Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

See on kommuuni see osa, kus saab motovaba juttu ajada.

Moderaator: Moded


Teema algataja
mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

Kui siin juba tasuta nõu jagatakse, panen oma "peavalu" ka letile.
Tegu pole küll garaaziga aga motomehele vaat, et veelgi tähtsama, ehk saunaga!
Parasjagu käsil sauna laiendamine, käsivaratud palk 30-35 cm, põrand soojustatud, küttekaabliga, 100mm betoon.(kaabel küll ainult talvekülmaks mõeldud, veevärgi säilitamiseks)
Uus lavaruum ca 3,2x3m kõrgus 2,5m, kolm palkseina, neljas vana punane tellis mille taga pesuruum.
Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega. https://www.technolit.ru/production/gefest-uragan-zk/
Seal valida kas kuni 28m3, võisiis kuni 40m3. (et kenasid numbreid näidata, siis arvatavalt eeldavad soojustatud seina parameetreid) Mul tuleks arvutuslikult 24m3.
Teoreetiliselt täispalk ja tellisseinad neelavad reipalt rohkem soojenemiseks energiat võrreldes moodsate soojustatud seintega. Soojustada põhimõtteliselt ei tahaks, kulugu siis puid sületäis rohkem.
Mis teooria ütleb, kas saab selle 28-ga hakkama väi läheb kütmisaeg liialt pikaks?

:-|||



Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Lisame valemisse veel klaasukse.......

Aa mis rubla kurss on praegast?

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21
Spoiler

Kui siin juba tasuta nõu jagatakse, panen oma "peavalu" ka letile.
Tegu pole küll garaaziga aga motomehele vaat, et veelgi tähtsama, ehk saunaga!
Parasjagu käsil sauna laiendamine, käsivaratud palk 30-35 cm, põrand soojustatud, küttekaabliga, 100mm betoon.(kaabel küll ainult talvekülmaks mõeldud, veevärgi säilitamiseks)
Uus lavaruum ca 3,2x3m kõrgus 2,5m, kolm palkseina, neljas vana punane tellis mille taga pesuruum.
Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega. https://www.technolit.ru/production/gefest-uragan-zk/
Seal valida kas kuni 28m3, võisiis kuni 40m3. (et kenasid numbreid näidata, siis arvatavalt eeldavad soojustatud seina parameetreid) Mul tuleks arvutuslikult 24m3.
Teoreetiliselt täispalk ja tellisseinad neelavad reipalt rohkem soojenemiseks energiat võrreldes moodsate soojustatud seintega. Soojustada põhimõtteliselt ei tahaks, kulugu siis puid sületäis rohkem.
Mis teooria ütleb, kas saab selle 28-ga hakkama väi läheb kütmisaeg liialt pikaks?

:-|||

Olen mõne sauna(leiliruumi) ise teinud ja alati pannud selle kubatuuri asja just nii paika,et ahi oleks nö järgmine suurus ehk nagu sul ongi ruum 24 ja ahi 28.
Ahju suurus mõjutab eekõige sinu leilivõtmist,mitte sauna ette soojendamiseks kuluvat aega. Kui paned liiga suure ja võimsa ahju väiksesse ruumi,siis oled nagu praeahjus,mitte laval.
See kaua sul saun soojeneb, teatud sulle sobiliku temperatuurini, on seotud eelkõige just su enda mainitud seina soojapidavusest ja ka ruumi eelnevast temperatuurist. See lihtsalt on teatud aeg ja seda sa ahju suurusega oluliselt muuta ei saa.
Mul endal kodus on leiliruum majas sees ehk ümber on ainult siseseinad ja saun saab valmis( 70C ) 6-7 lepahalu ning umbes 30 minutiga. Naabrimehel on palkasaun( 25cm freespalk),kus samuti elekter põrandaküte hoiab torude ära külmumise eest mingit tempi ja suvel tal läheb 3-4 ning talvel umbes 5-6 tundi selle soojaks saamiseks. Lapsepõlve kodus Saaremaal on saun keldris ja seal läheb ka ikka 2-3tundi suvel ja talvel ka 4 tundi.
Kui nüüd palk seinaga sauna teed ,siis lagi tee ikka korraliku soojustusega ja vent pane ka,et värske õhk peale ning tõmme välja oleks. Värske õhk võiks peale tulla otse ahju alt ja väljatõmme olla diagonaalis vastasnurga laes või seinas lae all. Sooja ühtlase liikumise tagamiseks lavale,vaata ka lae laua suunda,sest sest kuum õhk liigub eelkõige piki laua sooni. Tundub võib olla väheoluline ,aga annab palju leilivõtmise mõnule juurde.
Ehk siis sauna juures ei ole peamine ,kui kiiresti sa ta soojaks saad, vaid kui hea seal saunas olla on.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

wicked
Postitusi: 319
Liitunud: 27 Veebr 2004, 10:41
Tsikkel: Bastard
Asukoht: tln
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 21 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas wicked »

ei hakka ümarat teooriat keerutama.
igal juhul võta klass kangem ahi, sest lihtsam on paar halgu panemata jätta kui 70 kraadises saunas istuda :D

Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21

Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega. https://www.technolit.ru/production/gefest-uragan-zk/

Vene keris on see kus tuli käib läbi kivide ja leil luugist sisse: http://ahjumeister.ee/wp-content/galler ... ekeris.JPG
Sinu lingil on Venes toodetud Soome tüüpi keris selle erinevusega, et malmist, hullult raske ja rohkem kive ümber. Suuruse osas suhtle müüjaga. Lae konstrui ja soojapidavus on ka tähtis. Kõrguse poolest sul kannataks lagi täiendavalt ära soojustada.

Urmase jutule - liiga võimas ahi tekitab praeahju tunde - vastan, et ei ole päris nii. Praeahju tunde tekitab intensiivne soojuskiirgus, mille saab edukalt kätte ka väikesest ahjust seda usinalt küttes. Just liiga väikest ahju on vaja intensiivselt kütta, et ruum soojaks saada. Kuum metallkorpus ja pikk metallist viimatoru kiirgavad võimsalt. Et väikesest kerisest piisav kogus leili kätte saada, pead selle suhteliselt rohkem üles kütma kui kui suurema kerise... Ja ongi praeahju olukord käes. Mulle sobib pigem suurem keris kus piisavalt palju kivimassi (aga vähe kuuma rauda nähtaval). Mida suurem kerise mass (rohkem kive) seda madalamana saad hoida kerise pinnatemperatuuri ja tänu suurele kivide massile saad ikkagi piisavalt leili kätte. Mul on 13-14 m3 ruumis 200 kg kividega keris. Umbes 1,5h-ga on 70-80 sees ja leiliks vurtsu jagub. Tootja soovitus on 10-20 m3 ruum. Viimatoru keerab kerisest kohe kivikorstnasse. Minu saunas on kõige võimsam kiirguse allikas kerise klaasuks. Õnneks ei ole saunatamise ajal enam vaja intensiivselt kütta ja ukse kiirgus rahuneb maha.

[mention]wicked[/mention] - 70°(kuni 80°) saunas on tegelikult väga mõnus mõnda aega istuda ja soojeneda. Aga kerisel peab piisavalt varu olema, et selle 70° juures ka korralikku leili välja anda. Kaua sa ilma leilita ikka istud :).

Viimati muutis bitter, 22 Jaan 2019, 11:15, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar

wicked
Postitusi: 319
Liitunud: 27 Veebr 2004, 10:41
Tsikkel: Bastard
Asukoht: tln
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 21 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas wicked »

igati mõistlik jutt
ma ei ole ise ka 120 kraadine machotaja. pigem 90-95.
igal juhul suurem keris. kordan, alati saad paar halgu vähem alla lükata.


hmm
Postitusi: 424
Liitunud: 01 Juul 2012, 18:14
Tsikkel: K-58, M103, jawa 360
Asukoht: Rakvere
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 106 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas hmm »

Ega jah mu tekst on ju öösel kribatud.. uni läks ära nagu vanal mehel....
Ega ma põhjapanevat tõde ju hõiganudki ja väljatoodud valem on pigem lihtne arvutus, et enam vähem saada teada suurusjärk.
Täpsemaks energiavajaduseks on palju rohkem vaja arvutada erinevaid muutujaid... kuid kohati kaob tõesti arvutustel mõte ja panna tambovi konstandiga, mille leiad toa ülemisest vasakust ja paremast nurgast või kukla karvadest, asjad paika.
Tõesti räägime väikesest garaazhist ja iga tegevus, mis parandab sooja/tuulepüsivust on asja väärt. Teatud hetkest muutub € investeerimine soojustusse mõtekuse, sest soojatootmiseks vajaminev energia ei vähene korrelatsioonis soojustuse paksusega...
Mina ei räägu ju seinte soojustamisest, vaid PIIRETE... Piirete all mõtlen sise- ja väliskeskkonda eraldavat osasid: seinad, lagi, põrand, aknad, uksed, jms süsteemid, mis puutuvad väliskeskkonnaga kokku.
Pole ju eriti mõtet seina € laduda, kui aknaava tühi või ukseks papp/kile. Lisaks värskeõhu juurde toomine/saasteõhu väljaviimine on samuti energiakulu, kuid seda on vaja mingi hetk teha.
Sellises olukorras tuleks esmalt hõredamad kohad tihedamaks/ soojapüsivamaks teha ja seejärel suuremate asjade kallale asuda.

Lisaks tuleks ju arvesse võtta, et kas tellitakse töö või tehakse ise. S.h. kuidas/mis hinnaga saadakse materjale ja milline hooldus on edasises kasutamises (kui palju kasutaja peab/soovib käsi määrida/aega/tööd jne kulutada, et soe oleks... millne küte, mis hinnaga on saadaval... nt küttepuu, vana õli jne...) kogu see info mõjutab investeeringuid sooja saamiseks väikeses garaažhis.

Kui saunast rääkida, siis ega väga palju eelnevale lisada pole - peaasi, et mõnus olla, sest saun ei pea 24/7 soe olema ja sooja hoidma. Nõks kangem keris ja puudega reguleerida tempi.
Kiirgus on saunas ebamugav ja seda annavad tõesti esile klaasuks, metallpinnad + kui keegi on ilupärast kivipinnad keraamilise plaadiga katnud... :evil: Ärge seda viimast leiliruumis tehke.
Juhul kui kerist kogu ulatuses kividega katta ei saa, siis proovige kerise ja istekohtade vahele otsekiirguse tõkestamiseks kas siis kivist piiret või puust (kui on tagatud tuleohutus).
Mulle endale meeldib selline mõnus istumise saun (80-90 kraadi) kui krõbe 110+. Kraadide tunnetus on seotud õhus oleva niiskusega, mida niiskem saun, seda madalam temperatuur, mida kuivem, seda kõrgem. Eriti sümpatiseeris saun, kus kerise kivid olid jalgade toetuspinna kõrgusel ja kogu keris ümberringi istutatud lava sisse... ehk teisisõnu lava oli ümber kerise ja kerise ülemine äär oli lava "põrandaga" tasa.
Ah kurja, jälle õpetan...

5aastat 50+ vanuste ratastega (Iz jupiter3, Iz49, Iz Planeta Sport, Kovrovets K58, Jawa360) sõidud Balkanil ja selle lähistel https://www.facebook.com/groups/471167806998913

Riga7 (1972) 49cc -> Kovrovets K58 (1958) 124,7cc -> K58@100 173,7cc-> Minsk M103 (1963) 124,7cc -> Jawa 360 + velorex 560 (1972) 344cc -> Jawa 559 (1965) 248,9cc -> Kovrovets K-175 (1958) 173,7cc -> Triumph Bonneville T100 (2019) 900cc

Teema algataja
mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

urmas66 kirjutas: 22 Jaan 2019, 10:37

Ehk siis sauna juures ei ole peamine ,kui kiiresti sa ta soojaks saad, vaid kui hea seal saunas olla on.

Seda taga ajangi, 70-75 ongi "vanainimesele" paras, niiskust peab olema. Kuiva, nn soomesauna ei kaifi juba tükk aega.
See vana "veneahi",kus tuli läbi kivide käib, on ka mõnus aga suur, raske, pikk kütmine, vinguvõimalus jne, ühesõnaga miinuseid rohkem kui plusse.
Nii nad ongi seal väljatöötanud hulgaliselt alternatiive, ise peavad seda ahju koos lisatava kivikoorikuga best bang for buck. https://www.technolit.ru/production/pre ... khlorit_p/
Lagi korralikult pealt soojustatud ja kaks laetalapalki ka sobivasti lava ja kerise vahele jäetud "leili segama".
Investeering minu mõistes piisavalt suur, (ca 2,5k euri), et mitte uduumbes rapsida..
Eks ma kirjutan tootjale ka plaanist ja kuulan mis nemad kostavad.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Hea sisekliima saamiseks leiliruumis on võimalusel mõistlik kasutada teisest ruumist(läbi seina) köetavat ahju. Enamusel tuttavatest on ka tegelikult sellised. Mul endal on selline ja vahe on tuntav,sõbra omaga,kes kütab leiliruumist seest. Ahi võtab päris palju õhku põlemiseks ja see võetakse ju ikkagi leiliruumist.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Teema algataja
mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

Spoiler
urmas66 kirjutas: 22 Jaan 2019, 13:31

Hea sisekliima saamiseks leiliruumis on võimalusel mõistlik kasutada teisest ruumist(läbi seina) köetavat ahju. Enamusel tuttavatest on ka tegelikult sellised. Mul endal on selline ja vahe on tuntav,sõbra omaga,kes kütab leiliruumist seest. Ahi võtab päris palju õhku põlemiseks ja see võetakse ju ikkagi leiliruumist.

See ju elementaarne. :D

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

No jah,aga mitte kõigile :)

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Nagu näiteks mulle.

Ahi võtab õhu ära :). Ma pigem pakun, et ahi intensiivistab leiliruumi õhuvahetust, mis omakorda parandab sisekliimat.

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

Mulle ka (ei ole elementaarne). Muidugi on põlemiseks õhku vaja aga ega leiliruumis sellepärast hõrendus ei teki. Olen mõlemaid variante proovinud, mõlemad on ok. Ainult see fakt (kust köetakse) ei ütle leiliruumi õhu kvaliteedi kohta veel midagi. Alati on muud tegurid ka mängus. Näiteks ventilatsiooni seadistus :), ruumi kuju ja suurus, ventavade paigutus, kerise ja lava asukoht...

Viimati muutis bitter, 22 Jaan 2019, 15:08, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas: 22 Jaan 2019, 13:31

Hea sisekliima saamiseks leiliruumis on võimalusel mõistlik kasutada teisest ruumist(läbi seina) köetavat ahju. Enamusel tuttavatest on ka tegelikult sellised. Mul endal on selline ja vahe on tuntav,sõbra omaga,kes kütab leiliruumist seest. Ahi võtab päris palju õhku põlemiseks ja see võetakse ju ikkagi leiliruumist.

V õtab küll. aga selleks ka jäetakse saunaukse alla vähemalt 5 cm pilu + muu vent.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Leiliruumi AjaO on õhuvahetus. Suur keris +värskeõhk õuest sisse (kerise alla) ja ülevalt välja.
Ilma õhuvahetuseta (sooja kokkohoiu mõttes kõik avad kinni) leil on pigem tervisele kahjulik kui kasulik. :)
No ei taha üldse kohe seal olla.
Kunagi sai tihedalt sõbra juures saunas käidud kus oli see sama suur vene ahi, mida läbi kivide köeti ja saun ise oli vana ja hõre st hästi ventileeritud :D Kuna aga aga ahi oli väga suur siis temp hoidmisega probleeme ei olnud Ja no ei saa öelda, et oleks kuskil paremat sauna saanud. Ja minu hinnangul oli selle sauna headus just peidus suures kerises ja õhuvahetuses.

Urmase ja melli teoorias peaks kaminat ka õuest kütma, et toas hea õhk oleks ?

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

mx77 kirjutas: 22 Jaan 2019, 15:05
Spoiler
urmas66 kirjutas: 22 Jaan 2019, 13:31

Hea sisekliima saamiseks leiliruumis on võimalusel mõistlik kasutada teisest ruumist(läbi seina) köetavat ahju. Enamusel tuttavatest on ka tegelikult sellised. Mul endal on selline ja vahe on tuntav,sõbra omaga,kes kütab leiliruumist seest. Ahi võtab päris palju õhku põlemiseks ja see võetakse ju ikkagi leiliruumist.

V õtab küll. aga selleks ka jäetakse saunaukse alla vähemalt 5 cm pilu + muu vent.

Mul on kodus klaasukse all 6cm ja ahju alt(koridorist) tuleb kaks õhukanalit kerise külgedele.
Pesuruumi mõlemal uksel(läbikäidav ruum) on õhutusavad ustes. Sundvent tõmbab välja laest.
Kui on ainult ukse alt nagu väga paljudes saunades on,siis peab veel ka pesuruumi või eesruumi õhu juurdevool olema hea.Muidu pole sellel uksealusel pointi. Väga paljudes kohtades kusjuures seda just polegi.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas will111 »

Pole mingi "imeasi", et toas asuva ahju või kamina kütmiseks vajalik õhk võetaksegi vastavat kanalit pidi õuest. See ei tähenda, et kaminat õuest kütma peab

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

will111 kirjutas: 22 Jaan 2019, 15:41

Pole mingi "imeasi", et toas asuva ahju või kamina kütmiseks vajalik õhk võetaksegi vastavat kanalit pidi õuest. See ei tähenda, et kaminat õuest kütma peab

Kaasaegses majas võib juhtuda, et kui ahjule või kaminale eraldi venti pole, siis ei hakkagi korralikult põlema. Isegi sundvendist ei piisa tihti.


grahv
Postitusi: 1176
Liitunud: 26 Jaan 2005, 15:37
Tsikkel: GSX1200, XT660R
Asukoht: Hiiumaa
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 69 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas grahv »

mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21

Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega.

See pole venesaun! Kui sa päriselt otsid seda vana head, nostalgilist nõgilõhnalist venesauna leili tänapäevases kastmes, siis pead ostma mõne Aito AK-seeria ahju. Nt: http://www.kerised.ee/index.php?id_cate ... r=category SEE ON SIGAHEA LEIL!!! Aga nagu ikka, on heal asjal ka omad puudused - kütmine võtab kauem aega ja vahepeal juurde kütta ka nagu ei saa. Ja muidugi hulga kallim on tavalistest kastidest. Ta ei ole suitsuahi, nii et mõne aja pärasast on kõik tahmast must, küll aga võib esimene leilisahmakas veidi lendtuhka lendu lüüa... Ehk siis ideaalne saun on kahe ahjuga: Aito AK siis kui on aega kütta/nautida ja nt (distantslülitatav) elektriahi kiireks ajaks.

G

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

grahv kirjutas: 22 Jaan 2019, 16:24
Spoiler
mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21

Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega.

See pole venesaun! Kui sa päriselt otsid seda vana head, nostalgilist nõgilõhnalist venesauna leili tänapäevases kastmes, siis pead ostma mõne Aito AK-seeria ahju. Nt: http://www.kerised.ee/index.php?id_cate ... r=category SEE ON SIGAHEA LEIL!!! Aga nagu ikka, on heal asjal ka omad puudused - kütmine võtab kauem aega ja vahepeal juurde kütta ka nagu ei saa. Ja muidugi hulga kallim on tavalistest kastidest. Ta ei ole suitsuahi, nii et mõne aja pärasast on kõik tahmast must, küll aga võib esimene leilisahmakas veidi lendtuhka lendu lüüa... Ehk siis ideaalne saun on kahe ahjuga: Aito AK siis kui on aega kütta/nautida ja nt (distantslülitatav) elektriahi kiireks ajaks.

G

Seda vist ei saagi mingiks konkreetseks vene saunaks nimetada. Vene saun nõukaaja mõistes on üldse (kuuma)auru saun.Oli meil neidki siin Tallinnas.
Meil siin eestis olid enne soome sauna tulekut igas talus ka kivist ahjud(mitte sutsusaunad),kus tuli käis läbi suurte kivide ja siis peale kütmist sai seal terve pere või isegi rohkem rahvast, leili võtmas käia. Sellist sauna köeti ikka pool päeva ja siis sai terve õhtu leili võtta. Seda tüüpi saunasid on ka mujal maailmas olnud. Meil oli selline kunagi Koidu saun Tallinnas,mis jäi viadukti ehitamisel ette,aga ma käisin isaga seal ikka mitmeid kordi.
Olen ka nö kaasaegset varianti sellest näinud ühes Räpina kodus. Seal oli see ahi metallist, mõõtudega umbes 1x1m ja kütmine käis kivide alt. Kivid olid pealt kaetud metallist püramiidi kujulise nö kaanega,mis läks üle toruks ja siis lõõri. Kivid olid seal sees sellised ümarad 10-20-30cm läbimõõduga segiläbi ja neid oli seal ikka üksjagu. Kivide kohal oli nö leiliviskamise luuk(sealt läbi käis ka kivide ahju panemine ja vajadusel vahetus),mis siis oli lahti,kui leili võeti ja pärast pandi kinni,sest tegemist oli nö talu saunaga,kus pesuruumi eraldi ei olnud. Kütmine võttis aega vist 6-7 tundi ja peremehe väitel sai ka järgmisel õhtul veel leili võtta. Mulle see saun väga meeldis. Oli selline sutsusauna mekk ilma tahmata.
Kui omale kunagi eraldi saunamaja peaks tegema,siis sinna tuleks kindlasti midagi sellist. Sellise kerise saab muideks vägagi mõistliku hinnaga lasta ka valmis teha või oskuste olemasolul ise kokku keevitada või kivist laduda.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Mõni mode võiks selle teema poolitada sauna ja gaaži teemaks.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Teema algataja
mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

Ei plaani kellegagi vaielda saunatüüpide üle, igamehe enda asi mis meelejärgi on.
Minust jäägu tahmased kivid ikka maale suitsusauna, harvatarbitavaks desserdiks.
Kodusaun võiks ikka värskeõhuga, mõistliku ajaga köetav, rohke niiskusega madalatemperatuuriline mõnus olla.
Sain ka vene tootja käest soovituse kätte - kui naturaal palksein, siis kubatuuri koefitsent 1,5.
Usutav, olen sama tulemust näinud miskil soome kerisetootja "kalkulaatoril".
Selle AITO AK juures hakkab juba rahast kahju ja lohutuseks ei paista ka sobivat suurust neil.
Polegi muud, kui nuputada kuidas asi siia saada, nemad ei tarni, küll aga Pihkvasse või Ivangorodi näiteks 38 eurtsi.
Sealmaal neid ahje erinevaid valida, nii tahmaga kui ilma: https://tinyurl.com/ycjt4v2x

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ega ma ei soovi kellelegi seda Räpina mehe sauna pähe määrida,aga lihtsalt hea kogemus oli. Mulle meeldis ja ma olen väga nõudlkik sauna fänn. Ikkagi lapsest saati saunas käidud. See saun oli puhas ja heleda voodriga,nii et ei mingit tahma ega muud jama. Ahi ise oli ka ilusti tehtud ja nägi igati kena välja. Ilmselt esimene leiliviskamine tõesti võib sellises saunas tuhka natuke õhku tõsta,aga mina ei käinud esimese satsiga ja siis oli leil ja kivid igati puhtad. Ei mäleta,et vanas talusaunas ,kus oli kivist saunaahi ka mingit mustust oleks olnud. Suitsusaun on suts teine asi ja see pole suitsusaun.

Vaatsin neid vene malmkeriseid ka ja kaal ehmatas mind küll ära. 300kg pole just kerge asjake. Samas kenad näevad välja küll.
Aga mis on malmist ahjul paremat terasest ahjust?

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

grahv
Postitusi: 1176
Liitunud: 26 Jaan 2005, 15:37
Tsikkel: GSX1200, XT660R
Asukoht: Hiiumaa
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 69 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas grahv »

grahv kirjutas: 22 Jaan 2019, 16:24
mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21

Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega.

See pole venesaun! Kui sa päriselt otsid seda vana head, nostalgilist nõgilõhnalist venesauna leili

Ahzooo - näe mis välja tuleb kui seda Gefesti teise külje pealt vaadata! Nüüd ma saan aru küll miks see sind huvitab ja miks läks jutt maasaunadele :) Igatahes... väga huvitav. Kui oled ära proovinud, tee siis siia väike ülevaade ka.

http://pechnoi.ru/images/product_images ... 2129_2.jpg

G

Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

Vene kerise esimene nõeleil tuleb visata lahtise korstnasiibriga ja leililuuk kinni. Siis lendab nõgi (kui seda on) korstna kaudu välja. Olen sellise kivikerise kunagi potsepalt tellinud ja mitmeid aastaid kasutanud. Sellest paremat leili pole olemas. Peale kerise üleskütmist saab leiliruumi temperatuuri mugavalt timmida koldeukse/tuhasahtli paotamisega. Aasta pärast jne on näha, et veits ikkagi määrib seinu aga see on küll pisiasi.

Need videos kuumale malmile vee kallajad otsivad klikke ja populaarsust. Kive nad polnud ka raatsinud rohkem panna kui need 10-12 tk mis komplektis kaasas. Ruumi kaane all oli.

Millistest tükkidest ja kuidas Gefesti keris kokku käib, vaatasin siit:

Malmi eelised terase ees? Oletan, et peab kauem vastu kuna on massiivsem.

Kasutaja avatar

kurisookaru
Postitusi: 444
Liitunud: 13 Apr 2004, 19:15
Tsikkel: Yamaha Super Tenere/Tenere 700
Asukoht: Vetla-Tallinn-Vetla
Tänanud: 16 korda
Tänatud: 67 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas kurisookaru »

Vahva teema.

Tarka sekka pajatama ei hakka aga tahaks hirmsasti oma kilesauna kiita. :wack:
Tehtud sai see ostetud metsamaja lakas asuvatest kiletatud lauaruutudest seina, euroalustest vundamendiks, 25 aastat isaga metsas tehtud haava palkidest saetud prussidest lavaks, sõbra käest Jõgeva kandist saadud jurakast kerisest kus vee mahuti ka kõrval. Kolme mehega kastikasse ei jaksanud tõsta, kopp aitas. Seda kuidas selle üksi paika sain on siiani mõistatus :shock:
Kõige lõpuks mässisin väljast koormakattega. Saun on ristkülik ja kahe ruumiga seest. Näeb välja nagu vanasti Uvaziku kastis asuv koiku :lol: .
Eelkõige oli vajadus kiiresti luua pesuvõimalus ja sooja vee olemas olu maja ehituse kõrvale.
Ca 2 tunniga on ruumis nii 45-50 kraadi ja vesi tulikuum. Üksi olles piisab leilist ca tunniks. Leil on mõnus niiske ja kuum, saunas on pidevalt värske õhk, mingit väsimust ei teki. Täpselt minu maitse järgi. Saunas olles enam ei küta!
Kui rohkem sõpru, siis tuleb kauem kütta. Korraga mahub neli semu istuma.
Kes käinud on, need kiidavad just värske olemise pärast. Algul küll nurisevad madala temperatuuri üle aga kerise leil on võimas ja mõnusalt kuum. Kui kividel hakkab võim otsa saama, siis tekib selline aurusauna effekt kõige lõpuks, 2in1 8).
Nüüdseks on see paari päevaga kokku klopsitud üllitis vastu pidanud 3 aastat, loodetavasti murdub selle talve lumerohkuse all ja saab uue teha :wack:

Hüva leili :bsmile:

Sõida ise ja lase teistel ka sõita
----------------------
Yamaha Super MatkaMudaKolakas XTZ
http://www.kurisoomoto.com Kesk-Eesti Tuur 2022
http://www.streetmoto.ee
Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas pühak »

Algsele küsimusele vastates: Mida rohkem on ahi ülemõõdus, seda kiiremini soojaks saad, kui ikka isuga puid alla ajad. Suurem ahi neelab ise ka rohkem soojust, seega kulub suurema ahju enda üles kütmiseks rohkem puid, eriti, kui ahi on malmist, nagu Sul plaanis. Malmahju eelis peaks olema see, et enne sured ise vanadusse, kui ahi läbi põleb. Kui võtad rohkem ülemõõdus ahju, saab see vastavalt vähem koormust ja kestab omakorda veel kauem.

Mul oma kodusaunas Sinu antud numbritest küll palju väiksemad parameetrid, leiliruumis põrandapinda ainult 3 ruutu, kõrgust samuti vaid 2,2m, aga ahi on kuni 8 ruuduse põrandapinnaga leiliruumile. Minu jaoks tähendab see seda, et mul pole kunagi vaja ahju punaseks kütta, et inimesele talutav leil kätte saada. 110 kraadi on paaril korral tulnud täiesti kogemata, kuigi eelistan 90-100kraadist leili. Kütmisaegadest pole vist mõtet rääkida, sest nii pisike kuut läheb arusaadavalt alla tunni aja soojaks. Et õhku jätkuks, on lisaks uksealusele ahju alune ka lahti jäetud (kütmine eesruumist) ja ventilatsioonikorsten tekitab täiesti normaalse õhuvahetuse.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas ranel »

Selline saun on ka päris mõnus. Ainus miinus, et kaua sees ei kannata olla, sest umbseks kisub.
Lõkkes kivid kuumaks ja ämbrisse. Päris hüva leili saab. :bsmile:

Pilt

Aga rääkides projekteerimisest, siis 2x2x2m ruumi puhul arvestatakse 6kW keris ning 3x3x3m ruumile 9kW keris. Seda siis soojustatud tänapäevases majas. Siit saab vast suurusjärgu kätte.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Kui juba saunast juttu siis küsiks targematelt mis ahjuga tegu-
Malmist ja veesärgiga. Vaataks, kas mu saunale sobib või jääb väikseks.

20190124_104525.jpg

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

Vapsik
Postitusi: 501
Liitunud: 13 Juul 2007, 22:49
Tsikkel: 50cc MILD SEVEN, K 650, XV920
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 19 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Vapsik »

yeekim kirjutas: 24 Jaan 2019, 11:45

.. mis ahjuga tegu-

Ilmarine pakuks

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Vaba teema”