe, seda ROHKEM seda soojusenergiat igas ajaühikus kaduma läheb. jah, pump on ebaefektiivsem suuremal võimsusel töötades ja eelnevalt "kaotsi läinud" soojusenergiat kompenseerides. aga mitte nii palju ebafektiivsem, kui sa just täisvungil ei lase. ning kompenseerima hakates ei ole tingimata ja alati tarvis panna masinat max võimsusel huugama. kunagi käisin ja asustasin oma maja enamasti sellise graafikuga, et olin kohapeal 2 - 2.5 päeva nädalas ning ära ülejäänud päevad. Tegin igasuguseid proove, jättes pumba nädalaks hoidma erinevaid temperatuure toas selle nädala jooksul jne. Ainuke asi, mis oli efektiivsem "maha ja taha" käitamismeetodist, oli see kui panin pumba nö. väikse eelviitega tööle ja ruume eelkütma enne kohale saabumist, aga madalama võimsusega/madalama temperatuurini. see eelviide oli ka siiski vaid umbes 12h
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Mul suvilas Mitsubishi pump juba aastaid toimetab ainult öise elektriga - <10€ digitaalne kell on toiteahelas vahel.
Kadude ja temp. vahe osas on willil õigus :-) Hoida ei ole odavam!
EDIT 7.12.21: Programmkell on lihtsalt toitel vahel. Pump jätkab sealt kus pooleli jäi. Mida tähendab "ei tohi"? Minu pump, minu elekter - teen mis heaks arvan :D (töötab selliselt >10a)
Viimati muutis Maaks, 07 Dets 2021, 09:33, muudetud 1 kord kokku.
Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas will111 »

Maaks, mismoodi see digitaalne kell sul pumba vahel toimetada saab? Või oled selle kuidagi pumba "ajusse" sisse programmeerinud?

Kui jutt käib tavalisest eraldiseisvat voolu sisse/välja lülitavast donglist siis seda ju ei saa sellise seadme vahel nagu soojuspump kasutada. esiteks ei tohi pumbal laksust voolu tagant ära võtta välja lülitades - või ütleme siis nii, et pole mõistlik seda teha. aga mis peamine, et voolu tagasi andes ei hakka pump ju iseenesest uuesti tööle ning minuteada vist ei mäleta ka eelnenud seadeid, isegi kui sa ta pärast voolu "tagasi tulemist" ise manuaalselt uuesti käima lülitad?! mul oli ka kunagi eelmisel pumbal selline relee vahel, aga see oli seal vahel hoopis selleks, et pump juba minu poolt välja lülitatud olekus ei võtaks endiselt pidevalt mitusada watti voolu. nimelt meeldib vähemalt osadele nendele aparaatidele mingil absurdsel põhjusel lasta põhjasulatuskaablil tiksuda - isegi siis kui pump pole sissegi lülitatud :S
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

will111 kirjutas: 05 Dets 2021, 17:12
Elekter on odav tegelikult tavaliselt kuskil 20-21st õhtul umbes nii
Ehk siis selle lause põhjal peaks sul olema börsihinnaga pakett? Kui pole,siis on kogu minu mõttelend sinu puhul tühi jutt.
See, et sul on sel kallil tunnil tarbimist ei tähenda,et sa kogu seda hinda maksad. Bõrsipaketis ei tehta arvet tunni põhiselt(ei liideta tarbitud tunde ritta) vaid on ikkagi keskmine. Arve koostamisel korrutatakse iga tunni tarbimine sama tunni börsihinnaga. Arvel näidatakse sinu keskmist kaalutud börsihinda, mis saadakse jagades kõikide tundide maksumuse summa sinu poolt tarbitud elektrienergia summaarse kogusega. Ehk sisuliselt on sul nende tundide kesmine aja see on kuu lõikes ehk ,see et tunnihind on olnud 2h jooksul kõrge ei muuda sinu arvet just väga oluliselt kui sa nüüd ainult öösel kütad, sest sul on kodus tarbimist ju ka muul ajal. Ehk mingi tarbimine toimub nii kui nii ka sel kõrgel hetkel.
Maaks kütab suvilat,kus talvel vast suuremal osal ajast kedagi pole öise elektriga ja seal on point, kuid eluruumis point puudub. Olen ka seda asja nii ja naa kaalunud,kuid kokkuhoidu saad sa minu meelest ainult parima ja ökoma õhksoojuspumba soetamisel, olemasoleva asemele. Igasugu äppidega kütte sisse välja klõpsimine on sama pointless tegevus, sest vahepeal jahtunud ruumid vajavad kordades suuremat küttevõimsust, kui samal ajal hoida keskmist talutavat temperatuuri.
Mul on 2006 a soetatud maakütte katel Thermia Diplomat 16kw ja kõetavat pinda 213 ruutmeetrit (põrandaküte betoonis üks korrus).
Täna sain elekrti arve ja see oli 356€ 1915 kw/h eest. Haigelt palju, võrreldes eelneva kogu elatud ajaga selles majas. Eelmisel aastal samal ajal oli 1820kw/h ja arve 193€. Olen ka iagusugu asju kaalunud mõistlikuks kokkuhoiuks, aga kahjuks olulist võitu ei ole õnnestunud saada. Kõige hullem oli päevaks kütte välja lülitamine. See oli vist läbiaegade lollim katsetus. Isegi suht soojal sügisel, sain kõige külmema talve kuu arve. Samas ma pole üldse kõige rohkem maksja oma elamise eest. Paljud tuttavad maksavad samasuurte ja ka väiksemate elamiste eest rohkem. Mulle on see kogukulu üldse oma elamise eest ja seal sees on ka välisvalgustus ja kõik muu elektriga töötav nii toas kui garaažis.
Võtsin suvel pakkumisi päikesepaneelidele, kuid üldiselt minu tarbimise juures suurt pointi neist pole(tasuvusaeg 13a 8kuud, hind 18000 soodsim pakkumine). tarbin ise liiga palju ja müügiks jääb vähe,mis viib asja mõttetuks. Elektrijaaama ei soovi ümber maja ka teha.
Põhimõtteliselt on minu puhul soodsaim lahendus osta uus ja kaasaaegsem kütte seade, mis maksaks 6-7000€+paigaldus, mis oleks mulle isegi tasuta pereliikme poolt. Pakun,et ka sulle oleks palju enam abi uuest kvaliteetsest õhksoojuspumbast,kui kogu sellest keemiast kütmise ajastamisega.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas franz125 »

tarbin ise liiga palju ja müügiks jääb vähe,mis viib asja mõttetuks.
Kas mitte ise tarbida pole kõige mõtekam sest välja müües maksad liinitasu juurde.Vähemalt nii olen ma aru saanud.
mismoodi see digitaalne kell sul pumba vahel toimetada saab?
Peaks ikka kasutada saama,igatahes minu seade jätkab sealt kust pooleli jäi.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

franz125 kirjutas: 06 Dets 2021, 23:24
tarbin ise liiga palju ja müügiks jääb vähe,mis viib asja mõttetuks.
Kas mitte ise tarbida pole kõige mõtekam sest välja müües maksad liinitasu juurde.Vähemalt nii olen ma aru saanud.
Tootmine(päev) ja tarbimine(tööpäeva lõpust alates) ei ole samal ajal. Mingit abi oleks salvestus akudest, kuid need on efektiivse tulemuse saamiseks ligi pool komplekti hinnast ja selle raha eest võid 24/7 kõige kallimat elektrit tarbida ja oled vast siis ikka võidus.
Viimati muutis urmas66, 06 Dets 2021, 23:32, muudetud 1 kord kokku.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Ain »

Kui on ahi mida kütad iga päev. Lisaks on õhksoojuspump mis on nö. toetav/ühtlustav seade. Kas kas ka siis Urmas tahad väita, et pumbaga mängimisel pointi pole? Et panna pump tööle ainult öisel ajal?
Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ain kirjutas: 06 Dets 2021, 23:31
Kui on ahi mida kütad iga päev. Lisaks on õhksoojuspump mis on nö. toetav/ühtlustav seade. Kas kas ka siis Urmas tahad väita, et pumbaga mängimisel pointi pole? Et panna pump tööle ainult öisel ajal?
Mul pole ahju ja kaminat ja ei viitsi kütta ka ehk jutt oli ikka ainult automaatsest seadmest,aga ka ahi ja puud maksavad raha. Head ahjud maksavad rohkem kui maakütte seademed. Maaküttega ei ole mõtet üldse mängida ehk ise seda sisse väkja lülitada. Õhk-õhk võid abi seadmene kasutada kuid milleks? Minu põhimõte on, et ma ei pea midagi tegema,vaid kõik töötab ja tuba on soe või siis suvel jahe. Minu osaks jääb arvete maksmine ja katlakütjaks ma ei soovi. Olen elanud oma elus ka ahjuküttega korteris üsna mitmed aastas, mida üldse ei igatse. Üks neist on meil siiani alles. Panime ka üürnikule sinna õhksoojuspumba, et kui soovib siis kütab mida just tahab.
Õhksoojuspump peab olema Mitsu Elektric ja seal pole minu jaoks vaidlemise ruumi üldse. Meil tööl nendega kogu maja köetud ja nad on tõesti vaiksed, ökod ja töökindlad. Kokku on meil 10-12tk MSZ25 Kirigamineõhk-õhk ja üks õhk-vesi Mitsu Ecodan Zubadan
Mõned on vanemad ja mõned uuemad, kuid ka kõige vanemal mis 9a töötanud on null probleemi.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas will111 »

enne kõike muud juttu pean täpsustama, et minu konkreetsed kommentaarid käivad õhk-õhk seadme kohta ning küttes süsteemi/maja, mille inerts on pigem väike. Teisisõnu ma ei küta soojaks ei suurt kivimassi põrandas ega ka suuri ja raskeid kiviseinu. See on oluline tegur rääkides kütmise ajastamisest!

Urmas, proovisin täpsemalt aru saada, mida sa silmas pead...aga kokkuvõttes ei saanud, võibolla olen mina rumal aga ehk siis keegi teine aitab. Jah mul on börsihinna pakett, loomulikult muul juhul poleks väga mõtet rääkida sel teemal. KUIGI, minumeelest mul kunagi varem oli pakett, kus öine elekter oli umbes poole odavam (fix hind) kui päevane! Nii et kuidas võtta :D Ei oska öelda, kas selliseid pakette enam ka eksisteerib või mitte.
Minu point käib siin kütmisele kulutatava energia kohta. Jah, loomulikult on mingit tarbimist suvalistel aegadel ja seda ma ei üritagi kuidagi ajastada. Aga mis need mingid tarbimised on? Paar led lampi siin seal, võibolla kokku 50w. Lauaarvuti või läpaka toitekas...võibolla keskmiselt 50-100w. Boiler ja külmkapp mis tarbivad ehk terve ööpäeva peale kokku max kilowati. Ega eriti midagi muud ei olegi.

Soojuspumbaga kütmise numbrid on ikkagi täiesti teine maailm. Seal on sel ajal kui masin sees, pidev energiakulu siiski vahemikus kuskil 250w-1kw. Seega maksimaalselt võib see olla ütleme kuskil 25kw päevas! Aga see on minul, õhk-õhk pumbaga ning see on üks efektiivsemaid pumpasid, mida saada on. Paljudel on vanemad ja psit vähemefektiivsed pumbad, paljudel on ka võimsamad pumbad ja suurem soojavajadus majades sest köetakse palju suuremat pinda. Mina kasutan vaid maja alumist korrust ning nagu öeldud kütan lisaks ka ahjuga. Mu samsungi pumba SCOP on 4.8. Lihtsalt tundub, et temperatuuri hoidmise automaatika võiks kuidagi olla natuke täpsem. Samas mine tea, mis kõik seda veel mõjutada võib...võimalik, et saan asja ise parandada mõningate võtetega. Teisalt näiteks eile, täna oli pump päev otsa taga ning võttis seinast voolu 400w ja hiljem kui ahi oli juba rohkem maha jahtunud siis 700w. Seejuures ei läinud välisosa mitte kordagi jäässe ja see kõik oli välistemperatuuri -17 juures! Arvestuslik kasutegur seega alla 2.5 justkui hästi ei saanud olla. Kuna olen kunagi oma maja kütnud krüprokaevuritega siis tean täpselt milline elektrienergia hulk seinast tagab millise temperatuuri toas, mis välistemp juures.

Ise ju ütled ka selgelt välja väite "Arve koostamisel korrutatakse iga tunni tarbimine sama tunni börsihinnaga". Siin ei ole suurt raketiteadust - tarbin kell 15 päeval hinnaga (suvaline number lihtsalt näite jaoks) 100eur ühik, 10 ühikut. Järelikult maksan selle eest 100x10=1000eur. Tarbin kell 03 öösel hinnaga 10eur ühik, sama koguse 10 ühikut. Maksan selle eest 100eur. Rohkem diskussiooni materjali siin tegelikkuses ei ole. Ehk siis, ei saa aru mis kaalutud keskmise börshinna jutt see täpsemalt on. Sa võid seda nimetada kuidas iganes tahad, mingi tund kehtib mingi konkreetne hind ja kui sa tarbid sel tunnil palju elektrit siis sa maksad selle eest väga palju raha. Pole mingit mõtet üritada seda asja põhjuseta keerulisemaks kirjutada kui ta tegelikult on.
Seda näidet võib laiendada üle rohkemate tundide ja ükskõik mis hindade peale, ja üle ühe nädala, kuu või aasta aga asja point ja mõte jääb täpselt samaks. Tarbida elektit ajaperioodil x-y on KORDADES odavam kui tarbida sama kogus elektrit, samal päeval ajaperioodil y-z.

Ükskõik kas su pump või mingi muu elektipõhine kütteseade on kasuteguriga 1, 2, 4 või 10. Kallis elekter on kallis elekter, kui tarbib(kütad) sellega kallil ajal. Seega tänasel päeval ei ole mõtet enam isegi eriti rääkida lihtsalt kütteseadmete COPist, vaid TEGELIK kulu tarbija jaoks kujuneb selle põhjal, mida näitab sulle COP ja kasutatud elektrienergia börsihinna korrutis. Kui saad kuidagi kütte nii, et energia tarbimine toimub odaval ajal ning on null kallil ajal, siis oled laia kaarega võidumees igal juhul. Isegi siis kui su kütteseade ei ole parim või parimate seas

Virks
Postitusi: 65
Liitunud: 21 Apr 2018, 16:48
Tsikkel: Varadero
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 9 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas Virks »

will111 kirjutas: 07 Dets 2021, 03:16
Boiler ja külmkapp mis tarbivad ehk terve ööpäeva peale kokku max kilowati.
Ainult külmik pistab ööpäevaga selle KWh põske. Boiler kulutab vähemalt samapalju ainult vett soojana hoides (tilkagi sooja vett kasutamata). Sooja vett kasutades läheb kulu kordades suuremaks.
Kasutaja avatar

rannamees
Postitusi: 906
Liitunud: 21 Juun 2008, 15:42
Tsikkel: FZS 1000
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 415 korda
Tänatud: 80 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Kas mitte ise tarbida pole kõige mõtekam sest välja müües maksad liinitasu juurde.Vähemalt nii olen ma aru saanud.

Vastupidi, liinitasu maksab tarbija.
Pilt
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

will111 kirjutas: 07 Dets 2021, 03:16
Ise ju ütled ka selgelt välja väite "Arve koostamisel korrutatakse iga tunni tarbimine sama tunni börsihinnaga". Siin ei ole suurt raketiteadust - tarbin kell 15 päeval hinnaga (suvaline number lihtsalt näite jaoks) 100eur ühik, 10 ühikut. Järelikult maksan selle eest 100x10=1000eur. Tarbin kell 03 öösel hinnaga 10eur ühik, sama koguse 10 ühikut.
Vaata nüüd oma eelmist arvet ja seal on ühe kuu keskmine hind, mitte iga tunni hind eraladi. Ehk see, et sa kütad mingil hetkel selle über kalli hinnaga tasakaalustub kokkuvõttes sellega ,et mingil hetkel on ka hind ka üli madal. Minu näitel ,kus tarbimine on kütteperioodil a´2000 kw/h on 7-8 korda kuus olevad tunnid ju suurt pilti mitte liiga olulisel määral mõjutavad. Enamuse ajast kütad sa ikkagi mingi suht keskmise hinnaga ja see teeb sulle suurema osa sellest keskmise arvutamisest saadavast. Hetkeline kõrge hind ei tõsta sul seda kuu keskmist taevasse. Ehk kui sa lülitad kodus kogu tarbimise välja ja jätad ainult soojuspumba soodsala ajal tööle saavutad efekti,kuid kui ka muud tarbimist on ka sel kallil hetkel,siis see ikkagi mingil määral mõjutab. Kas see on ka rahaliselt arvestatav summa, seda pead siis ise mõõtama mõne kuu jooksul. Pigem ma arvan, et see oluliselt ei muuda midagi.
Loomulikult on kalli hinna vältimine odavam,kuid kui palju,see on iseküsimus.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

claw
Postitusi: 503
Liitunud: 23 Juul 2013, 02:24
Tsikkel: pilusilm ja venelane
Asukoht: Tartu
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 78 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas claw »

Siiski - börsihind arvestab justnimelt tunniaja täpsusega. Ja kui hinnakõikumised on nii suured, nagu praegu, on võit täitsa arvestatav.

Kui 23h ööpäevas on hind 100. Ja 1 tund ööpäevas on hind 1000. Tuleb kokku 3300 hinnaks. ja tunni keskmiseks 137,5.

kui 24h ööpäevas oleks hind 100, oleks hind 2400. Ja tunni keskmine 100. Päris suur vahe tegelikult.

Küsimus on nüüd, et kas selle 1 tunni võrra on maja jahedam ning ülejäänud 23h tuleb rohkem kütta oluliselt? Aga kui ei tule, siis see üks välditud tund annab päris tugeva vahe ju majanduslikult.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspumba automatiseerimine

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

rannamees kirjutas: 07 Dets 2021, 08:59
Kas mitte ise tarbida pole kõige mõtekam sest välja müües maksad liinitasu juurde.Vähemalt nii olen ma aru saanud.

Vastupidi, liinitasu maksab tarbija.
Tegelikult ei ole sellel üldse vahet, sest asja tasuvuse paneb paika rahaline võit mingis ajaühikus. Kui kogu paneelidele kulutatav summa (a´18000) tuleb tagasi alles 13 aastaga,siis selle ajaga saab sama summaga teenida kordades rohkem, kui võit elektrihinnas ja sealt kokku hoida saab. Ehk nagu minu naaber ütles, et ta ei teeni sellega midagi, kuid kui maja müüma hakkab, siis saab ostajale väiksemaid arveid näidata.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”