Õhksoojuspump

See on kommuuni see osa, kus saab motovaba juttu ajada.

Moderaator: Moded


kalju1
Postitusi: 456
Liitunud: 19 Aug 2009, 12:34
Tänatud: 14 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas kalju1 »

(crash)

Viimati muutis kalju1, 22 Okt 2020, 19:36, muudetud 3 korda kokku.



kalju1
Postitusi: 456
Liitunud: 19 Aug 2009, 12:34
Tänatud: 14 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas kalju1 »

ma leian, et igas eramajas peaks ikka ahi olema. Küll ju näiteid kui elekter ära on ja mis siis kõik saab ja juhtub, puupliit võiks ka olla, aga hädapärast saab ka (gaasi)grilliga asjad aetud.
Ise kütan kõigega, ainult kivisüsi on veel puudu:elekter, pellet, ahi, 2xõhksoojuspump.(krt. oli mul seda jama vaja) :wack:

Kasutaja avatar

Kauri
Postitusi: 606
Liitunud: 13 Juul 2005, 23:46
Tsikkel: VN 750 custom
Asukoht: Kuusalu
Tänanud: 77 korda
Tänatud: 81 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Kauri »

Laupäeva hommikul puupliidi tuli ja sellel valminud pannkoogid katavad üle selle ladumise ja põrandapühkimise tüütuse. Tänaseks nii pelleti/puidukatel, pliit, 2 ahju ja vana õhksoojuspump erinevates hoonetes. Puit tuleb mul tegelikult kõige odavam kui tarbevett ei peaks tootma. 13 aastat tagasi valminud 30 ruudune saunamaja nõuab kütmiseks rohkem puid, kui 180 ruutu elumaja. Nii suur vahe on ehituskvaliteedis ja kasutatavatest materjalides. Saunas siis mõeldud ainult kütmist, mitte saunatamist. Majas piisab tänasel päeval 1-2 korras nädalas poolest ahjutäiest tuletegemisest.


joel
Postitusi: 1798
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 109 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas joel »

kalju1 kirjutas: 22 Okt 2020, 19:31

ma leian, et igas eramajas peaks ikka ahi olema. Küll ju näiteid kui elekter ära on ja mis siis kõik saab ja juhtub, puupliit võiks ka olla,

Kui ahi (või ahjud) juba olemas on, siis enne välja lammutamist tasuks tõsiselt järele mõelda. Aga uude eramajja igaks juhuks ahju ehitamiseks peab küll väga palju üleliigset raha olema. Mul on majas kolm ahju. Esimese korruse oma olen isegi nii umbes 25 aastat tagasi paar korda kütnud ja ka varasemast noorusest mäletan, et aeg-ajalt väga külma ilmaga vanemad seda kütsid. Teisel korrusel asuvat kahte ahju viimase umbes 35 aasta jooksul ei mäleta, et köetud oleks. Kuni paar aastat tagasi remondi käigus oli vaja radikatest vesi välja lasta (katlad tahke ja gaas, valdavalt kütab gaas, vahel hobi korras kõva külmaga nädalavahetusel kütan tahkekütusega) ja remont venis sügise peale. Siis kütsin paar korda kõiki kolme ahju. Kusjuures selgus, et teise korruse ahjudes olid puud, turbabrikett ja isegi süütamiseks pilpad juba valmis pandud :mrgreen:. Loomulikult pidin pooled puud välja võtma, et nii pika aja tagant kütmisega ahju lõhki ei ajaks. Poleks ahjusid olnud, oleks vabalt võinud need 1-2 nädalat elektriga kütta. Aga tänapäeval ehitada ahju, et äkki 30+ aasta jooksul tuleb paar korda kütta, ei tundu küll kuigi mõistlik, kui just asukoht kuskil väga pärapõrgus pole, kus elekter iga tuuleõhu peale päevadeks kaob. Aga kui ahju ehitamiseks on mõni muu tagamõte, näiteks talvel aeg-ajalt elava tule vahtimine ja ahju ees mõnulemine, hea enesetunne teadmisest, et ahi on olemas vms, siis on hoopis teine lugu.

Puupliit on mul ka, seda pole samuti oma 30 aastat enam köetud. Kui ma väike olin, siis tehti küll suvel selle peal moosi. Pärast seda kui gaasitoru majja toodi ja gaasipliit ballooni pealt toru taha ühendati, on kõik suvised keetmised gaasipliidil käinud.

Viimati muutis joel, 22 Okt 2020, 20:27, muudetud 1 kord kokku.
Joel
Kasutaja avatar

romulus
Postitusi: 703
Liitunud: 26 Mär 2007, 21:05
Asukoht: Tartu/Ida-Viru
Tänanud: 23 korda
Tänatud: 36 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas romulus »

Off-the-grid tagavaraküte võiks jah igal majapidamisel olla. Endal majas 2 korralikku pottahju, kuid temperatuurid kõikusid ikkagi ebameeldivalt suuremate külmadega hommiku ja õhtu vahel.

Olemas vesiradikad, kuid elektrikatlaga, puu või pelleti katelt pole kuhugi panna. Seega otsisin nende kütteks mõistlikumat varianti. Jäid maaküte, ÕV pump, trassisoe. Maakütte välistasin, sest ei tahtnud aeda üles kaevata. ÕV pump tuli trassist nii palju kallim ja keerulisem, et valisin trassisooja. Hea lihtne küttesõlm, soe tarbevesi ei saa kunagi otsa. Tahan kütan ahju juurde, ja tarbin trassisooja vähem, kui ei taha ei küta. Enamasti ei taha, sest pole kahjuks leidnud 35-ga kuiva kaske veel, pigem selline 55+.

Peale trassiga liitumist kukkus elektritarbimine 2x. Ehk siis meil kulus varem vee soojendamisele palju ja kallist elektrit.

Linnast väljas muidugi teine teema, sinna soojatoru ei tule ja valikuid vähem. Ehk siis praegu u aastase kasutuse põhjal, puude pealt trassisoojale minek igakuiseid kulutusi ei suurendanud, pigem sama või isegi vähem. Kuid mugavam on küll, mis on ka miskit väärt.

Delta, Tuula Turist 200M '78, Dnepr MT-9 '72, Dnepr MT-10-16 '88, Suzuki GSX600F '90, Africa Twin '97, Iz 56 '61, Yamaha Tenere 700 '23
Kasutaja avatar

kaimex
Mode
Postitusi: 810
Liitunud: 05 Mai 2015, 21:54
Tsikkel: honda putukas :P
Asukoht: Tartu / Pohjanmaa
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 15 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas kaimex »

Laur kirjutas: 22 Okt 2020, 19:07

Õhk-vesi suudab kütta radikaid, kulu on veidi suurem. Radika pind väiksem, vaja kõrgemat temp. = maksab rohkem.

Kusjuures panasonicul uued radikad mis toimivad madalama tempiga ja suvel saab ka jahutada. Ventikad siis ka seal. Ise oleks hea meelega võtnud need ka a põrandaküte valmis kogu majal.

Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Turist »

Laur kirjutas: 22 Okt 2020, 18:47

Ahjuküte täna? Selleks peab elekter minema ikka ulmekalliks, et viitsiks puid osat, ladustada, tuppa tassida.

Üsna levinud ka täna ja ei kao kuhugi ka lähiajal. Maapiirkondades vanemad majad enamuses ahjuküttega ja seni kuni ahi vastu peab ja pole vaja lasta uut ehitada, tihti ka mingeid muid variante ei kaaluta. Paljud viitsivad puiduga kütta ja neil on selleks ka piisavalt aega. Kui raha tuleb vähe sisse ja iga eur on tähtis, siis kütmiseks elektrit kasutada väga ei taheta kui omal mets olemas ja puud sealt tulevad näiliselt nagu tasuta. :)


Luxor
Postitusi: 1010
Liitunud: 08 Mär 2019, 21:39
Tsikkel: Tomos Funsport/ Montesa NT700V
Asukoht: Veelinn
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 27 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Luxor »

Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 22:41
Laur kirjutas: 22 Okt 2020, 18:47

Ahjuküte täna? Selleks peab elekter minema ikka ulmekalliks, et viitsiks puid osat, ladustada, tuppa tassida.

Üsna levinud ka täna ja ei kao kuhugi ka lähiajal. Maapiirkondades vanemad majad enamuses ahjuküttega ja seni kuni ahi vastu peab ja pole vaja lasta uut ehitada, tihti ka mingeid muid variante ei kaaluta. Paljud viitsivad puiduga kütta ja neil on selleks ka piisavalt aega. Kui raha tuleb vähe sisse ja iga eur on tähtis, siis kütmiseks elektrit kasutada väga ei taheta kui omal mets olemas ja puud sealt tulevad näiliselt nagu tasuta. :)

Soojuspump on ikka mugavam - lihtsalt vajutad nuppu peale kasutusjuhendiga tutvumist ja voilaa. Ahjukütmise kunsti puhul tuleb trenni veidi rohkem teha, et liigse optimismi ja saarepuu vms koostoimel sooja toa asemel hunnikut telliskive nurgas ei tooda.
NB! Lähiaastatel ka plaan ahjule tagalaks soojuspump appi tuua.

Tore on olla oluline, veel olulisem on olla tore!
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Kodus on ka mugavus ja sisekliima oluline. Põrandaküttega(või radiaator) on see natuke parem,kui õhk küttega. Mul on mõlemad igapäevaselt kasutuses. Kodus vesipõrandaküte ja tööl õhk-õhk. No tajutav vahe on olemas, kuigi ka õhkküttega saab elada üsna mugavalt.
Rahaline vahe suurema pinna puhul, seadmete maksumuses, pole üldse erinev võibolla isegi makütte kasuks odavam. Ma ei kujuta ette,et minu maja 4 magamistuba oleks koguaeg uksed lahti või pigem sealsed elanikud ei kujuta seda ette. Mul oleks kodus vaja ilmselt 6 õhk-õhk soojuspumpa ja mingi seade vett soojendama, need kokku maksavad tegelikult suts rohkem kui maaküte koos maakollektoriga ja tarbivad elektrit palju rohkem kui maaküte. Vesi-õhk tuleks raudselt palju odavam paigaldada,aga kulud oleks ilmselt ligilähedased maküttega va väga külm talv. Ma ei tea ühtegi maja,kus eraldi toad on ja seda saaks ühe õhk-õhk pumbaga mugavalt ja piisavalt köetud.
Ahjukütte odavus on siis odav, kui saad väga odavalt puid ja sul on ahjud juba olemas. Täna maksab ka üks pottsepa laotud tellis ahi rohkem kui kaks õhk-õhk pumpa. Korsten tuleb veel lisaks. Ilusast ja stiilsest voolukivi ahjust ei hakka rääkimagi, sellised maksavad rohkem kui maakütte seade.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Turist »

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Noja,arvamusi igasuguseid,enamuses kalduvad mugavuse poole.Ma lasin eelmine aasta teha omale nii ahju kui ka korstna uued maamajja.Kuna seal praegu veel igapäevaselt ei ela siis paigaldasin ka õõ pumba et saaks kaugelt sooja käima lükata.Kui olen kohal panen ahju kütte-mõnusam soojus on.Igal ajal eelistan tuld teha,tuhka tassida,kirvega vehkida kui füüsilise tegevuse puudumise tõttu kuskil kinnises ruumis higiste kehade seas pomme tõsta.Aega võtavad mõlemad.Elektri eest maksmiseks tuleb ka ennast liigutada,kes liigutab esemeid,kes pabereid kes pressib klahve.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju


roadriders
Postitusi: 82
Liitunud: 17 Veebr 2004, 12:24
Tsikkel: Gold Wing 1500 SE
Tänatud: 20 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas roadriders »

Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 23:07

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev? Samuti ei saa aru meeletust murest tuha tuha pärast. Seda praktiliselt ei jäägi kui kütta näit. puitbriketiga.Ja tuha saab edukalt aias ära kasutada näit.luuviljaliste viljapuude väetamiseks. Ise kütan ahju heameelega paar korda nädalas, kuigi alternatiivid on olemas. Aga eks see ole tänapäeva trend. Moosiga maitsestatud alkoholivabad käsitööõlled, noormehed ei jaksa kätekõverdusi teha, sest võimlemistundides ei tohi enam hindeid panna, isesõitavad õkoautod V8 asemel, nutt ja hala telgi vihmapidavuse üle jne. , loetelu on lõputu. Minule isiklikult selline maailm ei meeldi, kus igasugune füüsiline pingutus on out. Isegi puudega ahju kütmine.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 23:07

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Mul tuttaval on keldriga 2-kordne palkmaja ja katel ning 5000l paak keldris. Minu teada kütab ta talvel igapäev aga ühe ahjutäie,samas kui tarbevett ei kasuta,siis ilmselt kestab kauem ka. Ehk kodust ära minnes hoiab mitu päeva maja sooja. Tema ahi muidugi ka igavene jurakas ,mingid meetri pikkused puud käivad tal. Kui huvi on, võin täpsemalt üle küsida. Esimene korrus on tal põrandaküte ja teisel radikad. Maja minu meelest paarsada ruutu kindlasti.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Ahi on tore asi, aga see seob su ikka külmal ajal väga ära. Kui tahad perega suusapuhkusele minna, siis pead naabrimehe palkama?

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 08:34
Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 23:07

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev? Samuti ei saa aru meeletust murest tuha tuha pärast. Seda praktiliselt ei jäägi kui kütta näit. puitbriketiga.Ja tuha saab edukalt aias ära kasutada näit.luuviljaliste viljapuude väetamiseks. Ise kütan ahju heameelega paar korda nädalas, kuigi alternatiivid on olemas. Aga eks see ole tänapäeva trend. Moosiga maitsestatud alkoholivabad käsitööõlled, noormehed ei jaksa kätekõverdusi teha, sest võimlemistundides ei tohi enam hindeid panna, isesõitavad õkoautod V8 asemel, nutt ja hala telgi vihmapidavuse üle jne. , loetelu on lõputu. Minule isiklikult selline maailm ei meeldi, kus igasugune füüsiline pingutus on out. Isegi puudega ahju kütmine.

Jäta see põrandaküte ära ja kohe on olkurd hoopis teine. Kui sa lähed hommikul 7.30 kodust välja ja tuled õhtul 18-19 paiku ,siis olenemata füüsilise töö meeldimisest on ahju kütta ikkagi tüütu. Ainult ahju puhul kütad seda talvel ikka igapäev. Mul on peale maja ka teine elamine alles,kus on ahjuküte ja tean seda väga hästi. Ja suures majas(isegi 3-toalises korteris) ei saa ühe ahjuga kohe kuidagi hakkama. Tulikivi ahjud maksavad ka alates kolmekas, kui mälu ei peta.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on).

Kusjuures see tundub eriti rumal küttelahendus olema sinu poolt. Vesipõrandakõte on pika reageerimisajaga ja üldiselt soovitatakse tema puhul suuri temperatuurimuutusi vältida.
Kui sa oma ahju soojaks kütad, siis põrandaküte hakkab ennas maha keerama (kui sul on termostaatidega küte) ja selleks ajaks kui ahi on jahe on ka põrnad jahe. Samas ilma termostaatideta põrnadaküte on puhas raiskamine.


roadriders
Postitusi: 82
Liitunud: 17 Veebr 2004, 12:24
Tsikkel: Gold Wing 1500 SE
Tänatud: 20 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas roadriders »

mx77 kirjutas: 23 Okt 2020, 08:59

Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on).

Kusjuures see tundub eriti rumal küttelahendus olema sinu poolt. Vesipõrandakõte on pika reageerimisajaga ja üldiselt soovitatakse tema puhul suuri temperatuurimuutusi vältida.
Kui sa oma ahju soojaks kütad, siis põrandaküte hakkab ennas maha keerama (kui sul on termostaatidega küte) ja selleks ajaks kui ahi on jahe on ka põrnad jahe. Samas ilma termostaatideta põrnadaküte on puhas raiskamine.

Kallis sõber. Sa vist ei saanud aru minu postituse mõttest. Küsimus oli ülemõistuse raskest ja vaevarikkast ahjuga seonduvast probleemist, mitte minu kütteefektiivsusest. Aga et sa rahulikut oma päevaga edasi saaks minna, siis võin sind rahustada. Ma ei kasuta ahju igapäevaseks kütmiseks. See on talvel nii paar korda nädalas rohkem meeleolu loomiseks.

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mx77 »

roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 09:09

Kallis sõber. Sa vist ei saanud aru minu postituse mõttest. Küsimus oli ülemõistuse raskest ja vaevarikkast ahjuga seonduvast probleemist, mitte minu kütteefektiivsusest. Aga et sa rahulikut oma päevaga edasi saaks minna, siis võin sind rahustada. Ma ei kasuta ahju igapäevaseks kütmiseks. See on talvel nii paar korda nädalas rohkem meeleolu loomiseks.

Oo, kütad paar korda nädalas ahju. Kergitan su ees kaabut, sa oled tõeline macho


roadriders
Postitusi: 82
Liitunud: 17 Veebr 2004, 12:24
Tsikkel: Gold Wing 1500 SE
Tänatud: 20 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas roadriders »

mx77 kirjutas: 23 Okt 2020, 09:21
roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 09:09

Kallis sõber. Sa vist ei saanud aru minu postituse mõttest. Küsimus oli ülemõistuse raskest ja vaevarikkast ahjuga seonduvast probleemist, mitte minu kütteefektiivsusest. Aga et sa rahulikut oma päevaga edasi saaks minna, siis võin sind rahustada. Ma ei kasuta ahju igapäevaseks kütmiseks. See on talvel nii paar korda nädalas rohkem meeleolu loomiseks.

Oo, kütad paar korda nädalas ahju. Kergitan su ees kaabut, sa oled tõeline macho

Ega igaühele loetud tekstist arusaamist ei ole kahjuks antud. Aga tänan positiivse kommentaari eest.

Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Laur »

Hakkab läbuks minema 😁

Tõenäoliselt oskab mõni veel arvelauda kasutada aga siiski ei tee seda.

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

M.T.
Postitusi: 2425
Liitunud: 23 Aug 2011, 17:12
Tsikkel: -
Tänanud: 156 korda
Tänatud: 332 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas M.T. »

roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 08:34

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev?

See kas sa teed seda paar korda nädalas meeleolu loomiseks või igapäevaselt selleks, et toas üldse soe oleks, need on ikka väga erinevad asjad. Eriti suurema maja korral, kus ühest ahjust vähe.
Füüsiline aktiivsus on loomulikult hea ja inimene peabki ennast liigutama ja koormust hoidma ning seda võib vabalt teha ka puude vedamise, ladumise ja ahju(de) kütmisega. Ise eelistan seda, et soe tuba ei sõltu sellest, kas mina või mõni teine “ahjukütja” on parajasti kodus, võin rahulikult ka nädalaid ära olla ja koju tulles on tuba soe. Loomulikult võib mingil põhjusel elekter vahepeal ära kaduda ja siis on :wack: , aga seda on õnneks 4 aasta jooksul juhtunud vaid 1x ja seda ka suvel. Siis oli äike ja katel üldse tuksis, koos vendi ja veel mõne seadmega.
Miks on totter garaazis vesipõrandaküte sisse lülitada ja sellega ühtlast tempi hoida, uks pärani talvel?

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ma tegelikult kütan ka iga nädal korra ahju ja vahel ka kaks korda, aga saunaahju. Korvitäis puid läheb ühe korraga ja mul puud ka tasuta käes,ehk sain need maja ehituseks krundi puhastamisest ja hiljem tööjuurest kui puid maha võtsime ning ise saagisin-lõhkusin. Kui nüüd need otsa saavad,siis raudselt ostan,sest see jantimine nedega ei ole mingi mõnus füüsiline tegevus, pigem tüütu sundus või nuhtlus. Maal elades on palju mõnusamaid füüsilise tegevuse vorme olemas.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas franz125 »

mx77 kirjutas: 23 Okt 2020, 08:39

Ahi on tore asi, aga see seob su ikka külmal ajal väga ära. Kui tahad perega suusapuhkusele minna, siis pead naabrimehe palkama?

Selle jaoks ongi selline leiutis nagu õõ pump🖕

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju


roadriders
Postitusi: 82
Liitunud: 17 Veebr 2004, 12:24
Tsikkel: Gold Wing 1500 SE
Tänatud: 20 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas roadriders »

M.T. kirjutas: 23 Okt 2020, 09:38
roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 08:34

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev?

See kas sa teed seda paar korda nädalas meeleolu loomiseks või igapäevaselt selleks, et toas üldse soe oleks, need on ikka väga erinevad asjad. Eriti suurema maja korral, kus ühest ahjust vähe.
Füüsiline aktiivsus on loomulikult hea ja inimene peabki ennast liigutama ja koormust hoidma ning seda võib vabalt teha ka puude vedamise, ladumise ja ahju(de) kütmisega. Ise eelistan seda, et soe tuba ei sõltu sellest, kas mina või mõni teine “ahjukütja” on parajasti kodus, võin rahulikult ka nädalaid ära olla ja koju tulles on tuba soe. Loomulikult võib mingil põhjusel elekter vahepeal ära kaduda ja siis on :wack: , aga seda on õnneks 4 aasta jooksul juhtunud vaid 1x ja seda ka suvel. Siis oli äike ja katel üldse tuksis, koos vendi ja veel mõne seadmega.
Miks on totter garaazis vesipõrandaküte sisse lülitada ja sellega ühtlast tempi hoida, uks pärani talvel?

Suur garaaziuks ei ole piisava soojustusega. Õhksoojuspumba lülitan sisse vajadusel ja garaaz läheb kiiresti soojaks. Põrandaküttega oleks vist termostaat talvel pidevalt lahti ja suuremjagu soojusest imbuks välja e. eelpool mainitud arvelaua kasutamise oskus kulub nüüd marjaks ära. Aga tõesti. Asi läheb juba läbuks ja see ei olnud minu esialgse postituse mõte.

Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas bitter »

Garaažil ja garaažil on vahe. Nt minu garaaž on suht hästi majaga integreeritud - selle kohal on eluruumid, ühe (õõnesplokk)seina taga puukerisega saun, teise seina taga osaliselt esik. Olen garaaži põrandakütet kasutanud ÜHE korra - epoga katmise ajaks. Garaaži küte on aastaringi nullis aga talvel hoiab ikkagi keskmiselt +15. Oleks võinud selle küttetoru paigaldamata jätta.

Kasutaja avatar

M.T.
Postitusi: 2425
Liitunud: 23 Aug 2011, 17:12
Tsikkel: -
Tänanud: 156 korda
Tänatud: 332 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas M.T. »

roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 10:03

Suur garaaziuks ei ole piisava soojustusega.

Siis arusaadav.


Luxor
Postitusi: 1010
Liitunud: 08 Mär 2019, 21:39
Tsikkel: Tomos Funsport/ Montesa NT700V
Asukoht: Veelinn
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 27 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Luxor »

roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 08:34
Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 23:07

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev? Samuti ei saa aru meeletust murest tuha tuha pärast. Seda praktiliselt ei jäägi kui kütta näit. puitbriketiga.Ja tuha saab edukalt aias ära kasutada näit.luuviljaliste viljapuude väetamiseks. Ise kütan ahju heameelega paar korda nädalas, kuigi alternatiivid on olemas. Aga eks see ole tänapäeva trend. Moosiga maitsestatud alkoholivabad käsitööõlled, noormehed ei jaksa kätekõverdusi teha, sest võimlemistundides ei tohi enam hindeid panna, isesõitavad õkoautod V8 asemel, nutt ja hala telgi vihmapidavuse üle jne. , loetelu on lõputu. Minule isiklikult selline maailm ei meeldi, kus igasugune füüsiline pingutus on out. Isegi puudega ahju kütmine.

Mis suurus puudega tulikivitad? Enda majapidamise suuremat c 3,5 tn. kiviahju käitavad c 50 cm halud ja korraga kulub neid olenevalt läbimõõdust 5-6-7 tk. Ehk siis korvitäiega (2 ahju peale) saan 2 päeva hakkama. Kuna umbkolletega (peale pliidialuse), siis neid (puit)briketitan harva.
Kui tahate tuhaporri, siis pole parimat asja kui turbabrikett. Samas vanemad köögiaborigeenid mõistavad antud materjali väärtust just pliidi all!
Õhksoojus ilma pumbata:P

Tore on olla oluline, veel olulisem on olla tore!

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas will111 »

siit teemast on arenenud ikka päris...hmm, huvitavaid seisukohti välja peale seda kui ma ahjuga kütmist, selle soodsat hinda ja efektiivsust puudutasin :D
kõige pullim on muidugi lugeda seda tuhameeste kaadri juttu, eile sain lausa õhtu otsa naerda. jääb mulje nagu mõnedki härrad oleksid oma nooruspõlves töötanud auschwitzis :D vot seal olid tõesti võimsad ahjud ja tuhka tekkis päevas ikka nii, et vennad lappasid vahetpidamata. eks selline asi jääb tõesti eluks ajaks meelde...

paari sõnaga enda ahju kütmisest. esiteks kuna on ikkagi kombineeritud küte siis on mul täitsa savi kui tihti või kui palju ma seda ahju kütan, aga ma kütan seda talvel külmemal ajal kas kord päevas või kord üle kahe päeva. noh, viimase täie puid ostsin üleeelmise aasta sügisel vist. ladusin neid tõesti riita, sellele kulus umbes 4-5h ma arvan. riidast tuppa "vedama" ma ei pea. kui kasutada maja ehitades mõistust siis saab teha ka nii, et riidast ahju juurde on sisuliselt vaid tõstmise küsimus. mis tuhavedamist puudutab siis see on selline tegevus, mis poleks mulle vist meeldegi tulnud kui siin suured ahjukütte ässad ei oleks värvikaid kirjeldusi letti löönud. tõesti, umbes nii 20-25 ahjutäie järel võtan tuhatünni, viin õue ja keeran lõkkeaseme peale tühjaks. see tähendab siis umbes nii kuu või pooleteise tagant keskmiselt. JÕHKER töö...ma ei tea tõesti kaua ma niimoodi suudan!

aga mugavusehärradele küsimus, kes teie tilli õhtuti puhtaks peseb? kas lähete vannituppa käed taskus seisma, tuleb naine, koorib riidest lahti ja hakkab küürima? :D päris tüütu ja tülikas töö ju?! või näiteks, kes toidu lusikaga suhu tõstab? mõtle kui palju energiat sellele igapäevaselt kulub, mis elu see selline on...


roadriders
Postitusi: 82
Liitunud: 17 Veebr 2004, 12:24
Tsikkel: Gold Wing 1500 SE
Tänatud: 20 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas roadriders »

Luxor kirjutas: 23 Okt 2020, 16:28
roadriders kirjutas: 23 Okt 2020, 08:34
Turist kirjutas: 22 Okt 2020, 23:07

Kui "tasuta puud" olemas oleks ja aega ja viitmist kütmisele panustada natuke ka nagu oleks, siis ahjudega siiski ei viitsiks jännata, paneks radikad (või põrandakütte kui võimalik) ja piisavalt suure akumulatsioonipaagiga ja piisava võimsusega katlasüsteemi, et ei peaks ka -20-ga iga päev kütma (keskmise ilmaga võibolla 2x nädalas) ja kütmisele ei kuluks väga palju tunde. Ei tea kas tundub olema reaalne? :roll:

Tundub, et paljud ei kujuta ette tänapäevaseid ahjusid ette ja heietavad mingeid mälestusi lapsepõlvemälestustest maal vanema plekkahjust, mida pidi tunde ja tunde hiiglaslikes kogustes puudega kütta (muidugi ka majad ei pidanud sooja). Endal Tulikivi ahi, gaasikatlaga vesipõrandaküte ja garaazis ka õhksoojuspump (totter oleks seal vesipõrandaküte sisselülitada, kuigi selline võimalus on). Ahju läheb 2(kaks) korvitäit puid ja ahi on ühtlaselt soe kuni 24h. Ei ole ju väga kontimurdev? Samuti ei saa aru meeletust murest tuha tuha pärast. Seda praktiliselt ei jäägi kui kütta näit. puitbriketiga.Ja tuha saab edukalt aias ära kasutada näit.luuviljaliste viljapuude väetamiseks. Ise kütan ahju heameelega paar korda nädalas, kuigi alternatiivid on olemas. Aga eks see ole tänapäeva trend. Moosiga maitsestatud alkoholivabad käsitööõlled, noormehed ei jaksa kätekõverdusi teha, sest võimlemistundides ei tohi enam hindeid panna, isesõitavad õkoautod V8 asemel, nutt ja hala telgi vihmapidavuse üle jne. , loetelu on lõputu. Minule isiklikult selline maailm ei meeldi, kus igasugune füüsiline pingutus on out. Isegi puudega ahju kütmine.

Mis suurus puudega tulikivitad? Enda majapidamise suuremat c 3,5 tn. kiviahju käitavad c 50 cm halud ja korraga kulub neid olenevalt läbimõõdust 5-6-7 tk. Ehk siis korvitäiega (2 ahju peale) saan 2 päeva hakkama. Kuna umbkolletega (peale pliidialuse), siis neid (puit)briketitan harva.
Kui tahate tuhaporri, siis pole parimat asja kui turbabrikett. Samas vanemad köögiaborigeenid mõistavad antud materjali väärtust just pliidi all!
Õhksoojus ilma pumbata:P

30 sentimeetrised, siis saab vajadusel ka maakoju pliidi alla panna. Seega jääb kulu enamvähem samasse auku.

Kasutaja avatar

Mrtn5
Toetajaliige
Postitusi: 164
Liitunud: 11 Sept 2013, 14:24
Tsikkel: 790ADV
Asukoht: Tln
Tänanud: 21 korda
Tänatud: 10 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Mrtn5 »

Selle põneva õsp jutu peale vaatasin järgi, et maal saunamaja (40m2 põranda pind+katusekorrus) viimase aasta elektrikulu oli tänase seisuga 1450 KWh. Mitsu Electric MSZ25..., kogu aeg +16 peal, suvel off. Sügis-kevad perioodil kord nädala-kahe tagant sauna kütmine ja kõige külmemal ajal ehk ka ühel õhtul nädalas pliidi all tuli. Muudest tarbijatest soojaveeboiler on kogu aeg sees, pesuruumi põrandaküte sauna ajal, suvel külmik, pimedal ajal põleb 5m led riba õues. Konstruktsiooniks puit karkass 15cm tselluvillaga. Kokkuvõttes paistab õsp-ga päris soodne pidamiskulu, arvestades et maja on kogu aeg soe. Lisaks minevat puude kulu ei oska nüüd kiirelt kokku liita. Samas pean ütlema, et -20 kandis oli õsp sulatustsükkel ikka päris sagedane, kui siin mõni aasta tagasi külmem oli.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Vaba teema”