Õhksoojuspump

See on kommuuni see osa, kus saab motovaba juttu ajada.

Moderaator: Moded


will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas will111 »

ranel, mind huvitaks palju ta sul praegu võtab ööpäevas. selle numbriga oleks võrdluse mõttes ka reaalselt midagi peale hakata sest see -20 number on täiesti sisutühi ausalt öeldes. absoluutselt kõik pumbad võtavad -20 juures praktiliselt COP 1 juurde ja väga pole vahet, kas sinu "imehea" masin teeb seal cop 1.2 teise 1.1 asemel või mitte.

õhkõhk pumba mõistlik kasutuse temperatuurivahemik jääb nagunii altpoolt kuskil -7 kuni -10 vahele praktiliselt kõigil seadmetel. allapoole seda muutuvad nad üsna kasutuks efektiivsuse mõttes. tootjad tihtipeale annavad oma cop tabelites pealegi cop'i ilma sulatustsükliteta, mis reaalses elus ei päde nagunii, vähemalt mitte siin meie kliimas. reaalseid mõõtmisi on tehtud soomes paljudele pumpadele, kuskil netis on need testid ja võrdlused olemas ka aga eks igaüks võib soovi korral ise otsida kui tõsine huvi on.

minul võtab praegu pump ööpäevas kuskil 4-5kw. toas hoiab sarnast tempi nagu sinul ja maja on ka üsna sarnaste specidega õige pisut vähem köetavaid ruutmeetreid all korrusel. -20c juures samas kütaks see pump minu arvestuse järgi kuskil 1200w'ga pidevalt, juhul kui oleks ainuke kütteseade, seega seal tuleks samalaadne voolutarve.



Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1200
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Turist »

will111 kirjutas: 21 Okt 2020, 15:32

ranel, mind huvitaks palju ta sul praegu võtab ööpäevas. selle numbriga oleks võrdluse mõttes ka reaalselt midagi peale hakata sest see -20 number on täiesti sisutühi ausalt öeldes. absoluutselt kõik pumbad võtavad -20 juures praktiliselt COP 1 juurde ja väga pole vahet, kas sinu "imehea" masin teeb seal cop 1.2 teise 1.1 asemel või mitte.

See ei ütle ka midagi, sest hooned on nii erinevad. Mõni praktiliselt ei vajagi praeguste ilmadega veel kütmist, teine aga vajab üsna korralikult. :roll:


will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas will111 »

no ta ju pani suht täpselt kirja oma maja specid, nii et eks ma tean umbestäpselt, et tegelikult on ikka üsna sarnased :)

aga mind huvitaks nagunii rohkem suurusjärk. mingeid kuni 5% täpsusega võrdlusi tegema polnud plaanis hakata. samas näiteks 5kw vs. 10kw ööpäevas oleks üsna üheselt mõistetav võrdlus siiski! võib ka arvestada, et välistemperatuurid on praegu üle eesti ilmselt võrdlemisi sarnased

Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1200
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Turist »

Siiski eriti mitte. Erinevate tegurite tõttu võib erinevus olla ikkagi VÄGA suur (üle 2x). Ma ei lugenud välja, kas on korter või eramaja, sellest võib väga suur erinevus tulla. Ja kui korter, siis kas on otsapealne ja viimane korrus või on igas küljes naabrid... Praeguste ilmadega mängib väga palju rolli see, kui palju inimesi seal elab (ja kui suure osa ööpäevast kodus on) ja milline inimeste arvu ja m2 suhe on. Üks inimene kütab u. 100 W võimsusega (ja mida rohkem inimesi, seda rohkem kasutatakse ka eletriseadmeid). Mul korteris saab veel ilma kütmata läbi. :D

Viimati muutis Turist, 21 Okt 2020, 19:28, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Aga kas Teil poogen pole, on ta 1,1 või 1,2 või KTM?
Peaasi, et sooja annab ja elamine soe on!

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

[mention]yeekim[/mention] tegelikult on päris suur vahe,kas külmade ilmadega(talvel kui püsivalt miinus-10 ja alla) on kütte arve 100€ või 200€ või kehvemal juhul isegi rohkem.
Mul küll maaküte 16kw kütmiseks ja õhkseade ainult jahutamiseks kuid ka maaküttel on vale seadistusega ja vale seadmega võimalik väga suur erinevus tekitada. Isegi mõni uuem vidin vanema pumba küljes võib anda üsna positiivse tulemuse. Ehk arutelu mu meelest igati huvitav ja hariv.
Mul on ühe naabriga enamvähem sam suurusega samal ajal ehitatud ja ilmselt üsna ligi lähedaselt sama soojapidavusega majad. Kui mul oli aastane kulu tehasest paigaldatud sedme ja seadetega nii 20000kwh aastas, siis tal peaaegu 30000kwh. Mul viimased aastad alla 15000.
Kompressor sai mul 6-7a tagasi ülepingest viga ja läks vahetusse(kindlustuse rahaga) ning väimees( ta tgeleb nende asjadega ,see ta amet) pani natuke parema kuid isegi odavama kompressori, kui originaal. Tundus,et kulud natuke langesid ja seade töötas vaiksemalt. Seade on aastast 2006 ja ei ole inverter. Eelmisel talvel vahetas ta aurusti juures ühe klapi kaasaaegsema vastu ja seadistas natuke töötsükleid ümber. Tulemuseks nii 20-30% väiksemad kulud. See oli millagi veebruaris ja nüüd ootangi ,et mõned külmad kuud tuleks, et ka rahaliselt aru saada. Praegu küll veel nii soe,et pole suvisest summast eriti kõrgemaks tõusnudki.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas ranel »

will111 kirjutas: 21 Okt 2020, 15:32

ranel, mind huvitaks palju ta sul praegu võtab ööpäevas. selle numbriga oleks võrdluse mõttes ka reaalselt midagi peale hakata sest see -20 number on täiesti sisutühi ausalt öeldes. absoluutselt kõik pumbad võtavad -20 juures praktiliselt COP 1 juurde ja väga pole vahet, kas sinu "imehea" masin teeb seal cop 1.2 teise 1.1 asemel või mitte.

õhkõhk pumba mõistlik kasutuse temperatuurivahemik jääb nagunii altpoolt kuskil -7 kuni -10 vahele praktiliselt kõigil seadmetel. allapoole seda muutuvad nad üsna kasutuks efektiivsuse mõttes. tootjad tihtipeale annavad oma cop tabelites pealegi cop'i ilma sulatustsükliteta, mis reaalses elus ei päde nagunii, vähemalt mitte siin meie kliimas. reaalseid mõõtmisi on tehtud soomes paljudele pumpadele, kuskil netis on need testid ja võrdlused olemas ka aga eks igaüks võib soovi korral ise otsida kui tõsine huvi on.

minul võtab praegu pump ööpäevas kuskil 4-5kw. toas hoiab sarnast tempi nagu sinul ja maja on ka üsna sarnaste specidega õige pisut vähem köetavaid ruutmeetreid all korrusel. -20c juures samas kütaks see pump minu arvestuse järgi kuskil 1200w'ga pidevalt, juhul kui oleks ainuke kütteseade, seega seal tuleks samalaadne voolutarve.

Sul pole selle numbriga midagi teha. Ma elan sisemaal, sa mitte. 2500kWh on aasta keskmine kulu. Sealt saad omad järeldused teha. Kuna nüüdseks kombineeritud küte, siis uusi andmeid peale ei saa võrreldavaid.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

M.T.
Postitusi: 2425
Liitunud: 23 Aug 2011, 17:12
Tsikkel: -
Tänanud: 156 korda
Tänatud: 332 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas M.T. »

Täpselt. Maja suurus ja seina konstruktsioon annavad alla 50% võrrandist, tulenevalt muudest teguritest. Ja neid mõjutajaid sitaks, akende arv ja paiknemine ilmakaarte suhtes, räästa pikkus või siis sügavus ehk palju akent varjab, maja asukoht ehk metsa varjus või tuultele avatud jne-jne.
Mul on oma naabritegagi julmad erinevused, üks ridakas 6-boksiga. Ruutmeetreid kõigil ühtlaselt, aga mul otsaboks. Päike paistab, mul küttekulu 0. Päikest ei paista ja tuul pöördub läänekaks, kus suunas mul ka aknad, mida keskmistel pole ja nende küttekulu kohe minust madalam. Köögiakna kohal keskmistel varikatus, otsaboksidel netu ja jälle päikese kütteväärtus erinev. Köögiaknast ja maja otsaakendest sissepaistev päike kütab terve 1. korruse nii soojaks, et mul põrandaküte ei hakka töölegi, pigem pean aknaid avama jahutamiseks, seda isegi poolpilves ilmaga. Maja teises otsas olev otsaboks näeb aga päikest lõunani ja tasuta küttest ülejäänud aja unistada. Suvel muidugi ma saan selle tagasi ja pean elamise jahutamisega tegelema :wack:
Ehk pika möla kokkuvõtteks - isegi identsete seinakonstruktsioonide, planeeringute, asukoha ja küttelahenduste korral on tarbimised väga erinevad, tulenevalt mõnedest lisateguritest.

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Maaks »

urmas66 kirjutas: 21 Okt 2020, 20:04

@yeekim tegelikult on päris suur vahe,kas külmade ilmadega(talvel kui püsivalt miinus-10 ja alla) on kütte arve 100€ või 200€ või kehvemal juhul isegi rohkem.

Meie kliimas "püsivalt -10°C" on ikka paras ulme juba :D
Huvi pärast vaatasin enda EMHI andmeid, mida küsisin Energiaaudit jaoks ja pilt selline.
Kuu keskmised koos PAK (paljude aastate keskmisega)

temperatuur.JPG

Ja siis 2 viimast aastat päevased keskmised:

Temperatuur_2.JPG

Ehk siis kokkuvõttes võib rahuliku südamega osta odavam -10°C töötav soojuspump ja paaril külmal päeval radikaga juurde kütta ning ära unustada igasugused -15°C asjad :D
Natuke on kliima soojenemisest ikka kasu kah :mrgreen:

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA

mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

Nüüd ma paluks küll urmas66-lt pilti koos paberile kirjutatud urmas66-ga, tõestuseks, et selline mees ka päriselt olemas on.
Isegi naabrimehe lutitab 50% küttearvega ära? :shock:

:bsmile:

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Maaks kirjutas: 22 Okt 2020, 09:15

Meie kliimas "püsivalt -10°C" on ikka paras ulme juba :D

Ma mäletan väga hästi aastaid 2010-13 kui oli talvel mitu kuud järjest pigem -20. See, et viimased mõned aastad pole külma olnud ei tähenda,et seda ei tule. Soojuspumba ostad ikka pikemaks perioodiks kui 3a(mul siis nüüd juba 14a töötab). Kui veel vanu aegu meelde tuletada, siis 80-ndate algul olid ka mõned talved järjest soojad, aga 90-ndate keskel oli jälle oma 5-7 aastat igati kõva talvega, siis oli kohti kus öösel alla -30 langes ikka üsna pika perioodi vältel.
Kui mul eelmisel talvel olid mõned kuud a´200€ elektriarve,siis 7-8-9a tagasi oli ka kuid kui see üle 300€ oli.Suurim arve mingis veebruaris 2010-12 oli 380€. Elektri hind kusjuures ei olegi väga erinenud või täna pigem kallim isegi natuke. Ma bõsrsihinnaga selle võimaluse loomisest saadik majandanud.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Inimeste mälu on heitlik (ja tihti petlik), -10st võib kergesti saada -20 ja paarist kuust 2 päeva :wink:
Tegelike mõõtmistega saab seal lehel tutvuda, päris kaugele saab tagasi minna.
http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaa ... med/kaart/
PS Statistiliselt on kõige külmem kuu Veebruar (kui keegi tahab otsida midagi).
EDIT: 2011a 11.02...28.02 on KÜLM olnud, samuti 2013a 27.01...13.02 :D

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

Teema algataja
Kalts
Postitusi: 334
Liitunud: 10 Sept 2008, 23:49
Tsikkel: TDM900, CRF250L
Asukoht: Viljandi
Tänanud: 23 korda
Tänatud: 7 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Kalts »

Ma mäletan samuti 2010-11 talvesid. Peamiselt mäletan 2010 lumeküllust mis ähvardas Viljandis liikluse sootuks seisma panna, lund välja ei veetud vaid lükati muudkui kasvavaid valle teeservadesse. Külmaolusid ei mäleta, eeltoodud graafikutele oleks võrdlusena huvitav vaadata ka 2010-11 päevaseid keskmiseid.
Mis aga kogu jutust välja kumab on see, et väga vinget seadet - madalatel temp. kütmise suutlikkuse mõttes - pole ratsionaalne soetada ning väga oluline on töökindlus, sest lisakulu remondi mõttes laseb kogu säästu korstnasse.

Lõin huvi pärast keskmised temp. kokku. 2 järjestikust tühja on kuu vahetus.
Ärge siis unustage, et need on keskmised, öised miinimumid olid tihti päris pakase moodi.
http://bsd.ee/~kalts/2010-11_okt-m%C3%A4rts.png

Viimati muutis Kalts, 22 Okt 2020, 13:04, muudetud 3 korda kokku.

--
Vallo

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas: 22 Okt 2020, 11:02

Ma mäletan väga hästi aastaid 2010-13 kui oli talvel mitu kuud järjest pigem -20.

(lol)

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas ranel »

Spoiler
mx77 kirjutas: 22 Okt 2020, 11:34
urmas66 kirjutas: 22 Okt 2020, 11:02

Ma mäletan väga hästi aastaid 2010-13 kui oli talvel mitu kuud järjest pigem -20.

(lol)

Puhas kuld :mrgreen:

Aga natuke on Urmase jutus küll õigust olenemata väiksest liialdusest. Neil aastatel oli tõesti millalgi lühike periood, kus ma olin üliõnnelik oma 1.6 bensuka üle, mis ka -32c Tartus käima läks ning salong läks soojaks. Linn oli siis autodest suht hõre, kuna diislimehed olid päris hädas. Suhteliselt pikalt oli -10c kanti külma aega järjest.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Maaks kirjutas: 22 Okt 2020, 11:17

Inimeste mälu on heitlik (ja tihti petlik), -10st võib kergesti saada -20 ja paarist kuust 2 päeva :wink:
Tegelike mõõtmistega saab seal lehel tutvuda, päris kaugele saab tagasi minna.
http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaa ... med/kaart/
PS Statistiliselt on kõige külmem kuu Veebruar (kui keegi tahab otsida midagi).
EDIT: 2011a 11.02...28.02 on KÜLM olnud, samuti 2013a 27.01...13.02 :D

On väiksed valed ja suured valed ning siis tuleb statistika :D

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

ma vaatsin natuke ka enne kui kirjutasin ja kes viitsib saab ise vaadata,et reaalselt olid ikka mitu talve järjest külmad. No nagu talved iukka meie laiuskraadil ja seda kliimasoojenemise teemat räägiti juba enne seda aega.
2010
"Veebruar oli normist jahedam, keskmine õhutemperatuur oli -9,2 kraadi (norm -5,7 °C). Minimaalseim õhutemperatuur -22,9 °C mõõdeti 10. veebruaril Jõgeval.
Veebruaris oli ka rohkelt lund, maksimaalseks lumikatte paksuseks mõõdeti Jõhvis ja Alajõel 78 cm. Ka Saaremaa keskosas oli erakordselt palju lund – 74 cm. Nii mõnigi jaam sai nii uue veebruari kui ka uue absoluutse lumerekordi.
22.-25. veebruaril sai läbi sulata periood (maksimaalne õhutemperatuur alla 0 °C). Kõige pikem oli see Jõhvis, 76 päeva, mis on ka jaama uueks rekordiks. Kuu keskmine temperatuur oli -12,2 kraadi"
2011
"Veebruari teise dekaadi keskmine õhutemperatuur -17,3 kraadi oli enam kui kümme kraadi normist külmem. Aasta madalaim õhutemperatuur -27,8 kraadi mõõdeti Türil 15. veebruari hommikul. Kuu keskmine oli -12,2 kraadi "
2012
Detsembrikuus oli keskmiseks õhutemperatuuriks -5,7 , jaanuaris -5,2 ja veebruaris -11,5 külmakraadi. 2012. aasta sademete rekord sündis Kihnus, kus sadas maha tervelt 105 mm sademeid ning külmarekord sündis jaanuarikuus, kus külmakraadid ulatusid 35 kraadini.

Kui need ei ole nüüd külmad talved siis pole mul midagi öelda

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
Kalts
Postitusi: 334
Liitunud: 10 Sept 2008, 23:49
Tsikkel: TDM900, CRF250L
Asukoht: Viljandi
Tänanud: 23 korda
Tänatud: 7 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Kalts »

urmas66 kirjutas: 22 Okt 2020, 13:04

Kui need ei ole nüüd külmad talved siis pole mul midagi öelda

Ei olegi midagi öelda, kõik on õige. Ning seda arvestades on veelgi ilmsem, et tahtes pika aja vältel soodsalt õhksoojuspumbaga kütta, on äärmiselt oluline seadme töökindlus. Vähimgi remondile ja samaaegsele soojuspumbata kütmisele pandud raha laseb säästu korstnasse.

--
Vallo

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas: 22 Okt 2020, 13:04

ma vaatsin natuke ka enne kui kirjutasin ja kes viitsib saab ise vaadata,et reaalselt olid ikka mitu talve järjest külmad. No nagu talved iukka meie laiuskraadil ja seda kliimasoojenemise teemat räägiti juba enne seda aega.
2010
"Veebruar oli normist jahedam, keskmine õhutemperatuur oli -9,2 kraadi (norm -5,7 °C). Minimaalseim õhutemperatuur -22,9 °C mõõdeti 10. veebruaril Jõgeval.
Veebruaris oli ka rohkelt lund, maksimaalseks lumikatte paksuseks mõõdeti Jõhvis ja Alajõel 78 cm. Ka Saaremaa keskosas oli erakordselt palju lund – 74 cm. Nii mõnigi jaam sai nii uue veebruari kui ka uue absoluutse lumerekordi.
22.-25. veebruaril sai läbi sulata periood (maksimaalne õhutemperatuur alla 0 °C). Kõige pikem oli see Jõhvis, 76 päeva, mis on ka jaama uueks rekordiks. Kuu keskmine temperatuur oli -12,2 kraadi"
2011
"Veebruari teise dekaadi keskmine õhutemperatuur -17,3 kraadi oli enam kui kümme kraadi normist külmem. Aasta madalaim õhutemperatuur -27,8 kraadi mõõdeti Türil 15. veebruari hommikul. Kuu keskmine oli -12,2 kraadi "
2012
Detsembrikuus oli keskmiseks õhutemperatuuriks -5,7 , jaanuaris -5,2 ja veebruaris -11,5 külmakraadi. 2012. aasta sademete rekord sündis Kihnus, kus sadas maha tervelt 105 mm sademeid ning külmarekord sündis jaanuarikuus, kus külmakraadid ulatusid 35 kraadini.

Kui need ei ole nüüd külmad talved siis pole mul midagi öelda

Mitu. Kuud. Järjest.-20 kraadi

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

[mention]mx77[/mention] Pigem -20 kui -10 oli kirjutatud ;) ja neil aastatel oli poolest novembrist kuni märtsini(2011 vist isegi aprillini) külm üsna pidevalt. Üksikuid soojemaid päevi oli,aga peamiselt oli ikka külm.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas will111 »

njah, selleks üheks aastaks 20 järjestikuse jooksul kui talvel on "mitu kuud järjest -20" ehitatakse omale majja korralik ahi :D

aga muus osas...natuke rumal on öelda, et pumba ostad ju pikaks ajaks ja järelikult peab see olema efektiivne a'la -15c juures sest muidu...no mis siis muidu on? pead ostma 2 20 eurost elektriradikat lisaks? ma küsiks, et aga kuidas selle arvete tasumisega on, neid pead vist ka maksma nagu pikal ajal, või arve tuleb sulle kütmise eest ainult sellel ühel hästi külmal talvel? :D
kui pump on ehitatud efektiivseks (eks see efektiivsus on nagunii piiratud, parimal juhul saab selle teha lihtsalt natuke rohkem efektiivseks selliste ekstreemtempide juures) külma ilma jaoks siis järelikult on see pump VÄHEM EFEKTIIVNE kogu selles vahemikus, kus ta tegelikult võiks olla kõige efektiivsem. kes vähegi on kunagi seda soojuspumpade teemat päriselt uurinud või näiteks füüsikat õppinud, see on taolise asjaga kursis. kõik muud tilganäppijad käivad ja kuulavad kuskil poes mingite põõsast pärit müügimeeste juttu ning võtavad seda puhta kullana. kurb aga tõsi.

kütteperiood eestis on umbes selline 7 kuud keskmiselt, sellest 7 kuust umbes nii 4 on sellised, kus ööpäeva keskmine välistemperatuur on ilmselt laias laastus seal +5 juures, täitsa võimalik, et kõrgem - eriti viimastel aastatel, aga kindlasti mitte oluliselt madalam. ülejäänud 3 külmema kuu keskmine on siis ilmselt seal kuskil 0 juures ja karmimatel talvedel vast kuni -5. Need on need (ligikaudsed, kuid siiski piisavalt adekvaatsed) numbrid, millest mingi kütteseadme soetamisel tuleb lähtuda. Mitte, et "minu vanaema mäletab veel seda siberi talve aastal 1945".
Kusjuures kui rääkida ÕHK soojuspumpadest siis iga vähegi kvaliteetsema ja õigesti dimensioneeritud, paigaldatud ning seadistatud õhust sooja võtva pumba jaoks on selline kuiv ~ -5c talveilm täiesti okei kliima sooja tootmiseks. cop on mõistlikul seadmel seal kuskil 3 kandis. Eriti veel juhul kui selle külma ilmaga kaasneb ka selge taevas ja üsna intensiivne päike päeval, mis on suunatud ilusti otse pumba ribidele.
mõtlev inimene oskab oma kütteseadmega või seadmetega vajadusel majandada üsna ökonoomselt isegi nende mõne üksiku päris külma talvekuu jooksul, mida kord dekaadi jooksul kohtab. päevasel ajal hoiad toas natuke kõrgemat tempi, ööseks paned automaatreziimi, kus pump laseb tempi paari kraadi võrra alla, hommikul tõusmise ajaks tõstad jälle tempi üles tagasi. kellel ahi, teeb õhtul päikese ära kukkudes sinna tule ja ahi annab lisasooja järgmise hommikuni jne.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ahju kütta on täna üldse mitte odav. Mul kaminas tuli 14a jooksul vast paarkümmend korda olnud. Muidugi kui puit oma metsast ja sulane teeb,siis võibolla veel kannatab kuidagi võrdluse välja, aga kui puid ostma pead, siis erilist võitu pole. Lisaks on nuhtluseks veel püsikohaga kütja koht kogu kütteperioodiks. Kui lisada mis maksab üks korralik ahi versus soojuspump, siis vist maaküttest on see ainult napilt odavam.
Õhk-Õhk pump kodus ilmselt kõige mugavam asi pole ja soosaim kasutada ka kindlasti mitte. Samas lisaküttena mugav ja odav paigaldada. Kui kogu maja-korterit nendega kütta, siis peab olema rohkem kui üks seade kindlasti. Mitte kulude kohapealt vaid mugava sisekliima mõttes on üks puhuv seade vähe.
Maaküttega soojuspump on soodaim, kui saad kasutada põõrandakütet, kui radikad, siis natuke vähem. Maakütte teeb kalliks paigaldustöö(maakollektor), aga peaaegu sama soodne on tänapäeval kasutada õhk-vesi, mille paigaldus on mitu korda soodsam. Mitsu ja Nibe õhk-vesi seadmed on täna väga soodsad kütmiseks. Mitsudel küll väiksema pinnaga maja jaoks head seadet pole, kuid Nibel on just väiksemate a´120 ruuduste elamiste jaoks need olemas.
Ja nagu MT eelpool ka kõi erisused oma ridamaja näitel üles luges, siis need kehtivad ikka ja alati ning ka ahjukütte puhul.
Mõne aastaseks kasutuseks on ilmselt kõige odavam üldse elektriradikas, sest see ei maksa midagi ja suure tarbimiskulu saad nö kallima seadme hinnaga tasaarvestades mõne aasta kohta nulli lähedaseks viia. Kui aga mõtled natuke ette, siis tuleb oma majale-korterile optimaalseima asja paigaldus pikas perpektiivis kindlasti kordades soodsam, isegi kui soetuskulu on kallim mõnest muust valikust. Ja mugavus ning hea sisekliima peab ka olema.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas ranel »

urmas66 kirjutas: 22 Okt 2020, 16:34

Ahju kütta on täna üldse mitte odav.

Kui kütad tanklast ostetud puudega, siis ikka päris kulukas. Kui aga ostad puud varakult ette ja viitsid ise ära kuivatada, pole ahjuga kütmine üldsegi nii kulukas.
Nii et see on suhteline.
Õhksoojuspump tasus mul end juba 1.5 aastaga ära võrreldes elektriradikatega, millega varem kaasa aitasin kütmisele.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1200
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Turist »

ranel kirjutas: 22 Okt 2020, 17:04

Kui kütad tanklast ostetud puudega, siis ikka päris kulukas. Kui aga ostad puud varakult ette ja viitsid ise ära kuivatada, pole ahjuga kütmine üldsegi nii kulukas.
Nii et see on suhteline.

Tegelikult tasuvuse arvutamisel see ei muuda midagi kui odava hinnaga ostetud või kas üldse on ostetud, loeb nende väärtus ja väärtust need ju omavad (keegi ostaks X summa eest ära ikka). :)


will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas will111 »

njah, ei saa kuidagi nõustuda. puudega kütta on täna kõige odavam kütteviis, ilma igasuguse kahtluseta!!! muidugi natuke mõjutab seda arvutust see kui külm või kehv ilm väljas parasjagu on. loomulikult mida külmem, seda rohkem ahju kasuks kui võrrelda õhksoojuspumpadega.
aga põmst, kui sa ostad puud osta õigel ajal, õigest kohast ja ka ladustada ning kütta nendega õigesti siis siin pole üldse midagi võrrelda! loomulikult eelduseks number üks on see, et sul on ka actually korralik ahi, millel on reaalne ja korralik kasutegur kütmisel. minul oli jah ahi juba majas sees, seega seda ehitama ei pidanud. aga kui tellida ehitus siis suurusjärk hinnas minu viimaste andmete kohaselt jääb kuskil 2-3k. et, palju siis kah selle imelise maasoojuspumba KOGU paigalduse hind keskmiselt tuleb võrdluseks? :D ja ma mõtlen muidugi tänasel päeval ja koos absoluutselt kõigi vajaminevate töödega. juba see, et inimene alustab juttu ahju kütmisest ja järgmises lauses räägib oma kaminast, näitab nii mõndagi. ega jah, kui sa teed õues grillis tuld 10 korda 10 aasta jooksul, siis on ka tõepoolest see sooja kogus, mis sul selle arvelt tuba kütab, ikka suht väike eksole!?
bensukast kilekoti kaupa puude ostmisest pole mõtet rääkida. see on sama hea kui osta poest kilekoti sees porgandeid, 200g hinnaga 2euri ja siis minna kuskile rääkima, et t*** juurviljad on ikka haigelt kalliks läinud :D

3 viimast kogust puid, mis ostsin ahju kütmiseks olid esmalt puhas kask, vist mingi 7 ruumi. siis segapuu sanglepa ja saarega ning nüüd lõpuks veel puhas saar umbes 5 ruumi. keskmiselt selline 35eur ruum on olnud see hind. eks kes ahju kütnud on oma elus see vast teab, milline on näiteks kuiva kase või saare kütteväärtus. ei ole mingit oma metsa...või no õigemini pole oma metsa langetanud ega sealt küttepuid kunagi teinud. tavapärane teema, et otsin kuulutuse välja ja ostan ära, transport on olnud seni alati tasuta. täiskohaga kütja? ma ei tea, võtan ahju kõrvalt puud, laon ahju, panen kõrvalt lülitist seadme käima, väike sorts diislit puude otstele ja tuli otsa ning uks kinni. kogu "täiskoht", umbes nii minuti töö, reaalselt. ja isegi kuidagi meeldiv tegevus, see elava tule süütamine...ma ei tea, kindlasti on printsesse keda häiriks või äkki isegi selliseid pudinäppe, kes ei saa hakkama :D

fakt on see, et maaküte on täiesti useless ja pointless investeering praktiliselt kõigis võimalikes tingimustes, eestis vähemalt. 3 korda jõuad enne maha surra kui see end tasa teenib. miks inimesed neid sellise entusiasmiga paigaldavad on minu jaoks täiesti müstika...aga noh, eks müügimehe jutt on hea ja arvutada ega isegi loogiliselt mõelda suurem osa rahvastikust paraku tõesti ei oska. õhkõhk ja õhkvesi on mõistlikud küttelahendused. esimese miinus on kuuldav teatav müra kütmisel ning pisut ebaühtlane temp ruumides. teise miinus on pigem natuke kehvem hooaja keskmine COP, oluliselt kallim seade ning tarvidus omada põrandaküttetorustikku kuhu seda masinat ühendada. radikate otsa on juba suht mõttetu. kui õhkõhk ja õhkvesi pumbad maksaksid umbes samas suurusjärgus, nii nagu see tegelikult loogilselt võttes olema peaks siis tasuks vast pea alati valida viimane.


joel
Postitusi: 1798
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 109 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas joel »

will111 kirjutas: 22 Okt 2020, 18:19

täiskohaga kütja? ma ei tea, võtan ahju kõrvalt puud, laon ahju, panen kõrvalt lülitist seadme käima, väike sorts diislit puude otstele ja tuli otsa ning uks kinni. kogu "täiskoht", umbes nii minuti töö, reaalselt. ja isegi kuidagi meeldiv tegevus, see elava tule süütamine

Miskipärast meenus see anekdoot, kuidas mees liha grillib (asetab grillile ja pärast võtab ära, naine teeb kõik ülejäänu). Sul ka naine laob hoovile maha kallatud puud riita, talvel toob tuppa, aeg-ajalt segab ahju, paneb õigel ajal ahju õhuluugid ja siibri kinni, pärast kütmist viib tuha välja, pühib puude ja tuha vedamisest maha pudenenud sodi põrandalt ära, pikema äraoleku korral tuleb päeva varem koju, et maja enne peremehe saabumist soojaks kütta jne? Suurema majapidamise korral on vaja rohkem kui ühte ahju, nii et kogu vaeva võib sel juhul veel ahjude arvuga korrutada.

Joel
Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Laur »

Ahjuküte täna? Selleks peab elekter minema ikka ulmekalliks, et viitsiks puid osat, ladustada, tuppa tassida.
150 elamispind ja 45 garaaaz plus 45 saun eraldi hoones, koos soojavee boileriga. Saunas õhk-õhk, hoiab talvel +8, majas õhk vesi ja põrandaküte. Selle aasta kõigesuurem elektri arve 123€ jaanuaris, suvel keskmisel 60-68. puukütte ahjusi peaks mul olema vähemalt kaks, et temp oleks ühtlane, niipalju kui see ahjuküttega on võimalik.
Lisaks ülepäevased kütmised, tuha tassimised jne.
Korra olen nii elanud, täna enam küll ei taha.

Seadmetest siis õhkvesi Fujitsu High Power-WGYK160DD9/WOYK112LCT DUO 10.8kW
Saunas Miski kõige lahjem alpicAir

Kui rahakott kannatab siis õhk-õhk võtaks daikini. Sellel puudub vannisulatamine, alt on lahti, soojusvahetist tilgub otse maha.

Viimati muutis Laur, 22 Okt 2020, 18:57, muudetud 1 kord kokku.
M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

and
Postitusi: 127
Liitunud: 14 Okt 2016, 15:37
Tsikkel: Warrior
Asukoht: Tallinn-Viimsi
Tänanud: 36 korda
Tänatud: 6 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas and »

õhk-õhk ikka täna kõige soodsam viis kütmiseks. nett statistikat täis. alginvesteering + energia kulu. siin pole vaielda miskit. järgneb õhk-vesi.

ise viimased 10 aastat kütnud maja ainult õhksoojuspumbaga ja midagi muud pole lisaks siiani vaja olnud. igaks juhuks on ka kamin olemas aga reaalselt kasutanud ei ole.

Kasutaja avatar

Henn
Postitusi: 370
Liitunud: 23 Dets 2006, 13:07
Tsikkel: Honda
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 58 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Henn »

Tervitus.
Mul on sama dilemma-kumma. Majas on ahi ja veesärgiga pliit, ühendatud 2-süsteemse boileriga, mis annab tarbevett ja kütab pesuruumi põrandat.
Lisaks õhk-õhk pump. Maja alumine korrus on ca 100 ruutu, avatud köök-esik-elutuba 50 ruutu ja 2 eraldi tuba, a25 ruutu. Teine korrus välja ehitamata. Õhk-õhk pump kütab poole sellest alumisest osast ära. On paigaldatud elutuppa lae alla nurka. Puhub diagonaalis üle toa ja köögi suunas.
Eelmisel talvel kulus küttepuid umbes 10rm. Ühel päeval kütan ahju ja teisel päeval pliiti. Nõustun Urmasega, et see ahjuromantika tüütab suht ruttu ära. Ootan Kredexi või mõne teise fondi kampaaniat, et paigaldada õhk-vesi pump ja ilmselt radikad. Ei viitsi põrandat üles kiskuda. Pärnumaal on õhutemp alla nulli mõnel päeval aastal. Ehk suudab see õ-v pump radikate jaoks piisava temp toota. 10rm puid on alates 350eur, korstnapühkija 80eur. Õ-v pumba elektrikulu ei oska prognoosida. Ilmselt rohkem kui 400eur aastas?
Puude ladumine, tuppa tassimine, tuha välja tassimine on tüütu. Ahi ja pliit jäävad alles, juhuks kui tuleb enneolematu pakane või kaob elekter. Kui kellelgi on mingi sama mõte, siis võib splittida eraldi Õhk-vesi /maasoojus teemaks.

Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Õhksoojuspump

Lugemata postitus Postitas Laur »

Õhk-vesi suudab kütta radikaid, kulu on veidi suurem. Radika pind väiksem, vaja kõrgemat temp. = maksab rohkem.

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Vaba teema”