Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded


Teema algataja
Sass1
Postitusi: 1
Liitunud: 01 Dets 2020, 17:40
Tsikkel: Jawa

Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas Sass1 »

Tere
Kas keegi oskab öelda, mis aastast hakati A-kategooria juhtimisõigust eristama ja andma lisaks "suurele A-le" A1 ning kuni 25kW lube. Mäletaksin nagu, et sõbrad said 90-ndate alguses 16-aastaselt A-kategooria load ja sõitsid sellega kohe ka korviga Dnepriga.

Sass




will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas will111 »

ei oska täpselt öelda ühtki aastanumbrit kuid tean, et ühel sõbral on A-kat mis tehtud kuskil selline 24 aastat tagasi minimaalselt. Ja tal on see igatahes mitte suur A. Seda ma ei tea, kas neid tol ajal ka eristati või eristati see millalgi hiljem väiksemaks A'ks ära mingite parameetrite järgi.

Miks sa arvad, et korviga dnepr üle 25kw on? Ja kui ka on, siis massi ja kw suhe on sellel asjandusel sellegipoolest ilmselt väga kehva. Teine asi on see, et ega ükski täht või tähe ja numbri kombo kuskil paberilipaka peal ju teatavasti ei takista mitte kuidagi ühegi asjaga sõitmist :D

Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas franz125 »

97.aastal igatahes oli juba eraldi.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju


highlander216
Postitusi: 77
Liitunud: 02 Juul 2010, 08:37
Tänatud: 1 kord

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas highlander216 »

Enda A-kategooria lubade saamisest mäletan, et "vahtralehe" lubadel oli mul puhas A-kategooria, ilma ühegi võimsuse vms. piiranguta. Kui "päris" lubade järgi läksin oli seal võimsuspiirang peal ja vist oli siis kategooriaks A1. Kui kohalikus ARK-is lubade vahetuse hetkel ametnike tähelepanu sellele nüansile juhtisin siis näidati viisakalt ust. Load on mul alates 1995 ja seega "A" alamkategooriad ja piirangud võisid ehk tekkida 1996 või 1997.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

93,kui käisin E kat tegemas, siis oli kindlat veel ainult A ja ei mingeid erisusi. Siis anti veel ka punased pappkaaned ehk nõukaaegsed load välja. Äkki see kategooriate eristamine algas plastiku kasutusele võtuga. See toimus millagi 96-97 vist. Siin artikkel kus kirjas, et A2 kat tuleb 2013 aasta algusest, aga A1 vist oli siis juba enne.
https://vorumaateataja.ee/koik-uudised/ ... eluaastast

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas pühak »

Omal on tsikli- ja muud load 1987. aastast ja siis polnud loomulikult mingeid alamkategooriaid. Minuvanused lasid 16-aastastena Iž-ide Jawade ja Uralite-Dnepritega ringi täiesti seaduslikult. Sugulane tegi 1998 16-aastasena tsiklilube ja siis oli juba A1 olemas. Hiljem käis täis A peale ümber tegemas. Siis oli aga nii, et kui autoload omale 2 aastat hiljem tegi, sai kohe pärisload, kuna tsiklilubadega oli esmaste lubade aeg juba väidetavalt ümber saanud. Sel ajal veel mingeid libeda- ja öösõidukoolitusi polnud ette nähtud.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Ma sain 96 kevadel A kati kätte ja kuna ma olin alles 17, siis pandi piirang 125cm3 peale. Too aeg sai sõidetud Jawaga ja Võru kohalikud sinikuued ei teinud sellest piirangust väljagi. (Või siis lihtsalt ei pannud tähele?) Aga ühel korral Tartusse minnes peeti linnaservas kinni ja anti valida: Kui Tartu poole edasi, siis vastava kategooriata juhtimine ja trahv või siis ots ümber ja tagasi Võrru ilma trahvita 😁
Tol ajal oli veel hea see, et tsiklil ei pidanud vahtralehte olema ja tänu sellele ei pidanud ka 70km/tunnis tiksuma.
97 sain B kati kätte ja siis pidin kuidagi selle allesjäänud 11 kuud 70-ga kulgemist ära kannatama.🤔

Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1200
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas Turist »

franz125 kirjutas: 01 Dets 2020, 18:56

97.aastal igatahes oli juba eraldi.

Ma tegin 1997. Minu arust siis A1/A2 ei olnud olemas, sest tegin A-kat eksami ja pandi juhilubadele 25 kW piirang (juhiloa eesküljel eritingimuste lahtris mingi numbriline kood ja loa tagaküljel väikese kirjaga vist see kood lahti kirjutatult, saadud kategooria tähistuseks oli ikkagi lihtsalt "A") mäletamist mööda selle tõttu, et vanus oli alla 21. :roll: Samas ma ei tea, võibolla jagati ka A1-kategooriat kui vanus oli näiteks alla 18 vms (ise olin 18 täis)? Autokoolis tsiklit ei õppinud (ainult eksternina A-kat kooli teooriaeksam, muidu koolis õppisin B, C) ja õppesõitu tsikliga ei teinud tundigi, sain kohe eksamile minna ja oli ainult platsisõit (linnasõit oli C-ga kuna tegin selle ka, õigemini küll sain vanuse tõttu C1 ja see C1 on tänase päevani, aga eksami tegin kallur-Kamaz-iga mis tegelikult oli puhtalt C-kat). B tegin muidugi ka ja kokkuvõttes sõidueksam nägi välja selline: tsikliga (Minsk 125 cm, see oleks hiljem olnud A1) platsisõit, sõiduautoga platsisõit, veokiga linnasõit ja A,B,C1 käes (A siis seejuures 25 kW). :bsmile:


motoreis
Postitusi: 238
Liitunud: 26 Nov 2020, 18:55
Tsikkel: Honda CB500X 2019, 48000km ls
Tänanud: 135 korda
Tänatud: 47 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas motoreis »

Hei, miks tarvis just täpset aastat?

Kasutaja avatar

Ivoonu
Toetajaliige
Postitusi: 1486
Liitunud: 27 Sept 2007, 18:06
Tsikkel: Harley-Davidson FLHTCUI
Asukoht: Tartu
Tänanud: 107 korda
Tänatud: 64 korda

Re: Mis aastast on A-kategoorial alamkategooriad

Lugemata postitus Postitas Ivoonu »

1992 aasta Liiklusseaduses olid ainult täiskategooriad.
1994 aasta Liikluseeskirjas olid juba ka alamkategooriad.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”