Küsimus A2 kohta

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded


Teema algataja
Taivo.J
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Veebr 2021, 09:10

Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Taivo.J »

Tere..

Sellinne küsimus, et kas A2 kategooria load on täielik "BS" või oleks see algajale (kellel pole suurt kogemust) hea algus koht? Et saaks veidi sõidu kogemust, enne õige asja tegemist?

Lisaks, mis on need täpsed nõudmised rattale, kui sul a2 load.. Oli vist mingi kw piirang? Midagi veel?

Tänud



Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Ain »

A2 on ainus võimalus noorele kui ikka sõita tahad! Valikus ainult A2 rattad. Kw jah äkki kuni 35. Hiljem teed õige A ja elu lill.

Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis

Aksu86
Postitusi: 17
Liitunud: 07 Juul 2020, 15:43
Tsikkel: Honda CB500X
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Aksu86 »

A-kategooria omandamiseks peab olema juhiluba (mitte esmane) ja vanust vähemalt 24 eluaastat. Alla selle peab nii ehk naa minema A2 peale, kui ei ole kannatust või tahtmist oodata vajalike tingimuste täitumiseni. A2 pealt A saab vist uue eksamiga, kui mälu mind ei peta. A2-kategooria ratas on võimsusega kuni 35kw või ratas mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,2kw. Kui on päris juhiluba ja vanus lubab võib ju kohe päris A teha, jääb hilisem korduseksam ära.
Esmase juhiloa tõttu alustan ise varsti A2-kategooriaga, kuigi vanus lubaks ka rohkem. Kannatada ei malda ja iseennast tundes, on ehk isegi parem, kui esialgu veidi tagasihoidlikuma võimsusega masinad ligi võtta.

Edu!

Palun mitte segada. Ma olen juba niigi segaduses. :wack:

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Ei saa aru sellest "vanus lubaks rohkem"? Kui oled 24a vana siis on mõtet kohe A teha, pärast võid sõita ka mopeedidega kui tahad.
"Kuni 35kW" lubadega saab juba päris ratta moodi asjadega sõita :-) [mention]Taivo.J[/mention]
https://www.auto24.ee/kasutatud/nimekir ... &otsi=otsi

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA

Aksu86
Postitusi: 17
Liitunud: 07 Juul 2020, 15:43
Tsikkel: Honda CB500X
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Aksu86 »

Maaks kirjutas: 03 Mär 2021, 12:53

Ei saa aru sellest "vanus lubaks rohkem"? Kui oled 24a vana siis on mõtet kohe A teha, pärast võid sõita ka mopeedidega kui tahad.
"Kuni 35kW" lubadega saab juba päris ratta moodi asjadega sõita :-) @Taivo.J
https://www.auto24.ee/kasutatud/nimekir ... &otsi=otsi

Kirjutasin ju selge sõnaga, et mul on esmane juhiluba. :D Ma ei saa teha päris A-d ja kui tulevikus saan ja tahan, siis ma ka teen, seniks vastavalt sellele, mida seadus lubab.

Palun mitte segada. Ma olen juba niigi segaduses. :wack:

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Aksu86 kirjutas: 03 Mär 2021, 13:08
Maaks kirjutas: 03 Mär 2021, 12:53

Ei saa aru sellest "vanus lubaks rohkem"? Kui oled 24a vana siis on mõtet kohe A teha, pärast võid sõita ka mopeedidega kui tahad.
"Kuni 35kW" lubadega saab juba päris ratta moodi asjadega sõita :-) @Taivo.J
https://www.auto24.ee/kasutatud/nimekir ... &otsi=otsi

Kirjutasin ju selge sõnaga, et mul on esmane juhiluba. :D Ma ei saa teha päris A-d ja kui tulevikus saan ja tahan, siis ma ka teen, seniks vastavalt sellele, mida seadus lubab.

24a saab seaduse järgi taotleda A kategooriat ka siis kui tal enne ei ole mitte mingit luba/kategooriat olnud. Mis see esmane B? siia puutub? Selgita pikemalt palun!

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

kaimex
Mode
Postitusi: 810
Liitunud: 05 Mai 2015, 21:54
Tsikkel: honda putukas :P
Asukoht: Tartu / Pohjanmaa
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 15 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas kaimex »

A2 hea algus ikka. Saab sõidu selgeks ikkagi. Suht palju ka rattaid müügis mis paberites a2, tegelikkuses aga täisvõimsus. Pärast veidi tüütu seda eksamit teha a kiire kordus õpikuga ja tehtud.

Kasutaja avatar

kaimex
Mode
Postitusi: 810
Liitunud: 05 Mai 2015, 21:54
Tsikkel: honda putukas :P
Asukoht: Tartu / Pohjanmaa
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 15 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas kaimex »

A-kategooria mootorratta juhtimisõiguse taotlemine 24 aastaselt

A-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust saab taotleda isik, kellel on juhiluba (NB! Mitte esmane juhiluba) mis tahes kategooria auto juhtimiseks. A-kategooria juhtimisõiguse taotlemisel tuleb isikul läbida mootorsõidukijuhi koolituskursus ning sooritada edukalt liiklusteooria-ja sõidueksam. Koolituskursuse õppemaht, mis tuleb autokoolis läbida, on 10 tundi teooriat ning 10 tundi sõiduõpet.

Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Teema algusesse tagasi tulles, tee muidugi A2, üks normaalne tänapäevane 35kW mootorratas on väga mõnus asi, millega ringi kaarutada - kellelegi eluilmas jalgu ei jää ja samas kerge tsikliga on minu arvates alati lõbusam sõita kui raskega. Pärast, kui auto täisluba käes, saad lihtsalt eksamiga täis-A, uuesti kooli minema ei pea.


Aksu86
Postitusi: 17
Liitunud: 07 Juul 2020, 15:43
Tsikkel: Honda CB500X
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Aksu86 »

Liiklusseaduse § 107 lg 2 A-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus antakse isikule, kellel on juhiluba mis tahes kategooria auto juhtimiseks või kellel on olnud A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus vähemalt kaks aastat. Esmane juhiluba on katseaeg kogemuste omandamiseks ja vähemalt mina olen seadusest saanud aru nii et see tähendab, et seda ei saa A-kategooria õppe mõistes samastada juhiloaga. Samuti leiab sellise info mitmete motokoolitust pakkuvate koolide tutvustustest. Näiteks Motokoolitus OÜ: "Juhiloa taotleja peab omama ükskõik millise kategooria autojuhiluba (mitte esmast) ja olema vähemalt 24. a vana. Kui isikul on vähemalt 2.a. A2-kategooria juhiluba, siis on vanuse alammäär 20.a."

Vaielda ja ümber lükata muidugi võib, aga siis tuleb koolitajaid ka teavitada, sest minule koolitaja A-kategooriat ei hakanud pakkuma, kui kuulis sõnu esmane juhiluba. Aga ma olen ka naisterahvas ja ehk arvas lihtsalt, et see oleks sobilikum. (togi)

Palun mitte segada. Ma olen juba niigi segaduses. :wack:

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Maaks »

See ei aita mind edasi [mention]kaimex[/mention] :-)

load.ee" kirjutas:

"A-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus antakse isikule, kellel on juhiluba mis tahes kategooria auto juhtimiseks (nt: B, C, D) või kellel on olnud A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus vähemalt kaks aastat – siis peab juhtimisõiguse taotleja vanus olema vähemalt 20 eluaastat.
Kui mootorratta juhtimisõigust ei ole inimesele varem antud, on juhiloa taotleja vanuse alammäär 24 eluaastat.
A-kategooria juhtimisõigust saab isik taotleda tingimusel, et ta on läbinud mootorsõidukijuhi koolituskursuse ning sooritanud edukalt liiklusteooria-ja sõidueksami.
Kui A-kategooria juhtimisõiguse taotlejal on olemas B-, C- või D-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus, siis on tema koolituskursuse õppemaht, mis tuleb autokoolis läbida järgmine: 10 liiklusteooriaõppe tundi (miinimum) ning 10 õppesõidu tundi (miinimum)."

LS §107 käib kategooriate KOOS taotlemise kohta. Kui sul on B olemas, siis sa taotled juurde A aga mitte ei taotle neid koos. Või ...? EDIT §106 leidsin vastava viite ülesse.
Naisterahvale mootorratas muidugi täiesti ebasobiv sõiduk - istugu kodus köögis parem/ või kudugu sokke :mrgreen: :mrgreen:

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

iSlanderADV
Mode
Postitusi: 557
Liitunud: 25 Mai 2014, 19:21
Tsikkel: Honda CRF1000L
Asukoht: EU
Tänanud: 180 korda
Tänatud: 120 korda
Kontakt:

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas iSlanderADV »

Aksu86 kirjutas: 03 Mär 2021, 10:36

või ratas mille võimsuse ja massi suhe ei ületa 0,2kw. K

Tõmban kohe uue vaidluse käima. See ei ole 35kW VÕI võimsuse ja massisuhe 0,2kW. On 35kW JA võimsuse ning massisuhe ei ületa 0,2. Eesti keeles on valesti tõlgitud, aga see tuleb on EU direktiivist. Eestis võid isegi sõita ja vaielda ja pääseda, aga mujal mitte. Mujal oled kohe luhtimisõiguseta isik, kui sõidad võimsama rattaga kui 35kW


Aksu86
Postitusi: 17
Liitunud: 07 Juul 2020, 15:43
Tsikkel: Honda CB500X
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas Aksu86 »

Ei käi koos taotlemise kohta, lisan siia siis juba kontrollitud info sõidukoolist ka, aga vaielda võite edasi. Seadus võib küll olla mitmeti tõlgendatav tavakodanikule, aga politseinikud kipuvad seda ikka vaid ühte moodi tõlgendama. Täpselt sama nagu kirjutas iSlanderEST mootorratta võimsuse kohta. Keegi kusagil tõlkis valesti ja tegelikult on hoopis teisiti.

Riigi Teataja vastav akt

§ 24. Nõuded A-kategooria, A1- ja A2-alamkategooria mootorsõiduki juhi õpingute alustamiseks

Koolituskursusele võetakse õppima A-kategooria, A1- või A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigust taotlev isik, kes:
[RT I, 14.11.2017, 1 - jõust. 17.11.2017]
1) A1-alamkategooria sõiduki juhtimisõiguse taotlemisel on õppetöö alustamisel vähemalt 15,5 aastat vana;
2) [kehtetu - RT I, 28.06.2011, 39 - kehtis kuni 18.01.2013]
3) A2-alamkategooria sõiduki juhtimisõiguse taotlemisel on õppetöö alustamisel vähemalt 17,5 aastat vana;
[RT I, 28.06.2011, 39 - jõust. 19.01.2013]
4) A-kategooria sõiduki juhtimisõiguse taotlemisel omab esmast juhiluba või juhiluba mis tahes kategooria auto juhtimiseks;
5) [kehtetu - RT I, 28.06.2011, 39 - kehtis kuni 18.01.2013]
6) A-kategooria sõiduki juhtimisõiguse taotlemisel on õppetöö alustamisel vähemalt 23,5 aastat vana.
[RT I, 28.06.2011, 39 - jõust. 19.01.2013]

Liiklusseaduse paragrahv 107 sätestab, et

(2) A-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus antakse isikule, kellel on juhiluba mis tahes kategooria auto juhtimiseks või kellel on olnud A2-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus vähemalt kaks aastat.

Seega – Sinu puhul on tegemist esmase juhiloaga ning sa võid alustada A kategooria õpinguid. A kategooria juhtimisõigus väljastatakse siiski sulle pärast seda, kui oled esmase juhiloa vahetunud nn päris juhiloa vastu.
Kui soovid sellel aastal sõita motikaga, pead valima A2 kategooria. Kui kunagi peaks olema A2 vaja vahetada A vastu, siis toimub ainult linnasõidueksam. Kui soovid kohe A kategooriat, siis alustame sügisel ja lõpetame kevadel.

Koon tekki praegu, see sobib?

Palun mitte segada. Ma olen juba niigi segaduses. :wack:

Kasutaja avatar

zombi
Postitusi: 303
Liitunud: 08 Apr 2015, 03:17
Tsikkel: Honda VT600 Shadow
Tänanud: 64 korda
Tänatud: 39 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas zombi »

Stop.
A2->A=linnasõidueksam vähemalt 40kw tsikliga,kui ei ole B kat all.
Teiseks. Kui A2 pannakse lahtrisse 12 piirang "105", on kw piirang - 25.

Ilma lisaeksamita (B kat vabalt), vahetatakse A2 peale "nooreaega".... üllatus-üllatus: A2 vastu.

Kavrossist Hondani. Vahepeal ka Hiina needust.

JaakVL
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Okt 2018, 16:21
Tsikkel: Yamaha MT-07

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas JaakVL »

zombi kirjutas: 07 Mär 2021, 19:17

Stop.
A2->A=linnasõidueksam vähemalt 40kw tsikliga,kui ei ole B kat all.
Teiseks. Kui A2 pannakse lahtrisse 12 piirang "105", on kw piirang - 25.

Ilma lisaeksamita (B kat vabalt), vahetatakse A2 peale "nooreaega".... üllatus-üllatus: A2 vastu.

A2 -> A tuleb teha sõidueksam linnas ning pole tähtis kas on veel mõni kategooria olemas või mitte. Eksamil kasutatav mootorratas peab vastama järgmistele tingimustele - MKM määrus 50 lisa 7 - https://www.riigiteataja.ee/akt/128062011018?leiaKehtiv:

Ilma külghaagiseta mootorratas, tühimassiga üle 180 kg ja võimsusega vähemalt 50 kW. Lubatud on kasutada ettenähtust kuni 5 kg võrra väiksema massiga mootorratast. Sisepõlemismootoriga käitatava mootorratta mootori töömaht on vähemalt 600 cm3. Lubatud on kasutada ettenähtust kuni 5 cm3 väiksema mootori töömahuga mootorratast. Elektrimootoriga käitatava mootorratta võimsuse ja massi suhe on vähemalt 0,25 kW/kg.

A2 puhul ei lisata 25 kW piirangut juba väga mõnda aega (2013 oli muudatus EL-i tasandil kui ma ei eksi). A2-ga on ikkagi 35 kW ja erivõimsus kuni 0,2 kW/kg.


3rik
Postitusi: 84
Liitunud: 25 Mai 2010, 16:15
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 7 korda

Re: Küsimus A2 kohta

Lugemata postitus Postitas 3rik »

A 105 ei ole ka tänasel päeval kuhugi kadunud.
Näide- 2011 tegid A (105) ja B korraga.
2017 tegid mõne muu kategooria, näiteks C, siis lubade vahetamisega märgiti A2, aga endiselt 105 piirang. Sellisel juhul tohid juhtida ikkagi kuni 25kW sõidukit, mitte ei kohaldu uuenenud 35 kW nõue, mis juba aastaid kehtinud. Ehk kui oled saanud piiratud juhtimisõiguse A105 enne A2 jõustumist, siis lubade vahetamisel märgitakse A2 endiselt koos 105 piiranguga.
Aga ka sellise näite puhul piisas A105->A ainult linnasõidu eksamist.
Seega ilmselt suhteliselt erandlik näide, sest "õige" mootorattur ei oota kategooria tõstmisega ligi 10 aastat või ei oma tema jaoks tähtsust, kas on lubatud 25 või 35kW

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”