1. leht 1-st

Tähtsamad sõlmed, mida kasutatud tsikli ostmisel kontrollida

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:11
Postitas Panthera
Kuna otsingust midagi analoogset ei suutnud leida, otsustasin siia lisada.


Punasega on märgitud kuluosad.

TÄHTSAMAD SÕLMED, MIDA VÕIKS TSIKLI OSTMISEL KONTROLLIDA

1. Kas passis olev VIN-kood vastab raamil olevale ?

2. Kas raam on sirge? Tagant vaadates ei tohi rattad omavahel x-kujuliselt asetseda. Samuti peavad rattad olema ühel joonel. Tsikkel peab pikisihis näima sümmeetriline - tuuleklaas, peeglid, tuled, juhtraud.

3. Rattad ja pidurikettad peavad olema terved, ümmargused ning sirged. Kodarad peavad olema sirged ning pingul.

4. Kontrolli rattalaagreid, loksutades hargil seisva tsikli rattaid. Kui keskhark puudub, siis peab ratta teisiti maast lahti tõstma.

5. Rehvide kulumisaste. Uus rehv maksab palju!


6. Piduriklotsidel - ja kettal ei tohi olla suurt vahet ning klotsi hõõrdematerjali kulumispiir on u 3 mm. Kettal ei tohi olla suurt kulumisranti. Nii esi - kui tagapidur peavad rakenduma sujuvalt ja lühikese käiguga.

7. Piduri- ja sidurilingid peavad olema terved. Vastavad vedelikud peavad olema helekollased või oranžikad. Sete ja hall värvus viitavad vahetusvajadusele.

8. Gaasirullik peab liikuma kergelt ning kiiresti algasendisse tagasi minema.

9. Amortisaatorid peavad olema sirged ning ilma töö- ja peegelpinna kahjustuste ja kriimudeta. Õlitihendid ei tohi lekkida.

10. Nii esi kui tagaamortisaatorid peavad käima pehmelt, ilma kolksuta.


11. Kogu elektrisüsteem peab töötama. Töötava mootori korral peaks olema akulaadimispinge vahemikus 13.2 - 14.4 V. Generaatori ja laadimisahelate remont on kallis. Pidurituli peab süttima nii jalg- kui ka käsihoovast.

12. Spido- ja tahhomeeter peavad töötama!

13. Mootor ei tohi kusagilt olla niiske (Lastamingi ühenduse kohalt, plokikaanest jms läbi õli, vett vms). Ka altpoolt peab olema mootor puhas ja kuiv.

14. Kontrolli õlitaset karteris, käigukastis ja tagumises ülekandes (Kardaani puhul)

15. Tagakiige pukside kulumine: Hargi peal tõsta tagaratas maast lahti ja proovi kõasti külgsuunas loksutada - ühtki loksu ei tohi olla. Püstsuunaline lõtk vihjab probleemile tagaamortisaatori ülekandes.

16. Nn roolilaager: Esipidur põhja ja tõmba - lükka kõvasti. Loksu ei tohi kostuda/tunda.


17. Iste peab olema terve nii alt kui pealt.

18. Paak ei tohi lekkida.

19. Tagaistuja jalarauad ja käetoed peavad olema olemas ning korralikult kinnitatud. Märkus:

(Ei kehti korraliku Streetfighteri puhul)

20. Kukkumisjäljed plastikdetailidel langetavad hinda. Kriimud summutil viitavad kukkumisele. Kui kriimud on sügavad ja paralleelsed, siis on kukutud hoo pealt. Juhtraua otsakorkidelt on kukkumine samuti näha.

21. Kett peab olema ilma loksudeta lülide vahel. Ketirattad peavad olema korraliku hambakujuga. Kui ülekanne on rihmaga, veendu rihma ja rihmarataste seisukorras.

22. Kontrolli, et summuti ei lekiks ja et sõelad oleksid sees.


23. Käiguvahetushoob peab olema sirge.

24. Esituled peavad olema korras. Kõigil tuledel peab olema E-tähistus.

25. Kontrolli radiaatori seisukorda ja jahutusvedeliku olemasolu.

26. Mootor peab külmalt tõrgeteta käivituma ja ühtlaselt käima. Sealt ei tohi kostuda kolinaid, krõbinaid, sahinaid, nukkvõlliketi kõlinat, klapitiksu. Ei külmalt ega soojalt, ei tühikäigul ega pöördes. Enne käivitamist katsu leegitorusid ja silindreid, ega müüja pole enne mootorit soojendanud või käivitanud.

27. Soojalt peab mootor samuti kohe käivituma. Halva käivituse põhjus võib olla ka viletsas akus.

28. Suitseda ei tohi mootor ühelgi pöördel ei külmalt ega soojalt.

29. Mootori käivitudes peavad kustuma nii laadimise kui õlisurve tulukesed.

30. Kui tsiklil on käivitusvänt, peab see ka sealt käivituma.

31. Kontrolli, et sidur ei libiseks. Kõige lihtsam on proovida kõige suurema käiguga järsult gaasi andes või esimese käiguga esiratas vastu takistust. Viimasel juhul peab mootor välja surema. Sidurihoob peab käima kergelt.

32. Sõites sirgel ja vagudeta teel peab ratas hoidma otse ning mitte kiskuma. Pööramisel peab ratas samuti mõlemalt poolt samaväärse vaevaga tagasi otseasendisse jõudma. Igasugune iseeneslik pööramine ning laperdamine vihjavad probleemidele.

33. Käigud peavad püsima sees ning lülituma raksuta. Töötava mootoriga kohal seistes peab tühikäigu leidma vaevata.

Allikas: Autoleht

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:24
Postitas fotek
kõigile nendele nõuetele vastavad vist ainult uued rattad :D

edit: selles listis võiks küll ilusti ära märkida, mis on kuluosad, ja mis mitte.

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:27
Postitas Nongrata
Sellistele nõuetele vastavad ilmselt tuliuued tsiklid...

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:36
Postitas boob
Oeh, umbes 10 punkti minu rattale :lol:
Pole mõtet müüma hakatagi, tuleb ise edasi sõita...

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:43
Postitas Panthera
Tegin siis kuluosad puust ette ja punaseks :twisted:

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:44
Postitas Nigga
Sellise artikli võiks teha keegi asjatundja, sest antud juhul tunduvad mõned punktid täiesti lambist sisse pandud olevat.

Postitatud: 13 Sept 2007, 15:49
Postitas Panthera
See ei ole omalooming vaid on tglt ühest kirjanduslikust allkiast võetud...

Postitatud: 13 Sept 2007, 16:07
Postitas HRQ
Ma arvan, et punkt 20 ei peaks punane olema. Mis ajast plastid kuluosa on. Parimal juhul võib neid kuluosaks pidada algaja krossisõitja, kes neid pidevalt puruks kukub :lol: Kas ka mootorikaas on kuluosa, kuna seal kriimud ja värv maas? Ratta hinda se võib mõjutada, kuid kuluosa, nagu piduriklots see kindlasti pole. Vähemalt minu arvates. Aga jah, mõnel algajal on kindlasti hea oma ostetavat ratas selle nimekirja alusel kontrollida.

Ahjaa, kuna siin kõik mainivad, siis mu müüdav R1 vastab kõigile nõudmistele, nii et ootan õnnelikku uut omaniku. Prindi se nimekiri välja ja tule kontrollima :wink:

Postitatud: 13 Sept 2007, 17:15
Postitas mella
Kui on kirjanduslikust allikast võetud, siis kirjutatakse juurde ka allikas. Pealegi - otsingut sa küll ei kasutanud.

Sama artikli tõlge on mul juba 2001 aasta lõpus üles riputatud ja sinu "tõlke" punktid kahtlaselt klapivad sellega ;)

http://www.pm.ee/bikehelp/kasutatud.html

Postitatud: 13 Sept 2007, 17:38
Postitas S.S.D.D.
26. Mootor peab külmalt tõrgeteta käivituma ja ühtlaselt käima. Sealt ei tohi kostuda kolinaid, krõbinaid, sahinaid, nukkvõlliketi kõlinat, klapitiksu. Ei külmalt ega soojalt, ei tühikäigul ega pöördes. Enne käivitamist katsu leegitorusid ja silindreid, ega müüja pole enne mootorit soojendanud või käivitanud.

Selle punkti võib näiteks BMW boxermootori puhul ära unustada. Tiksumine on normaalne. Ehk siis mootori hääle puhule ei saa alati vaiksust arvestada vaid lähtuda mootori eripärast. Üldiselt on iga pruugitud asja ostmine loterii.

Postitatud: 13 Sept 2007, 18:40
Postitas mella
suzumen, mina sinu asemel väga ei hõiskaks ;)

mul vend, tsiklikauge inimene, käis minu nimekirjaga Saksas ja tõi Adventure. lisaks tingis kõvasti veel kulund ketirataste ja keti pealt maha :)

Postitatud: 13 Sept 2007, 21:35
Postitas Freaksmart
Lugedes 10 esimest punkti mõtlesin ka selle peale, et nendele tingimustele vastav vaid 0 km läbisõiduga ratas.

Ostma võib küll minna sellise nimekirjaga kuid seda tuleb lähtuda mitte ostu otsuse langetamisel vaid hinna määramisel ning kauplemisel. Vaatad ratta üle. Mõtled, et palju võiks selline ratas ideaalses korras maksta ning hakkad sellest hinnast maha arvama need kulud mis võivad kaasneda nimekirja alusel tuvastatud puuduste kõrvaldamiseks.

Postitatud: 13 Sept 2007, 23:13
Postitas Panthera
mella kirjutas:Kui on kirjanduslikust allikast võetud, siis kirjutatakse juurde ka allikas. Pealegi - otsingut sa küll ei kasutanud.

Sama artikli tõlge on mul juba 2001 aasta lõpus üles riputatud ja sinu "tõlke" punktid kahtlaselt klapivad sellega ;)

http://www.pm.ee/bikehelp/kasutatud.html

Tegin veel viimaseid parandusi...
Nagu ma ütlesin, otsingust ei suutnud ma midagi analoogset leida... või siis ma ei oska otsingut korralikult kasutada :roll:

Re: Tähtsamad sõlmed, mida kasutatud tsikli ostmisel kontrol

Postitatud: 14 Sept 2007, 09:05
Postitas Hans
Närin ka tähte :evil:
Panthera kirjutas:...Töötava mootori korral peab olema akulaadimispinge 13.8 V. Generaatori ja laadimisahelate remont on kallis...
See on veidi eksitav, kui mõni nüüd mõõdab ja saab näiteks 14,4V, siis tundub talle, et asi rikkis :shock: . Originaaltext on sutsu teistsugune:

...try testing voltage across the battery at ~3,000 rpm... should be 13.8v or so. Less than 13.2 (or more than 14.4) and you probably have a bad stator or a bad regulator...

Kui juba numbri paned, siis pane vahemik.

Hans

Postitatud: 14 Sept 2007, 12:17
Postitas Panthera
Ok.... tegin meel muudatusi ...
Kas on veel tähenärijaid ? :lol:

Postitatud: 14 Sept 2007, 12:49
Postitas munaz
See on vb tõesti tähenärimine, aga nimelt võiks olla alguses n-ö legend, kus mainitakse, et punasega on märgitud kuluosad. Muidu juhtub ilmselt paljudega nagu minuga, et loen nimekirja läbi ja mõtlen endamisi, et miks osad punased on.. siis loen teemat edasi, saan teada miks, kerin tagasi ja vaatan uue pilguga üle..

Väärt teema igatahes. Pilt

Postitatud: 14 Sept 2007, 12:54
Postitas mella
ja viidet algallikale pole ikka näha.

Postitatud: 14 Sept 2007, 16:31
Postitas Magimees
28. Suitseda ei tohi mootor ühelgi pöördel ei külmalt ega soojalt.
Nii palju kui mina olen näinud, siis külmal 2t mootoriga rattal tuleb alguses ikka natsa tossu.... mis vaibub umbes 20 sek möödudes....

Postitatud: 14 Sept 2007, 16:50
Postitas Sebastian
No minul tossab praegu igal hommikul kui toores peal..Või see polegi normaalne :roll:

Postitatud: 14 Sept 2007, 17:24
Postitas Panthera
Magimees kirjutas:
28. Suitseda ei tohi mootor ühelgi pöördel ei külmalt ega soojalt.
Nii palju kui mina olen näinud, siis külmal 2t mootoriga rattal tuleb alguses ikka natsa tossu.... mis vaibub umbes 20 sek möödudes....
Sinu postitust lugedes tekkis üks küsimus et kas algaja tsiklist ostab endale esimeseks rattaks 2t masina ? :roll:



Panin kirja ka allika, kust see tekst pärit on.

Postitatud: 14 Sept 2007, 19:41
Postitas StreetMoto
Millest selline küsimus? Kui algajale väikest krossikat või 125-st tänavaratast vaja, siis on suur tõenäosus 2t poole piiluda küll...

Postitatud: 14 Sept 2007, 19:45
Postitas marr
Sinu postitust lugedes tekkis üks küsimus et kas algaja tsiklist ostab endale esimeseks rattaks 2t masina ?
samas ütle üks hea põhjus miks ei võiks osta...

edit: jõuti juba ette sama küsimusega...

Postitatud: 17 Sept 2007, 01:40
Postitas Panthera
StreetMoto kirjutas:Millest selline küsimus? Kui algajale väikest krossikat või 125-st tänavaratast vaja, siis on suur tõenäosus 2t poole piiluda küll...

Ses suhtes et tavaliselt valitakse ikka 4 taktiline, kuna on levinud arvamus et need on töökindlamad.... Kuidas 125ccm-iliste puhul tegelikult on, ei tea :roll: