Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

See on kommuuni see osa, kus saab motovaba juttu ajada.

Moderaator: Moded


ave533
Postitusi: 1
Liitunud: 30 Mär 2021, 09:37

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas ave533 »

Meil ka motomees otsustas hakata saunu tegema :D
Need saunad on mõeldud rohkem julgetele seiklejatele. Saad sauna tõsta kuhu iganes ja samal ajal nautida vaadet.
https://www.gosauna.eu




ats30
Postitusi: 612
Liitunud: 11 Juul 2008, 21:05
Tsikkel: KTM 990 Adventure
Tänanud: 151 korda
Tänatud: 73 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas ats30 »

mellpoiss kirjutas: 22 Jaan 2019, 09:21
Malmkeris plaanis venemaalt tuua, selline venesauna tüüpi, kaetud kividega. https://www.technolit.ru/production/gefest-uragan-zk/

:-|||
Mellpoiss, kuidas Sul sauna ehitus on läinud?
Sain just Gefest ahju kätte. Covidi ja muude teemade tõttu kulus ainult 2 aastat tellimuse vormistamisest kuni ahi koju jõudis 😆
IMG_20220313_173034.jpg
Oleks ma tark, ma oleks vait.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

ats30 kirjutas: 13 Mär 2022, 17:31
Mellpoiss, kuidas Sul sauna ehitus on läinud?
Sain just Gefest ahju kätte. Covidi ja muude teemade tõttu kulus ainult 2 aastat tellimuse vormistamisest kuni ahi koju jõudis 😆
Mis sellise ahju eelis terasest ahjuga võrreldes on? Mul Pärnus tehtud ahi hakkab peale 14a kasutamist väsimise märke andma ja peab sel suvel vahetuse töö ette võtma.
Sõber pani omale ka mingi täis malmist ahju, aga kerise kividega ümber ringi kaetud ja ütlen ausalt mulle ei meeldi. Suht kaua võtab kütmine aega ja kui siis kuumaks läheb õhkab vastikult jalgadele kuumust. Mul endal ahi lavale palju lähemal, kuid seda pole kunagi olnud, et sääri põletama hakkaks.
Malm asjadega võib tegelikult üldse praegu keeruliseks minna, sest enamus neid tehti Venes-Valgvenes ja Ukrainas. Ma igaks juhuks ostsin suure malmpoti, mida alles suvel vaja, juba ära. Toodetud Melitopolis
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas ranel »

Ma võtaks küll hea meelega ühe korraliku malmahju sauna. Terasahi on 10-15 aastat ja vaja jälle uut.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük

Teema algataja
mellpoiss
Postitusi: 186
Liitunud: 19 Okt 2012, 20:29
Asukoht: 5O4633O
Tänanud: 58 korda
Tänatud: 28 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas mellpoiss »

ats30 kirjutas: 13 Mär 2022, 17:31

Mellpoiss, kuidas Sul sauna ehitus on läinud?
Sain just Gefest ahju kätte. Covidi ja muude teemade tõttu kulus ainult 2 aastat tellimuse vormistamisest kuni ahi koju jõudis 😆
IMG_20220313_173034.jpg
Tänan küsimast, peagi neljas aasta sellisega algab:
https://www.saunainter.com/fi/saunan-pu ... 3/?lang=et
Mul suur leiliruum ja hakkasin seda malmist Uragani pisut pisikeseks kartma.

ats30
Postitusi: 612
Liitunud: 11 Juul 2008, 21:05
Tsikkel: KTM 990 Adventure
Tänanud: 151 korda
Tänatud: 73 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas ats30 »

urmas66 kirjutas: 13 Mär 2022, 20:27
ats30 kirjutas: 13 Mär 2022, 17:31
Mellpoiss, kuidas Sul sauna ehitus on läinud?
Sain just Gefest ahju kätte. Covidi ja muude teemade tõttu kulus ainult 2 aastat tellimuse vormistamisest kuni ahi koju jõudis 😆
Mis sellise ahju eelis terasest ahjuga võrreldes on?
Sõber pani omale ka mingi täis malmist ahju, aga kerise kividega ümber ringi kaetud ja ütlen ausalt mulle ei meeldi. Suht kaua võtab kütmine aega ja kui siis kuumaks läheb õhkab vastikult jalgadele kuumust. Mul endal ahi lavale palju lähemal, kuid seda pole kunagi olnud, et sääri põletama hakkaks.
Kaks põhilist argumenti ongi välimus ja pikaealisus. Võtsin kivivoodri ka, väljast pmst nagu Tulikivi ahi. Kivivoodri üks eeliseid on välimuse kõrval nn ekraani tekitamine, vältimaks kiirgusest tingitud ebamugavust.
Puuküttega keriste välimus on üsna piiratud. Kas plekist kestaga või võrk, muud polegi. Erinevad variatsioonid aga ikkagi üsna kitsas valik.
Meil saun mitu korda nädalas ja teras ei ole siiani üle paari aasta vastu pidanud.
Malmist sisu ja tulikivi vooder tundub ilus, praktiline ja pikaealine. Kuidas see päriselus ennast tõestab, saame näha.
Oleks ma tark, ma oleks vait.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ma pidasingi pigem silmas kasutamise paremaid pooli. Vastupidavuses ei pea kindlasti kahtlema, malm on selles mõttes ilmselgelt igavene. Välimus kiviga on tõesti kena. Mulle mahuks see kõige väiksem vist ära ka. Aga kui paika saad, siis jaga just seda leili võtmise kogemust.

Mul on hetkel Skameti ahi ja suvel saab 15a kasutusest. Teen sauna iga nädal ja tegelikult väsimuse põhjus on selles, et siis oli saada ainult see nn veesoojendiga variant kuid ma seda ei ühendanud. Üks külg ahjust oli topelt seinaga kus oli see veepaak. Puhkuse ajal mõned aastad tagasi panid lapsed pidu ja kütsid ilmselt vähe üle ning see tõmbas natuke sisuplekid ära-lohku ja kortsu. Mul on pruuni värvi plekist korpusega, mis iseeneset on täiesti korras. Mul on ahi nähtav ainult ühest küljest ehk on ruumi nurgas ja tellistest nö ekraan on lava poolt ka ees.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Fox »

urmas66 kirjutas: 14 Mär 2022, 08:30
Ma pidasingi pigem silmas kasutamise paremaid pooli. Vastupidavuses ei pea kindlasti kahtlema, malm on selles mõttes ilmselgelt igavene.
Sõltub malmi kvaliteedist. Kogemus selline - mul saunas kellegi külasepa tehtud 8mm lehtmetallist seinaga keris, kolde põhja oli keevitatud 10mm läbimõõduga raudvardad mis siis kollet tuhasahtlist eraldavad. Nii umbes 10 aastaga põlesid need keskelt läbi, loogiline ju ka. Ei viitsinud ise uut analoogset resti kokku keevitama hakata ja kahmasin ehituspoest esimese ettejuhtuva malmist resti. Kestis see umbes pool aastat. Nüüd uus ja veidi jämedam malmist rest soetatud, see on paar aastakest vastu pidanud (keskelt ehk kõige intensiivsema tule tsoonis on juba paar varrast läbi põlenud aga veel kannatab mõnda aega kasutada).
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Fox kirjutas: 16 Mär 2022, 13:30
Sõltub malmi kvaliteedist. Kogemus selline - mul saunas kellegi külasepa tehtud 8mm lehtmetallist seinaga keris, kolde põhja oli keevitatud 10mm läbimõõduga raudvardad mis siis kollet tuhasahtlist eraldavad. Nii umbes 10 aastaga põlesid need keskelt läbi, loogiline ju ka. Ei viitsinud ise uut analoogset resti kokku keevitama hakata ja kahmasin ehituspoest esimese ettejuhtuva malmist resti. Kestis see umbes pool aastat. Nüüd uus ja veidi jämedam malmist rest soetatud, see on paar aastakest vastu pidanud (keskelt ehk kõige intensiivsema tule tsoonis on juba paar varrast läbi põlenud aga veel kannatab mõnda aega kasutada).
Mul on selles praeguses ahjus rest malmist ja kõik need 14 ja peale aastat on see vastu pidanud. Kuidas malm ära põleb ei oska kommenteerida. Mingi meeletu tõmme nagu sepa ääsil?
Mina kütan sauna nii, et sahtel on peale tule üles võtmist alt peaagu kinni (siibrit ei ole vahel) ja puudeks on kuiv lepp. Vahel suts kaske ka sisse trehvanud. Puud toon üldjuhul nädal enne tuppa sooja. Mulle meeldib mitte ülikuum saun vaid kerisekivid peavad kuumaks saama, mitte ruum. Kuumade kividega saab hea leili ja nauditava olemise saunas. Üritan 80 kraadi või suts peale temperatuuri hoida.
Samas see malmist korpus,mis neil ahjudel nagu Ats30-l on ostetud, ei põle nüüd küll läbi, see pole loogiline. Pliidirauad on ilmselt õhemast malmist ja kestavad ka aastakümneid, kui ise neid katki ei tee.
Pigem on huvitav kuidas on leili viskamine ja kõik muu tunnetatav teema sellise ahjuga.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Hoi!

Tuttav pottsepp ütles nende malmist tuharestide "kehva" kvaliteedi peale, et materjalil pole häda midagi, inimestel on!
Ei viitsita tuhka välja viia, kuhjub restini või üle ja...........

Saadetud kettaga lauatelefonist!


Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Fox »

Oeh, no ma ju nagu kirjutasin ka, et enne oli pehmest rauast ca 10mm vardad sinna põhja keevitatud, need kestsid aastaid (üldiselt loetakse ju malmi tulekoldes kestvamaks materjaliks). Oma saunaahju kütmise harjumuseid ka muutnud ei ole ehk siis ajaks ikkagi malmi süüks :D Või noh, pilt siin, vaadake ise ja arvake siis, miks nii läks:

Pilt
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Mul juhtus saunaahjuga(mingi kohalik toode) umbes sama asi aga mis huvitav,eeldaks et asi kui sulama hakkab siis vajub allapoole aga tõmbas hoopis ülespoole kaardu.Samas pliidi ja ahjuga pole midagi sellist juhtunud.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Ei ole minu asi Teid uskuma panna!
Tegin tema soovituse järgi ja puhastasin/tühjendasin tuhanõud tihedamini ja ülla-ülla, kehva malmi probleem kadus.

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

yeekim kirjutas: 17 Mär 2022, 19:34
Ei ole minu asi Teid uskuma panna!
Tegin tema soovituse järgi ja puhastasin/tühjendasin tuhanõud tihedamini ja ülla-ülla, kehva malmi probleem kadus.
Mul sama kogemus.

Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Fox »

yeekim kirjutas: 17 Mär 2022, 19:34
Ei ole minu asi Teid uskuma panna!
Vaba maa, igaüks usub mis ise tahab. Ma oma kogemusest aga valiks saunaahju põhja kindlasti keskmisest tummisema resti, või siis keevitaks raudvarrastest ise.

Tuttav sepp mul näiteks rääkis, et loobus ääsi põhjas mingi hetk valmis tehase malmrestide kasutamisest, PALJU odavam pidi olema ise neid reste paksust rauast teha, veidi tihemini küll aga ikkagi.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ma pole kordagi nii sauna ahju kütnud, et eelmise korra tuhka välja poleks visanud. Ma üldiselt viskan järgmisel päeval tuha välja ja panen uued puud juba ahju valmis,et kui siis sauna vaja teha, on asi ainult tiku tõmbamise kaugusel.
Mul tuleb ühe saunatamisega umbes pool, või veits vähem, sahtlit tuhka. Ja ka sahtli ümbert tõmban alati puhtaks. Ja see praegune ahi, mis on kuumast viga saanud, on sama restiga mis poest ostes sees oli.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Enn
Postitusi: 188
Liitunud: 10 Juul 2009, 15:51
Tsikkel: Yamaha Super Tenere XT1200 ZE
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Tänanud: 26 korda
Tänatud: 20 korda

Milline keris?

Lugemata postitus Postitas Enn »

Sõitmiseks hetkel ilm vist natuke külmavõitu, seda sobivam on aeg arutada näiteks sauna teemadel.
Avastasin täna, et 19 a ausalt teeninud kerises on pragu sees: nägin leiliruumi poolelt küttekoldes elavat leeki, kuigi kütmisava on teises ruumis... Leek oli kütteava pikenduse ja küttekolde vahel.
Hetkel oli kasutusel Kastori keris. Mida soovitate uueks keriseks? Kastor, Harvia, Narvi, Skamet jne. Mis neil vahet? Millel vastupidavam konstruktsioon ja paksem metall? Leiliruum ise 12 m3.
Kõikide soovituste eest olen ülitänulik.
n
n
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Olin mõned aastad tagasi sama probleemi ees.Mul saun 7m3 ja sellist läbi seina mis sinna sobiks ei leidnudki.Eelmine oli Helo mille ise ümber ehitasin läbi seina minevaks.See pidas mingi 10+ vastu.Peale seda hakkasin otsima mõned aastad tagasi uut.Ei leidnud midagi sobivat mis oleks kohe valmis tükk.Ostsin siis kõige väiksema Skameti,äkki oli mingi 13m3 ruumi jaoks.Igavene kõnts,nii suvel kui talvel on üks kütmis aeg ca 2h,muidu kivid soojaks ei lähe.Suvel kütan lahtise uksega muidu paneb sauna põlema.Puid võtab rohkem kui ahi nädalaga,ja tõmmet ka ei ole,ukse lahti teed siis suits toas.Kolde laest väändus ka mingi plekitükk alla.Nüüd olen sama küsimuse ees.kuugeldasin mis jaksasin ja puuküttega keriseid enam selliseid mis mulle sobiks ei ole leidnud.Ainult elektrikad on sellised mis minu leiliruumi istuks.Soovitada ei oska aga vast said aru mida mitte vaadata.See minu arvamus.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Enn
Postitusi: 188
Liitunud: 10 Juul 2009, 15:51
Tsikkel: Yamaha Super Tenere XT1200 ZE
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Tänanud: 26 korda
Tänatud: 20 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas Enn »

Paar aastat tagasi panin omale suvilasse ka Skameti teisest ruumist köetava kerise, siiamaani ei ole probleeme olnud, 45 minutiga saab suvel 80C sisse. Aga suvilas saab saunas käidud kordades vähem kui kodus, siia tahaks midagi vastupidavamat. Iseenesest olen selle Kastoriga väga rahul olnud, kui muid häid soovitusi ei tule, siis võib ka sama moodi jätkata.
n
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Hoi!

Kui Skamet, siis heavy mudel, see paksemast materjalist tehtud.
Variant B on lasta teha endale sobiva kuju ja paksusega.

12m3 on juba arvestatud koos klaasuksega?

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

Enn
Postitusi: 188
Liitunud: 10 Juul 2009, 15:51
Tsikkel: Yamaha Super Tenere XT1200 ZE
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Tänanud: 26 korda
Tänatud: 20 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas Enn »

yeekim kirjutas: 11 Veebr 2024, 21:15
Hoi!

12m3 on juba arvestatud koos klaasuksega?

edu
Mis mõttes "koos klaasuksega"? Leiliruumi uks on tõepoolest klaasuks. Aga mis vahet, kas klaasuks või mingi muu uks?
n

Ikka mina
Postitusi: 33
Liitunud: 12 Veebr 2024, 08:14
Tsikkel: KTM 380 2t, Suzu 450, KTM
Tänatud: 9 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Ikka mina »

Tere sauna ja motomehed/naised.
Keristega (tean sest ise toodame-müüme) on lihtne - metalli paksus on kõigil sama (rõhutakse efektiivsusele - vähema puu kuluga kiiremini sooja ja leili) kolde seinad 4mm ja lagi (kui ei ole burzuika nt. Stoveman-Vangalatööstus) 6mm.
Eritellimusel tehakse ka Heavy mudelit - seinad 6mm ja lagi 8mm - soovitame eriti segastele, laiskadele (kes topivad kolde viimase cm täis ja ei viitsi sauna korralikult kütta) ning nt. turismitalud kus sauna köetakse nagu põrgu eesruumi :).
Kõik saab alguse leiliruumi kubatuurist, kas võrk või plekk väliskest, kas kütad ka vett või ei, kas leiliruumist või läbi seina, kas on tagatud ka reaalselt garantii või on tootjal suht savi sinu probleemist, jne.
Sama lihtne kui esimese tsikli ost :)
Üldiselt normaalsele kodukasutajale ei soovita Heavy mudelit - mõtetu kulu (keris ise kallim, puude ja ajakulu lisaks) aga igaühele oma.

NB! Kui ostad uue kerise siis kõige tähtsam on et oleks serifitseeritud tootja/toode muidu rõõmustad oma raha eest igat sorti ametnikke, korstnapühkijaid ja kui läheb ikka korralikult lappama siis ka kindlustusfirmasid - nimelt Euroopa viljastavates tingimustes nõutakse tootja sertifikaati, seega unustage veremaa tooted ja kohalike meistrimeeste Bellarusist taastoodetud vahvad (kindlasti tehakse häid saunaahjusid) tooted.

Üks härra kes kurdab et kütab Skameti mini ahju kaks tundi ja midagi ei juhtu ainult et uksed peavad lahti olema et saun maha ei põleks- kas su leiliruumil põrand on ikka all või seinte-lagede paksus ca tollisest lauast?
Päris huvitav oleks teada :)

Ukse klaas on puhas mugavustoode (minu jaoks) - kütmisel ei pea kogu aeg ust lahti tirima vaid viskad pilgu peale ja tõded rahulouga et "polegi veel ära kustunud" ja vara ka juurde visata.

Eesti meeste põhimõte - Instruktsioon ja toote tutvustus/kasutusjuhend on ainult nõrkadele vastab keriste maailmas 100%.
Juba vanaisa teadis paremini kuidas tamme ja saare puud tuleb kuhjas alla visata et saaks ikka vägeva leili :)))
Üks lätlane tegi vahva rekordi - uus keris kestis 7 kütte korda - meie maani vajunud nägusid nähes tunnistas tõde et nohh, kütsin kivisöega, küll alles lõõmas.
Tehke järgi :)!
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Enn kirjutas: 12 Veebr 2024, 06:15
yeekim kirjutas: 11 Veebr 2024, 21:15
Hoi!

12m3 on juba arvestatud koos klaasuksega?

edu
Mis mõttes "koos klaasuksega"? Leiliruumi uks on tõepoolest klaasuks. Aga mis vahet, kas klaasuks või mingi muu uks?
Klaasuksega liidad mahule u. 1,5m3 juurde ja arvestad seda kerise võimsuse valikul.

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!


Ikka mina
Postitusi: 33
Liitunud: 12 Veebr 2024, 08:14
Tsikkel: KTM 380 2t, Suzu 450, KTM
Tänatud: 9 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Ikka mina »

Sellisel juhul on mõeldud/arvestatud ikka leiliruumi või pesuruumi klaasust.
Kerise ukse puhul pole vahet, lihtsalt omal ilusam vaadata (kui on :) ja mugavam kasutada.
Põhiküsimus ukse klaasi kohta on ka see et kas kütab ka eesruumi? Ei küta, kui on õigesti paigaldatud siis kõik soe läheb ikka sissepoole, Skameti puhul läbi kahe lisa suitsukanali (kuumus teeb koldes sees veel lisatiiru) korstnasse.
Mõte on selles et efektiivsus suurem ja korstnas madalam temperatuur.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Milline keris?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Enn kirjutas: 11 Veebr 2024, 20:25
Paar aastat tagasi panin omale suvilasse ka Skameti teisest ruumist köetava kerise, siiamaani ei ole probleeme olnud, 45 minutiga saab suvel 80C sisse. Aga suvilas saab saunas käidud kordades vähem kui kodus, siia tahaks midagi vastupidavamat. Iseenesest olen selle Kastoriga väga rahul olnud, kui muid häid soovitusi ei tule, siis võib ka sama moodi jätkata.
Mul on nüüd juba teine ahi SKAMET P-220 ja eelmine kestis ikka väga hästi ehk 14aastat. Ma teen sauna iga nädal ühe korra ja vahel ka rohkem. Eelmine ahi oli metalluksega ja see nüüd paar aastat olnud, on klaasuksega. Vahet neil muud pole, kui näeb läbi ehk enne pidid ukse avama,et vaada kas on puid juurde vaja,aga nüüd näed seda.
Mul on leiliruumi ruumala 16m3 ja ahi on ruumalale 16-25m3. Minu meelest on see väga paras valik. Leilis on mul sund vent, väljatõmme 100mm ja peale tuleb õhku ahju alt ning leiliruumi klaasukse alt.
PS Minul kulub puid üks korvitäis ja mõned veel peale(40cm halgusid) üheks saunategmeiseks ehk 3 korda leilitamiseks parajate õlle ja ampsu pausidega. Kuna leiliruum on majas sees, siis see on toasoe ja 60-70 kraadi on mul sees esimese ahjutäiega nii lepa kui kasega. Ahjutäis on mul vist 5-6-7 halgu. Leiliruumi ukse hoian nii 20cm avatuna,et ahi saaks kivid soojaks ajada ,mitte ruumi üle kütta.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Ikka mina
Postitusi: 33
Liitunud: 12 Veebr 2024, 08:14
Tsikkel: KTM 380 2t, Suzu 450, KTM
Tänatud: 9 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Ikka mina »

Eks neid aastaid arvestatakse tegelikult küttekordade järgi aga nohh, väga tähtsad on ka tingimused kütmise ajal ja peale saunatamist - mis sa seal ikka lased kuivada ja sooja välja ajada, jne, jne :)
7 aasta jooksul olen näinud ikka selliseid ime asju et raske uskuda. Nii konkurente kui Skametit.
Selge on see et kui soovid tänapäeval kerist mis peaks kolm põlve vastu siis pead metsameheks hakkama (teenivad hästi ja puud on lausa "tasuta käes" :)
Üldiselt 10+ aastat peaks ikka iga keris vastu pidama kui suhtud sellesse priboori niisamuti kui oma rattasse või naabrinaisesse :)

Ahjaaa - tuharestid põlevad reeglina siis ära kui tuli valus ja tuhasahtel pärani lahti, milleks sedasi korstent ja kliimat :) kütta?
Sellega võiks natukene (vastavalt ilmale ja tõmbele) mängida, jälle aastake kerisele juurde võidetud. Tuli alla, põleb mühinaga lükka koomamale, võidad ajas ja puude kulus ning ei tapa ka kerist. Puudutab nii Skameti kui ilmselt ka teiste tootjate keriseid.
Läks targutamiseks :).
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Mina teen sahtli algul lahti 2-3cm ja kui tuli üleval, siis on vast 5mm lahti. Mul on 160mm lõõriga fibo korsten,mis iseenesest kuuma ei karda, aga kui liiga tugeva tõmbega kütad,siis ajab ahju ja ka ruumi liiga kiirelt kuumaks, kuid kivid ei jõua kohe järgi ja leiliviskamine on liiga vesine. Rahulikult võttes jõuavavad kivid ka järgi ja leili võtta on hea. Mulle meeldib terv leil ehk kui kivid kiirelt kuivaks tõmbab.
Eelmisel ahjul tuli pragu koldepealse sisse,toru lähedusse. Algul mõtlesin,et äkki lasen keevitusega kinni,aga see oli sealt üsna pudedaks läinud. Samas altpoolt oli kõik veel täiesti korras.
Ma olen selle ahjuga erinevaid kive proovinud ja minu jaoks on sobivaimad Harvia oliviindiabaas 5-10cm kivid ning ma saan neid sinna kenasti 60kg ära mahutatud.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

Ikka mina kirjutas: 12 Veebr 2024, 10:46
...tuharestid põlevad reeglina siis ära kui tuli valus ja tuhasahtel pärani lahti, milleks sedasi korstent ja kliimat :) kütta?
Sellega võiks natukene (vastavalt ilmale ja tõmbele) mängida, jälle aastake kerisele juurde võidetud. Tuli alla, põleb mühinaga lükka koomamale, võidad ajas ja puude kulus ning ei tapa ka kerist.
Huvitav mida potsepad selle jutu peale kostaksid. Mind on nad õpetanud, et tõmbe piiramisega ei tohi liiale minna. Leek ei tohi laisaks, aeglaseks muutuda, korstna tahmumise-pigitumise oht. See teine asi ... põleb mühinal, sa piirad hapnikku vähemaks ja seeläbi võidad ajas? Sauna kütmise ajas? Piirad küttevõimsust vähemaks ja saad sauna kiiremini soojaks? (help)
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

bitter kirjutas: 12 Veebr 2024, 14:09
Ikka mina kirjutas: 12 Veebr 2024, 10:46
...tuharestid põlevad reeglina siis ära kui tuli valus ja tuhasahtel pärani lahti, milleks sedasi korstent ja kliimat :) kütta?
Sellega võiks natukene (vastavalt ilmale ja tõmbele) mängida, jälle aastake kerisele juurde võidetud. Tuli alla, põleb mühinaga lükka koomamale, võidad ajas ja puude kulus ning ei tapa ka kerist.
Huvitav mida potsepad selle jutu peale kostaksid. Mind on nad õpetanud, et tõmbe piiramisega ei tohi liiale minna. Leek ei tohi laisaks, aeglaseks muutuda, korstna tahmumise-pigitumise oht. See teine asi ... põleb mühinal, sa piirad hapnikku vähemaks ja seeläbi võidad ajas? Sauna kütmise ajas? Piirad küttevõimsust vähemaks ja saad sauna kiiremini soojaks? (help)
Ma olen ikka sedaviisi teinud,et tõmme on ja leek põleb kuuldvalt. Läbi klaasukse on näha ka, et toimub normaalne põlemine,mitte laisk leek. Kui ma sahtli lahti tõmban,siis on leek nagu ääsil. Ma olen oma korstnal ainult alt luugist ükskord mõned aastad tagasi tuhka välja võtnud kogu selle aja jooksul(15a),mis ma seal elanud olen. Korsten on puhas seest poolt ehk sinna samott torule ei ole midagi siiani külge jäänud. Ja tuhka tekkis aastatega korstna põhja 3-4cm kiht. Muidu igal aastal vaatan alt ja ülalt ning veendun, et teha pole siin ikka midagi. Pliidi ja kamina korsten on üldse siiani sisuliselt puutumata,aga eks mul seal kokku max 50 korda kütmist ka selle 15a jooksul. Samas köögis ma kasutan väga vaikset tuld,kui vahel harva pliidi ahjus midagi teen.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Ikka mina
Postitusi: 33
Liitunud: 12 Veebr 2024, 08:14
Tsikkel: KTM 380 2t, Suzu 450, KTM
Tänatud: 9 korda

Re: Kõige tähtsam asi motomehele? Saun! Räägiks.

Lugemata postitus Postitas Ikka mina »

Bitter - egas tuld tohi ära lämmatada :) Vaata Urmase kommentaari - see meetod on ju õige peaks rahuldama ka kurjema pottsepa:)).
Sama mis tsiklisõit - silmad ruutus lased ega see tavaliselt kodus lõppe, ikka tunnetega :)
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Vaba teema”