Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded


Teema algataja
will111
Postitusi: 5260
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas will111 »

Kas praeguseks ongi iga lisanduva kategooria taotlemisel/tegemisel võetud inimestelt ära valik, et sa ei pea igal juhul tellima nö. uut plastikut, kuhu see üks täht juurde on kantud? (ja muuhulgas maksma selle ühe tähe eest miski 25euri isegi kui sul pole seda tähte sinna peale absoluutselt vaja)

Tundub päris absurdne, arvestades, et juhiluba kui sellist kaasas nagunii ei kanna ning vastava kategooria olemasolu kontroll politsei poolt tehakse vajadusel id-kaardi põhjal. Praegu vaatan, et lisakategooriat justkui ei saagi enam taotlema minna (ehk ark lehel teor ja sõidueksami aegu ja kohti valida) ilma, et automaatselt plastiku riigilõivu juba taotlemisel ära ei maksa. Lisaks muidugi eksami lõivudele. Eriti absurdseks muudab selle kõik muidugi veel variant kui taotleja näiteks lõpuks ei saagi oma eksamit või eksameid tehtud ja aja, huvi, raha või mille iganes puudumisel loobub asjast. Ühesõnaga riigile tuleb kõige eest ette ära maksta, isegi kui sa tegelikult neid makstud "teenuseid" lõpuks ei saa.

Veel mõningad aastad tagasi polnud üldse plastiku välja ostmise nõuet. Tegin oma eksamid ära, sain sõiduõiguse, kanti süsteemi sisse ja anna minna. Sõitsingi mitu aastat sõiduõigusega, mitte plastikuga kuniks siis lõpuks välisriiki mineku jaoks vist sai see plastik vastava tähega tellitud.




ovaaP
Postitusi: 87
Liitunud: 11 Veebr 2014, 18:30
Tsikkel: TDM; Honda NC750X
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 7 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas ovaaP »

will111 kirjutas:
Spoiler

Kas praeguseks ongi iga lisanduva kategooria taotlemisel/tegemisel võetud inimestelt ära valik, et sa ei pea igal juhul tellima nö. uut plastikut, kuhu see üks täht juurde on kantud? (ja muuhulgas maksma selle ühe tähe eest miski 25euri isegi kui sul pole seda tähte sinna peale absoluutselt vaja)

Tundub päris absurdne, arvestades, et juhiluba kui sellist kaasas nagunii ei kanna ning vastava kategooria olemasolu kontroll politsei poolt tehakse vajadusel id-kaardi põhjal. Praegu vaatan, et lisakategooriat justkui ei saagi enam taotlema minna (ehk ark lehel teor ja sõidueksami aegu ja kohti valida) ilma, et automaatselt plastiku riigilõivu juba taotlemisel ära ei maksa. Lisaks muidugi eksami lõivudele. Eriti absurdseks muudab selle kõik muidugi veel variant kui taotleja näiteks lõpuks ei saagi oma eksamit või eksameid tehtud ja aja, huvi, raha või mille iganes puudumisel loobub asjast. Ühesõnaga riigile tuleb kõige eest ette ära maksta, isegi kui sa tegelikult neid makstud "teenuseid" lõpuks ei saa.

Veel mõningad aastad tagasi polnud üldse plastiku välja ostmise nõuet. Tegin oma eksamid ära, sain sõiduõiguse, kanti süsteemi sisse ja anna minna. Sõitsingi mitu aastat sõiduõigusega, mitte plastikuga kuniks siis lõpuks välisriiki mineku jaoks vist sai see plastik vastava tähega tellitud.

Päris nii lihtne see ka pole, LS seab nõuded:
§ 96. Juhtimisõigust tõendav dokument
(1) Mootorsõidukijuhil peab olema kehtiv juhtimisõigust tõendav dokument. Juhtimisõigust tõendavateks dokumentideks on esmane juhiluba, juhiluba, käesoleva seaduse §-s 95 nimetatud piiratud juhtimisõigusega juhiluba, välisriigi pädeva asutuse väljastatud rahvusvaheline juhiluba koos siseriikliku juhiloaga või seadusega ettenähtud juhtudel juhiluba asendav dokument. Isikul võib olla ainult üks kehtiv juhtimisõigust tõendav dokument.
[RT I, 28.02.2015, 1 - jõust. 01.05.2015]

(2) Juhtimisõigust tõendatakse liiklusregistri andmete alusel või käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud juhtimisõigust tõendava dokumendi alusel. Kui liiklusregistri andmetel on mootorsõidukijuhi juhtimisõigus seaduse alusel peatunud, peatatud või karistuseks ära võetud, juhindutakse liiklusregistri andmetest.

§ 98 (4) Kui esmase juhiloa taotleja ei ole 12 kuu jooksul arvates esmase juhiloa kehtivuse alguse kuupäevast esmast juhiluba välja võtnud, antakse uus esmane juhiluba välja vaid siis, kui isik sooritab edukalt nõutava liiklusteooria- ja sõidueksami.


Teema algataja
will111
Postitusi: 5260
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas will111 »

njaa, ei tahaks uskuda, et ma olen ainuke eestis, kes juhiluba endaga kaasas ei kanna, ja kellelt samas pole kunagi seda ka nõutud vaid päringud on kõik kenasti tehtud saanud peale id-kaardiga isiku tuvastamist.
ühtlasi, mina loen sealtsamast seadusest küll välja, et on 2 erinevat viisi juhtimisõigust tõendada...ja vaid üks neist on teha seda eelpool toodud doki nimekirja abil.

seda "Mootorsõidukijuhil peab olema kehtiv juhtimisõigust tõendav dokument" on natuke raske mõista aga mina saan aru nii, et kui ma olen saanud vastava kati juhtimisõiguse siis mul ongi kehtiv juhtimisõigus tõendav dokument. see dokument on digitaalsel kujul meie imetlusväärses e-riigi e-sisteemis. seal ei ole öeldud, et see dokument peab mul füüsiliselt kaasas olema vaid, et minu juhtimisõigust peab kuidagi saama tõendada.

ühesõnaga, mulle tundub siiski päris lihtne. aga on keegi hiljuti ka omale mõnda uut katit (lisaks) teinud ja selleks puhuks MITTE uut plastikut printida lasknud?

Kasutaja avatar

diugu
Postitusi: 73
Liitunud: 20 Apr 2016, 09:01
Tsikkel: Honda Hornet CB600F
Asukoht: Rapla
Tänanud: 8 korda
Tänatud: 6 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas diugu »

Will uue plastiku saad igal juhul kui kate juurde tuleb.kusjuures A ja B katil kehtivust pole,C,D ja E aga antakse 10a. pikkuse perioodiga,mul vähemalt on nii.
Lisaks on siin veel see tervisetõendi teema ka-mul nt CE kehtib kuni juuni 2021,tervisetõend aga aegub veebruar 2020 ehk CE kati juhtida peale seda nagu enam ei tohiks..üsna ajuvaba.
Eelmise plastiku kehtivus kusjuures lõppes varem kui C kati kehtivus ehk mul oli õigus vastava kati masinat juhtida kuid dokument selle tõestuseks oli aegunud,patrull vibutas küll näppu kuid rahakoti kallale ei roninud.

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1764
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas simp »

diugu kirjutas:
Spoiler

Will uue plastiku saad igal juhul kui kate juurde tuleb.kusjuures A ja B katil kehtivust pole,C,D ja E aga antakse 10a. pikkuse perioodiga,mul vähemalt on nii.
Lisaks on siin veel see tervisetõendi teema ka-mul nt CE kehtib kuni juuni 2021,tervisetõend aga aegub veebruar 2020 ehk CE kati juhtida peale seda nagu enam ei tohiks..üsna ajuvaba.
Eelmise plastiku kehtivus kusjuures lõppes varem kui C kati kehtivus ehk mul oli õigus vastava kati masinat juhtida kuid dokument selle tõestuseks oli aegunud,patrull vibutas küll näppu kuid rahakoti kallale ei roninud.

Hoia seda plastikut hoolega ja vaata, et ära ei kaota. Mul lühendati A2 --> A uuendamisega CE kehtivus viiele aastale. (mingi seadusmuudatus, edaspidi 5a perioodid)

Vahet pole, et enne kestis 10 ja CE'ga polnud vahetamisel midagi pistmist, pärast plasti vahetust polnud enam midagi teha. Ei viitsinud vaielda ka.

Kasutaja avatar

Ivoonu
Toetajaliige
Postitusi: 1487
Liitunud: 27 Sept 2007, 18:06
Tsikkel: Harley-Davidson FLHTCUI
Asukoht: Tartu
Tänanud: 107 korda
Tänatud: 64 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas Ivoonu »

Seletage nüüd rumalale ka. Mul AB tervisetõend ja seega ka juhtimisõigus 10 a, C on 5 a. Kui nüüd C tervisetõend läbi saab, siis kas AB kehtib edasi või peangi hakkama nüüd iga 5 aasta tagant uut plastikut ostma?

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1764
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas simp »

Ivoonu kirjutas:
Spoiler

Seletage nüüd rumalale ka. Mul AB tervisetõend ja seega ka juhtimisõigus 10 a, C on 5 a. Kui nüüd C tervisetõend läbi saab, siis kas AB kehtib edasi või peangi hakkama nüüd iga 5 aasta tagant uut plastikut ostma?

A ja B kehtivad edasi. Samamoodi ei pea C alleshoidmiseks kohe plastikut vahetama jooksma. Kui C'd vaja on, siis tellid värske plastiku.

Tervisetõend ise ei puutu siin üldse asjasse, juhiloa tagaküljel lahter 11, on see mille järgi asjad käivad.
Tervisetõend on teine lugu(ja peab samamoodi aktiivne olema), aga pole otseselt plastiku kehtivusega seotud.

http://www.logistikauudised.ee/uudised/ ... saja-kohta

Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas pühak »

Ivoonu kirjutas:

Seletage nüüd rumalale ka. Mul AB tervisetõend ja seega ka juhtimisõigus 10 a, C on 5 a. Kui nüüd C tervisetõend läbi saab, siis kas AB kehtib edasi või peangi hakkama nüüd iga 5 aasta tagant uut plastikut ostma?

Ainult vaata, et liiga palju üle ei lase, muidu võib juhtuda, et pead millalgi eksamile minema.
tsitaat liiklusseadusest:

§ 129. Mootorsõiduki juhtimisõiguse taastamine
...
(4) Kui isik ei ole vahetanud juhiluba viie aasta jooksul selle kehtivuse tähtaja möödumisest arvates, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui ta sooritab edukalt liiklusteooria- ja sõidueksami.

Peab uurima, et kas näiteks siis tuleb c-kati taastamiseks eksamid teha, kui lased 10-aastase perioodi lõpuni ja vahetamisega läheb näiteks päevake üle. Siis ju c-kati lõppemisest 5 aastat ja 1 päev üle läinud.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Kui c kati kehtivus lõpeb, pikendad lihtsalt tervisetõendi ja kõik ok jälle. See, et koorikute peal kehtivus lõppenud ei mängi mingit rolli, kuni B kehtivuse lõpuni.

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1764
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Re: Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas simp »

Urmas79 kirjutas:

Kui c kati kehtivus lõpeb, pikendad lihtsalt tervisetõendi ja kõik ok jälle. See, et koorikute peal kehtivus lõppenud ei mängi mingit rolli, kuni B kehtivuse lõpuni.

No niipalju ikka omab, et C'ga ei tohi sõita enne kui plastiku ära vahetanud oled... Tervisetõendi kehtivus != kategooria kehtivus...

Lahter 11 juhilubadel, on see millest jutt käib. Näiteks minul lõppeb C ja CE 03.04.19, aga tervisetõend kestab kuni 2022 vms.

photo_2018-08-27_10-11-49.jpg
photo_2018-08-27_10-11-49.jpg (30.32 KiB) Vaadatud 5033 korda
Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas pühak »

Urmas79 kirjutas:

Kui c kati kehtivus lõpeb, pikendad lihtsalt tervisetõendi ja kõik ok jälle. See, et koorikute peal kehtivus lõppenud ei mängi mingit rolli, kuni B kehtivuse lõpuni.

Koorikute peal on märgitud, millal Sul vastava kategooria juhtimisõigus lõpeb. Juhtimisõigust saad pikendada, ostes uued koorikud. Tervisetõendi pikendamine on lihtsalt uute koorikute ostmise eeldus. Koorikud tuleb ka välja võtta, muidu peatatakse mingi aja pärast jälle juhtimisõigus. Eesti-siseselt ei pea neid ainult kaasas kandma, aga olemas peavad need Sul olema. Iseasi, kui ära kaotad ja Eestist välja ei lähe, siis tuleb asi tõenäoliselt välja alles siis, kui uute vastu vanu ära anda pole. Ma ausalt öeldes ei mäleta, kas neid viimasel korral üldse tagasi küsitigi.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"

tarmoel
Postitusi: 306
Liitunud: 25 Aug 2008, 22:48
Tänatud: 9 korda

Re: Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas tarmoel »

Kui plastiku aeg täis saab, siis uuesti hakkab juhtimisõigus kehtima sellest hetkest, kui uue plastiku kättesaamisel allkirja (või digiallkirja) annad. Nii vähemalt ütlesid mulle pollarid.

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2501
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 341 korda

Re: Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Vahetamisel (eelmine nädal vahetasin) enam vanasid tagasi ei taheta. C-de, D-de ja E-de kehtivusele seab piiri tervisetõendi C-de ja D-dekehtivus (tavaliselt 5 aastat), B osa tervisetõend kehtib edasi (tavaliselt 10a). Ehk siis kui tahad rekkaga sõita peaks iga 5-e aasta tagant lube vahetama ja tõendit uuendama.
Kusjuures tervisetõendit käisin uuendamas (tõend lõppes varem kui plastikud) kipsis vasaku jalaga - vähe puudus, et oleks märgitud erivajadusena automaatkasti olemasolu :-)

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Plastikust load, tervisetõend ja nende kehtivus

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Paugutasin unise peaga tiba valesti jah. Kui koorikute aeg täis, siis vahetus jah, aga mul oli koorikute lõpuni veel 5 aastat aega, aga tuli kiri, et C ja E kehtivus lõppes tänu tervisetõendile. Kohe, kui uus tervisetõend tehtud hakkasid mõlemad tähed uuesti kehtima.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”