Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Loadära kirjutas: 23 Jaan 2022, 12:06
urmas66 kirjutas: 22 Jaan 2022, 21:50
...

No 355kwh pole just muljetavaldav tulemus. Investeeringu tagasitootmisel on igaljuhul pikk miinus ees. Lisaks puudus ka reaalne tarbimine, et tekkis tagasimakse.
Kas ma saan õigesti aru, et antud kommentaar on proovitud üdini halvustav teha...kas kuidagi "hapu teema" sulle vms? Milest ma aga aru ei saa:



:?:
Ei midagi halvustavat, lihtsalt kui võtta see nn väiketootja komplekt(mida ntks elektrimüüjad pakuvad)ja selle hind(a´20k) ning siis selle tagasitootmine. Samas sa nagu ei avaldanud seda ka palju sul paneele on ja milline lahendus üldse. Nüüd kui avaldad, siis on sul see number isegi suurem,kui ma eeldasin.
Kulutus on sul ka ikkagi väga väike, kui võtta võrdluseks isegi kortereid. Kaasaegsetes keskmistes 150-200m2 majades on kulutus enaerigiale ikkagi kordades suurem ja seda saab natuke vähendada, kuid mitte kordades kui sa elad perega. Ahjuküte puudega ei ole ka tasuta, isegi kui seda küttematerjali saad oma metsast ja ise kahemehe saega seda teed ning hobusega välja vead.

Kui juba mainisid,et tootsid 47Mwh ja siis ehk viskad siis ka rahalise tulemuse,mis sellest tekkis ja kui suur see paneelide park sul on? Eelmine aasta on sellise asja vaatlemiseks veel eriti hea, sest esimsel poolaastal oli hind madal ning teisel kõrge. Suvi oli ka päikseline ja toomine eeldatavasti toimis peaaegu koguaeg maksimumi lähedal. Sellise kuu tootlusega on 30k investeerin nullis alles millagi 30 aasta mõõdudes. Ilmselgelt teenid sa suvel teisi numberid kuid sellist hinda nagu sel arvel, sa ju igakuiselt ei saa ega pole enne saanud ja hakka ilmselt ka tulevikus saama. Suure tõenäosusega kaovad varsti ka need toetused energiahinnale ja jääb paigalduse toetus.

Mul on sugulasel vist(võin +- mõnega eksida) 48paneeli kokku kahel sellisel suuremal metall konstruktsioonil. Tarbis ta elektrit ridaelmuboksis ning seal paneelide kõrval olevas nn suvekodus. Suvekodu on katusealuse teise korrusega uus maja, vist mingi 150m2 ja ridaelmu(a´10a vana) on betoon seintega keskmine boks a´180m2. Mõlemaid kütab õhk-vesi soojuspump. Kui ta suvel oli väga sillas, et tootmine käib ja numbrid liiguvad, siis nüüd aastavahetusel ta enam nii optimistlik ei olnud. Suvel oli tootmist,kuid hind madal ja nüüd küll kõrge kuid eriti midagi ei tootnud. Oma tarve oli suurem ehk müüki polnud, maksis ise juurde tarbimise eest. Seega sa saad tõesti toota ja müüa, kui ise ei tarbi, aga pannes paneelid oma kodu juurde(kõik ei saa isegi 20-t paneeli ära paigutada)pole sealt kohe kindlasti garanteeritud mega tootlust olemas.

Autodega on täna nii hästi,et kui uue ostad ja 1,5a kasutad, siis hea diili juures teenid veel kõvasti juurde. Seda isegi sõiduautodega. Ehk need pole vast võrreldavad asjad. Ma just vahetasin oma pereauto välja mis oli 3a vana ja sain põhimõtteliselt pool makstud liisingust lisaks jäägile tagasi.


Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

kui võtta võrdluseks isegi kortereid
Kas sa oled mingi elektri kulutamise maailmameister.Mul linnas 68ruutu 3tuba ja iga hommiku auto eelsoojendus detsembri kuus 29eur.Kaugküttel muidugi sott juures.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas ranel »

Urmas, mis sa jahud. Koos toetusega suurtel 50kW jaamadel on tasuvus 6-7a, kui just rämedalt üle ei maksnud. See oli veel vanade elektrihindadega. Vaadates praegu hindasid, siis vanadel tingimusel paneelide omanikel tuleb päris ilus aasta ja tasuvusaeg veelgi lühem. Loadära võttis ainuüksi toetusena 2.5k eur välja+toodetud elektri hind.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

franz125 kirjutas: 23 Jaan 2022, 16:33
kui võtta võrdluseks isegi kortereid
Kas sa oled mingi elektri kulutamise maailmameister.Mul linnas 68ruutu 3tuba ja iga hommiku auto eelsoojendus detsembri kuus 29eur.Kaugküttel muidugi sott juures.
Sel arvel, millest jutt oli kirjas 50kwh ja maksumus 10€ börsihinnaga ning see on väga väike number. Minu tarbimine ei puutu antud juhul üldse asjasse.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

ranel kirjutas: 23 Jaan 2022, 17:27
Urmas, mis sa jahud. Koos toetusega suurtel 50kW jaamadel on tasuvus 6-7a, kui just rämedalt üle ei maksnud. See oli veel vanade elektrihindadega. Vaadates praegu hindasid, siis vanadel tingimusel paneelide omanikel tuleb päris ilus aasta ja tasuvusaeg veelgi lühem. Loadära võttis ainuüksi toetusena 2.5k eur välja+toodetud elektri hind.
Tavalise eramaja katusele ei pane sellist kolakat ju ära. See ei mahu paljudele aedagi. Ma eelpool kirjutasin ikkagi sellest nö tavainimse aeda-katusele mahtuvast lahendusest ja ,et sellega ei tooda suurt sittagi, kui ise ka tarbid. 50kw vajad mingi 300m3 pinda ka maapinnale pannes ja seal ongi juba teised teemad ehk see lahendus pole igale kinnistule juba ruumi puudusel võimalik. Lisaks võib veel lõuna suunaga asi mitte sobida. Ka mingi 3-40000+ pole just kohe taskust võtta, laenuga selle tegemine on jälle selline nii ja naa teema. Loomulikult saab paneelidega toota,aga eramajapidamistest oli jutt. Kui nüüd tuleb mingi korralik soetus toetus, siis on mõistlik seda kaaluda, aga ei saa ka arvestada,et need el. hinnad jäävad nii kalliks. Ma pigem pakun, et ei jää. Samas kohe, kui on palju ostusooviga tegelasi, tõusevad ka paneelide hinnad. Tundub pigem selline aktisiate ostuna aktsiate absoluutses tipus olemise ajal.
30000€ investeerides kasvõi III pensionisambasse võid ka päris hästi teenida.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas ranel »

urmas66 kirjutas: 23 Jaan 2022, 18:04
ranel kirjutas: 23 Jaan 2022, 17:27
Urmas, mis sa jahud. Koos toetusega suurtel 50kW jaamadel on tasuvus 6-7a, kui just rämedalt üle ei maksnud. See oli veel vanade elektrihindadega. Vaadates praegu hindasid, siis vanadel tingimusel paneelide omanikel tuleb päris ilus aasta ja tasuvusaeg veelgi lühem. Loadära võttis ainuüksi toetusena 2.5k eur välja+toodetud elektri hind.
Tavalise eramaja katusele ei pane sellist kolakat ju ära. See ei mahu paljudele aedagi. Ma eelpool kirjutasin ikkagi sellest nö tavainimse aeda-katusele mahtuvast lahendusest ja ,et sellega ei tooda suurt sittagi, kui ise ka tarbid. 50kw vajad mingi 300m3 pinda ka maapinnale pannes ja seal ongi juba teised teemad ehk see lahendus pole igale kinnistule juba ruumi puudusel võimalik. Lisaks võib veel lõuna suunaga asi mitte sobida. Ka mingi 3-40000+ pole just kohe taskust võtta, laenuga selle tegemine on jälle selline nii ja naa teema. Loomulikult saab paneelidega toota,aga eramajapidamistest oli jutt. Kui nüüd tuleb mingi korralik soetus toetus, siis on mõistlik seda kaaluda, aga ei saa ka arvestada,et need el. hinnad jäävad nii kalliks. Ma pigem pakun, et ei jää. Samas kohe, kui on palju ostusooviga tegelasi, tõusevad ka paneelide hinnad. Tundub pigem selline aktisiate ostuna aktsiate absoluutses tipus olemise ajal.
30000€ investeerides kasvõi III pensionisambasse võid ka päris hästi teenida.
Jah, aga loadära pani ise pildi oma jaamast siia teemasse üles. Praegu teed sa eramaja katusel olevate jaamade põhjal mingeid naljakaid järeldusi(laenuga jah tasuvus oli toetusega koos ~20a), kuigi sellest üldse pole jutt olnud. Loadära lahendus on väga õige, et kiirelt asi ära ka tasuks. Kel antud hetkel istus kontol vaba raha, siis oli väga õige otsus paneelid üles panna.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

ranel kirjutas: 23 Jaan 2022, 18:26

Jah, aga loadära pani ise pildi oma jaamast siia teemasse üles. Praegu teed sa eramaja katusel olevate jaamade põhjal mingeid naljakaid järeldusi(laenuga jah tasuvus oli toetusega koos ~20a), kuigi sellest üldse pole jutt olnud. Loadära lahendus on väga õige, et kiirelt asi ära ka tasuks.
Ta pani selle üles peale seda kui ma tema arvega postitusele vastasin.Ilmselgelt on tal muud proiriteedid kui maja energiakulusid vähendada. Tal on pigem rõhk ikkagi elektritootmisel ja sellega ongi asjad hoopis teisti. Vähemalt sellise lahenduse peale vaadates muud mõtet minul ei teki.
Ma paneks hea meelega mingi mõistlikus hinnaklassis lahenduse,et kulusid vähendada,aga ma ei taha hakata elektritootjaks. Esiteks ei tasu see vähemalt minu puhul mõistliku aja jooksul ära ja teiseks ei taha veel oma aeda paneelidega katta.(ei välista, et kunagi olud sunnivad)
Ma olen päris tõsiselt sellest vaakumtorudega päikesepaneelide teemast huviatatud ehk kasutada seda lisakütte allikana maasoojuspumbale. Mul on küll 400m2 katust kuid suur osa sellest ei ole lõuna poole ehk elektrit tootvaid paneele saan panna 10-12tk. Õue võiks panna max 40tk, et ei segaks elamist, aga see ei tekita olulist rahalist võitu. Kui juba panna,siis ikka mingi 3-4000 ruutu paneele täis ja sellega siis ka teeniks juba tootjana. Teisalt elada ümberpiiratuna paneelidest pole ka just minu unistus.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6608
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 399 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Veelkord-see vaakumtoru on kõige kasumlikum siis, kui Sul seda vaja pole!
Südasuvine soojus on vaja kuskile ära panna, vaevalt see põrandaküte on ja päeval keegi tundide kaupa dušši all ei käi.
Pole harvad juhud, kus toruisolatsioon lihtsalt sulab (müüja sõnad).

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas ranel »

urmas66 kirjutas: 23 Jaan 2022, 18:40
ranel kirjutas: 23 Jaan 2022, 18:26

Jah, aga loadära pani ise pildi oma jaamast siia teemasse üles. Praegu teed sa eramaja katusel olevate jaamade põhjal mingeid naljakaid järeldusi(laenuga jah tasuvus oli toetusega koos ~20a), kuigi sellest üldse pole jutt olnud. Loadära lahendus on väga õige, et kiirelt asi ära ka tasuks.
Ta pani selle üles peale seda kui ma tema arvega postitusele vastasin.Ilmselgelt on tal muud proiriteedid kui maja energiakulusid vähendada. Tal on pigem rõhk ikkagi elektritootmisel ja sellega ongi asjad hoopis teisti. Vähemalt sellise lahenduse peale vaadates muud mõtet minul ei teki.
Ma paneks hea meelega mingi mõistlikus hinnaklassis lahenduse,et kulusid vähendada,aga ma ei taha hakata elektritootjaks. Esiteks ei tasu see vähemalt minu puhul mõistliku aja jooksul ära ja teiseks ei taha veel oma aeda paneelidega katta.(ei välista, et kunagi olud sunnivad)
Ma olen päris tõsiselt sellest vaakumtorudega päikesepaneelide teemast huviatatud ehk kasutada seda lisakütte allikana maasoojuspumbale. Mul on küll 400m2 katust kuid suur osa sellest ei ole lõuna poole ehk elektrit tootvaid paneele saan panna 10-12tk. Õue võiks panna max 40tk, et ei segaks elamist, aga see ei tekita olulist rahalist võitu. Kui juba panna,siis ikka mingi 3-4000 ruutu paneele täis ja sellega siis ka teeniks juba tootjana. Teisalt elada ümberpiiratuna paneelidest pole ka just minu unistus.
Urmas, no ütle ausalt, et sa ei jaga seda teemat eriti. Ei sellega kaasnevatest toetustest ega ka muudest nüanssidest. Nii palju kõhutunde pealt oletusi teeks võiks tahaks. Aga vaja ikka teise mehe lahendust kuidagi kommenteerida.

Eks sa pane need vaakumkollektorid ära... ja jaga suvel muljeid.
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas will111 »

suht arusaamatu jutt jah, ühes lauses ei taha elektritootja olla, teises lauses tahaks vaakumtorusid paigaldada, kolmandas pole kuskile ruumi neid paigaldada, neljandas paigaldaks 4 TUHAT ruutu paneela ja hakkaks elektrit tootma??? :D

urmas, ei paneelid ega torud ei pea olema katusel. õigepoolest, minumeelest need võiks pigem mitte olla katusel. eriti vaakumtorud. teiseks - ükskõik kas sa ostad ja paned neid üles 20tk või 200tk, mõlemal juhul sa toodad ise sooja, mis kompenseerib sinu soojavajadust võrgust. ühel juhul rohkem ja teisel juhul vähem, kuid teatud tingimustes on see rohkem variant ilmselt juba liiga palju ning teistes tingimustes on vähem variant jälle liiga vähe. samas, kes keelab suvalistel hetkel torusid suvalise koguse juurde lisada? vaakumtorude efektiivsus per pindaleühik on minumeelest arvestatavalt suurem kui rääkida puhtast soojatootmisest, niiet ma ei mõista ka seda paneelide keskel elamise juttu väga.

vaakumkollede muljeid muidugi suvel väga jagada pole vist mõtet, kui just basseinivett ei soojenda vms :D nendega saaks omale talveks akupaaki küttevett ette soojendada. kui see paak asuks kuskil sügaval maa all, oleks kõvasti isoleeritud ning vähemalt 100 tonnine :lol:

Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Loadära »

Kui juba mainisid,et tootsid 47Mwh ja siis ehk viskad siis ka rahalise tulemuse,mis sellest tekkis ja kui suur see paneelide park sul on? Eelmine aasta on sellise asja vaatlemiseks veel eriti hea, sest esimsel poolaastal oli hind madal ning teisel kõrge. Suvi oli ka päikseline ja toomine eeldatavasti toimis peaaegu koguaeg maksimumi lähedal. Sellise kuu tootlusega on 30k investeerin nullis alles millagi 30 aasta mõõdudes...
(lol) m.o.t.t.!? :mrgreen:

Sellele, kui suur mul see paneelide park on, on ju vastus eelmisel lehel kenasti koos pildiga olemas, aga siis veelkord- 42kW.
Aga tasuvusprognoosiga, nojah...paned puusse nii umbes 4x! Võrreldes siis selle prognoosiga, mida tegin seda parki ehitama hakates...
Aga praeguste hindade ja tänaseks laekunu juures siiski pigem juba 5x...kuid kuna päris selgeltnägija edasise suhtes pole, siis lõplik tõde selgub (loodetavasti) lähiaastatel ;)
Ta pani selle üles peale seda kui ma tema arvega postitusele vastasin.Ilmselgelt on tal muud proiriteedid kui maja energiakulusid vähendada. Tal on pigem rõhk ikkagi elektritootmisel ja sellega ongi asjad hoopis teisti...
Ma eelpool kirjutasin ikkagi sellest nö tavainimse aeda-katusele mahtuvast lahendusest ja ,et sellega ei tooda suurt sittagi, kui ise ka tarbid
...ja siis veelkord:
No 355kwh pole just muljetavaldav tulemus. Investeeringu tagasitootmisel on igaljuhul pikk miinus ees.

Korralik puder ja kapsad ikka- kuna sulle tuli ootamatusena, et mul oli siiski sinu arvatust suurem park, seega siis eeldasid ennist, et mul on mingi tavaline pisem aia- või katuselahendus? Ok, siis teine moment ise väidad, et selline väikelahendus ju ei tooda si**agi jne... aga samas minu arvel olnud 355kW toodangu tembeldasid "täiesti mitte muljetavaldavaks tulemuseks", eeldades samas, et tegu just mingi minilahendusega!?
Nojah, no comments...samas kui neist asjadest ilmselgelt rohkem jagav ranel pakkus sellise detsembrikuu numbri järgi, et kas tegu pigem 2*50kW võimsusega...
Sel arvel, millest jutt oli kirjas 50kwh ja maksumus 10€ börsihinnaga ning see on väga väike number
Veelkord, kui jutt käib sellest minu näiteks toodud arvest ja tarbimisest, siis palun, ära moonuta numbreid ligi poole võrra. Kordan siis üle, mis eelpool sulle juba korra kirjutasin:
22+19+49=90kWh, millest siis 22 oli oma toodetud ( inverteri loetud 377kWh - arvel olnud 355kWh), ning 19 päevane ja 49 öine tarbimine võrgust.
Ning ausalt, ei elanud, nagu sõja ajal, et küünlavalgel vms ;)
50kw vajad mingi 300m3 pinda ka maapinnale pannes ja seal ongi juba teised teemad

Lihtsalt täpsustuseks- minu pargis on 400w@1*2m paneelid, ehk 200w/m2...ja ega täna selles suurt edasiminekut minu teada ei ole. Seega on 50kW vaid 250m2 paneelipinda, seda siis ka mõne aasta taguses tehnoloogias, ehk siis näiteks minu lahenduse puhul, ilma võrrandisüsteemiga ideaalseimat "pinnasäästu" taga ajamata, saan 45kraadi raamidega, kus jämedalt pooled on 3m rivis, pooled 4m rivis, antud lahenduse "maapinnaprojektsiooniks" siiski vaid u.178m2 ;)
Kuid jah, nõus, et igasse aeda ei sobi- tihti puud/hooned jne varjutamas (nagu kahjuks pisut ka mul), kui ka arusaadav pahameel "visuaalne reostuse" võtmes, mõnes tiheasustusega piirkonnas jne...
Autodega on täna nii hästi,et kui uue ostad ja 1,5a kasutad, siis hea diili juures teenid veel kõvasti juurde. Seda isegi sõiduautodega. Ehk need pole vast võrreldavad asjad. Ma just vahetasin oma pereauto välja mis oli 3a vana ja sain põhimõtteliselt pool makstud liisingust lisaks jäägile tagasi.
Siin ma pidasin küll hoopis midagi muud silmas, kui sinu tavalist pereautot...sest kuna sa ise tõid sisse sõna INVESTEERING! Ja kuna mulle mõningatest su postitustest on jäänud mulje , et tegu on kui mitte lausa transpordi/veoautofirma omanikuga, siis vähemalt olulise otsustajaga, aga mitte mingi realogistikuga...ja seega soovisin lihtsalt kõrvale näiteks siis ühe veoauto, kui sulle ilmselt läbi ja lõhki tuttava (...ning antud valdkonnas toimetades siis ilmselt ka sinu arust hea!) INVESTEERINGU tasuvuse prognoosi, kuna minu investeeringut tegid ilmselgelt maha!? Seega mingi tavaline poekäru, ehk minu silmis pigem tarbeese, kuniks sellega just Bolti-Wolti sõitma ei minda, siin investeeringu võrdluseks vist hästi ei päde...olgu selle hind uute autode dehvitsiidist moonutatud järelturul hetkel nii hea kui tahes!
...Tundub pigem selline aktisiate ostuna aktsiate absoluutses tipus olemise ajal.
30000€ investeerides kasvõi III pensionisambasse võid ka päris hästi teenida...
See läheb nüüd küll natuke elektri teemast välja, aga mina olen nii aru saanud, et III pensionisamba investeeringud ongi kimp erinevaid aktsiad/börsiindekseid/fonde/võlakirju, mis vastavalt riskitaluvusele valitud fondist siis lihtsalt ühtede või teiste suunas rohkem kaldu? Aga täna seda soovitades- sa ikka börsidel toimuvat oled vaadanud? Ma ei ole küll vastava ala elukutseline või süvaekspert, aga hobi korras pisut jälginud ja minu arust on nad ikka vägagi tipus hetkel ja lisaks ka mingid kahtlased müügilained seal juba käimas. Ehk võibolla on vaid väiksem "korrektsioon" seal juba käivitunud...aga mõned pessimistlikumad ennustavad samas ka stsenaariume, kus siis see sinu 30000€ poleks võibolla enam pooltki väärt järgmise kuu alguseks?
Nii et jah, minu lihtsustatud arusaamise soovitadki siin sedasi ise just "aktsiaid tipust" osta?! (togi)
(...ja mul on tegelikult endal ka juba 2020 lõpus see sinu pakutud III sammas tehtud, aga vaid selleks, et maksta sinna siis nii vähe kui võimalik, kuid nii palju kui vajalik, et lihtsalt vajadusel tulumaksu maksimaalselt "optimeerida". Ning kui enda valitud, kuid pigem siiskis keskmise riskiga V60 vms fond suutis eelmisel, s.t "ideaalsel börsiaastal" tõusta vist parimaks hetkeks isegi 11,8protsenti vms "kasumini"...siis kahjuks "kasum" pole ennem ikka kasum, kui ta sul arvel on...ja nii on see viimasel ajal jälle tublisti langenud, ehk et üks sarnane börsinädal veel ja polegi sellest eelmise aasta kasumist midagi alles! Aga kui nüüd käibki üks hetk kõvem pauk seal börsil ära...siis võibolla on see investeering oma ALGTASEMEL tagasi alles selleks ajaks, kui SEE konkreetne minu, s.t samal aastal valmis saanud päikesepark end juba 0 on teeninud... :idea: )
Viimati muutis Loadära, 24 Jaan 2022, 01:52, muudetud 2 korda kokku.
Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Turist »

Eks riigi toetusega võib enam-vähem mõistliku aja jooksul ära tasuda, aga ilma toetuseta on seni suhteliselt kahtlane teema tundunud (tasuvuse suhtes). Seda ei tea kuidas nüüdne talvine kõrge hind kokkuvõttes mõjutab, aga kui see on ainult talvel, siis ilmselt palju ei mõjuta, sest sel ajal paneelid ei tooda niikuinii eriti midagi. Seniks kuni ilma riigi toetuseta ära ei tasu, ei ole tegu laiemas plaanis just eriti jätkusuutliku asjaga. :roll: Isiklikult kaalusksin seda teemat siis kui tasuvus kindlasti alla 10 aasta jääb (7-8). Arvestades kõiki asjaolusid. Ka seda, et kui põllu/heinamaa paneele täis panen, siis seda ala ei saa enam endisel otstarbel kasutada ja jääb ära näiteks senine põllumajandusmaa renditulu, samas niitma ikka peab ja ilmselt ka talvel paneelidelt lund lükkamas ja tolmuse perioodi (kevadel-suvel õietolm jms) kohta räägitakse, et peaks vahel ka puhastama neid.

Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Loadära »

ranel kirjutas: 23 Jaan 2022, 17:27
Urmas, mis sa jahud. Koos toetusega suurtel 50kW jaamadel on tasuvus 6-7a, kui just rämedalt üle ei maksnud. See oli veel vanade elektrihindadega. Vaadates praegu hindasid, siis vanadel tingimusel paneelide omanikel tuleb päris ilus aasta ja tasuvusaeg veelgi lühem. Loadära võttis ainuüksi toetusena 2.5k eur välja+toodetud elektri hind.
Ranel, oled tõele ikka oluliselt lähemal, kui urmas...ning rõõm on näha, et mõned ikka veel arvutada ka oskavad, aga päris nii lilleline see asi siiski pole, kui KÕIKI asjaga seotud kulusid arvesse võtta! Või vähemalt tol hetkel polnud, kui mina otsuseid tegema pidin, s.t aasta 2020 algus- siis kõikus elektri hind pigem 3-4 sendi vahel, nii et ilma riigi toetusgarantiita 12a@0,0537€/kWh, oleks asi absoluutselt välistatud olnud!
Nii et ärge siis ikka liiga ka sarjake neid taastuvenergia toetusi, tol hetkel olid nad ikka asja eest...ja tänage hoopis börsi möödunud heade aastate eest, mida ilmselt enamus tänaste el.arvete lummuses enam meenutada ei suuda, kuid kus kWh päriselt ikka aastaid naljakopikaid maksis ;)

Kuid jah, mul olid siin toona siis laual 3-4 pakkumist "võtmed kätte" lahendustele, mis varieerusid hinnavahemikus 45000€-39000€...millest viimane oli ka siis algselt ikkagi 42k, aga hiljem lubati lihtsalt rammusamat alet, kui vaid oma enda maaraamide valmistamise/paigaldamise soovist loobuks! Aga kuna minu jaoks olid ikkagi kõik hinnad liiga "turvalisest eelarvest väljas" ja otsisin müüjat, kes oleks kuidagi ikka nõus variandiga, kus maaraamid teen ja paigaldan ise, lisaks korraldan kaablikaeved, bürokraatia vallamajas/Elektrilevis jne. Lõpuks siis ka õnnestuski selline leida, ega muidu seda juttu siin ilmselt ka ei kirjutaks! Ja ka see 30k siiski hind ilma oma tööd arvestamata- paneeli/inverteri müüjale/paigaldajatele läks lõpus mingi 26k, paartuhatmidagi oli materjal metallilaost , mõnisada tsinkimine GalvEstis, lisaks mõnisada kaevetööd, mõnisada Elektrilevi arvesti vahetus ja mõned pisikulud veel. Ja kuna 15k ehk pool tuli lõpuks siiski ka pangast lisa tuua, siis tegelikult läheb sinna ka jämedalt 2k intressikulu otsa! Lisaks siis see 3nd oma tööd, mida kuidagi hinnastada ei oskagi. Hinnapakkumiste vahe järgi kokku hoitust võiks muidugi 3000€/nd ka arvestada, aga noh...las see jääb :mrgreen:
Ning siis selle eelarvega saingi toonaste (ntks paigaldaja 43MWh/aasta) tootlusprognoosidega pessimistlikuks tasuvusperspektiiviks jämedalt 8a, optimistlikumas versioonis siis 7a. Millest alles täna, kui nüüd poolteise aastaga on pisut üle neljandiku juba kodus tagasi, julgeks aasta jagu maha võtta. Kuid samas, kui nüüd inverter ntks prognoositust varem (u.10a)maha kooleb, mida pidi ka aegajalt ette tulema , võib tasuvusajale kohe taas aasta otsa liita (u.4k)!
Aga jutud 6-7a tasuvusest, siis kõike täisteenusena sisse ostes, ehk siis toona minu näppude vahel olnud hinnapakkumiste alusel...on minu jaoks ikkagi pisut utoopia! Lisaks, kui mõelda neile JOKK skeemide toel tekkinud väiketootjate "hulgiparkidele", osteti ju iga juurde liitumine ka veel ampritasuga 155€/A...ehk siis mul oli see "tasuta" käes, aga kui oleks seda ka toona pidanud ostma, ehk et 42kw pargi hind oleks läinud kokku juba ntks mingi 42k+10k liitumine...oleks tasuvusperspektiiv olnud juba 12-13a ja oleks taas asi tegemata jäänudki!
Kuid oli nagu oli, pm. siis uskusin/panustasin el. hindade tõusu...ja läks täppi seekord. Ning ega siia päris oma kõiki rublaliikumisi laotama ei hakka, aga lihtsalt mõtteaineks siis copin siia oma Exceli "tasuvustabelist" el. hinnad, mida on toodangu eest siiani ulatatud. Siis vastava kuu keskmised börsihinnad miinus 10% vahendaja marginaal maha võetud, ehk siis reaalselt arvel olnud summadest arvutatud keskmised-kWh hinnad:

Juuni 20 0,049580847
Juuli 20 0,037266667
August 20 0,049913905
September 20 0,044097205
Oktoober 20 0,049183673
November 20 0,049195251
Detsember 20 0,06155914
Jaanuar 21 0,063888889
Veebruar 21 0,069440389
Märts 21 0,054009232
Aprill 21 0,053458378
Mai 21 0,050863207
Juuni 21 0,077594513
Juuli 21 0,088654626
August 21 0,091262595
September 21 0,122195333
Oktoober 21 0,117667526
November 21 0,127001647
Detsember 21 0,296815642

:bsmile:
Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas will111 »

tasuvus sõltub sellest, mis hinnaga paneelid ostad...mis hinnaga need üles ja tööle paned, ja lõpuks VÄGA suurel määral elektrihinna kujunemisest lähi ja kaugemas tulevikus ning kindlasti ka sellest kuivõrd vähe või palju paneelida efektiivsus aja jooksul langeb.

nagu ilmselgelt näha, juba kasvõi siinsamas teemas erinevate inimeste reaalselt töösse pandud lahendusi vaadates siis kogu seda esimest osa võrrandist saab lahendada ikka väga erinevat moodi (teisisõnu erineva hinnaga). kes tahab full võtmed kätte lahendust, kus ise ei pea isegi ähäh ohoh ütlema, see maksab nagu ikka rämedat raha selle mugavuse eest. mõni teise teeb absoluutselt kõik ise, alustades paneelide hankimisest hulgi kuskilt tootjalt otse ja lõpetades kogu muu mudru ehitamise ning ühendamisega. ja veel mõni kolmas teeb mingi osa ise ja midagi tellib jne. väga erinevad väljaminekud ning väga erinevad tasuvusajad ning mingit labidaga löödavat default numbrit siit mitte kuidagi ega kunagi selguda ei saa.

kõige sellega väga üksühele ja otseselt seondub mulle mu enda paari aasta tagune "kaevanduse" loomise protsess, kus asja algselt uurima hakates rääkisid igasugused "professionaalid" samuti hirmus targa näoga tasuvusaegadest ja ROI'dest krüprokaevurite ehitamisel. küll oli seal pakkumisi aasta, kaks ja veel must miljon erinevat kalkulatsiooni sinna vahele. lõppkokkuvõttes minu kokku pandud kaevuritel oli reaalne ROI kuskil 6-7 kuud sest viitsisin asjaga piisavalt ise tegeleda ning end kõige vajalikuga kurssi viia (jah tõsi, päris suurt osa asjast ma teadsin juba ka varem ülihästi..aga siiski oli palju õppimist). miski pole mustvalge ja suurem osa investeeringuid oma tasuvusaegadega on ikka tegelikult suhteliselt etteennustamatud asjad. aga mis seal üldse niiväga vahet on suures plaanis, kas mingi paneelipargi tasuvusaeg on 7 või 9 aastat? kui ta teenib end tagasi 9 aastaga ning peale seda veel vähemalt 6-7-8 aastat näiteks teenid selle pealt kas siis rahalist kasumit või isegi lihtsalt endale "tasuta elektri" siis minumeelest on asi end igal juhul ära tasunud. fakt on see, et päikese "ära kadumise" risk on ikka nullilähedane ning kui see ka peaks juhtuma siis pole nagunii enam mingit vahet, mis see investeeringu tasuvusaeg on, oli või oleks olnud :D

Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Loadära »

Turist kirjutas: 24 Jaan 2022, 01:13
Eks riigi toetusega võib enam-vähem mõistliku aja jooksul ära tasuda, aga ilma toetuseta on seni suhteliselt kahtlane teema tundunud (tasuvuse suhtes). Seda ei tea kuidas nüüdne talvine kõrge hind kokkuvõttes mõjutab, aga kui see on ainult talvel, siis ilmselt palju ei mõjuta, sest sel ajal paneelid ei tooda niikuinii eriti midagi. Seniks kuni ilma riigi toetuseta ära ei tasu, ei ole tegu laiemas plaanis just eriti jätkusuutliku asjaga. :roll: Isiklikult kaalusksin seda teemat siis kui tasuvus kindlasti alla 10 aasta jääb (7-8). Arvestades kõiki asjaolusid. Ka seda, et kui põllu/heinamaa paneele täis panen, siis seda ala ei saa enam endisel otstarbel kasutada ja jääb ära näiteks senine põllumajandusmaa renditulu, samas niitma ikka peab ja ilmselt ka talvel paneelidelt lund lükkamas ja tolmuse perioodi (kevadel-suvel õietolm jms) kohta räägitakse, et peaks vahel ka puhastama neid.
Jah, kui täna keegi küsiks minult selle paneelimajanduse, kui investeeringu kohta antud vallas, siis ütleksin ka PIGEM EI. Vähemalt sellistele keskmist kasvu lahendustele. Miks? Sest minu nägemus on selline- on jälle "buumima" hakanud, seda siis nii eraisikute/ühistute seas, hetke elektrihindade tuules (ning ehk läheb üle?)... kuid ka "poolriiklikus" plaanis- EnefitGreen ntks on siin väljahõiganud juba paanelide ja raamide jne hankeid ikka miljonitele ühikutele. Ok, kõik ei maandu ehk Eestis, aga... NordPool on meil ju naabritega ühine ja tõsiselt suuri "rohetegijaid" ka neil juba toimetamas! Ja mis siis tõenäoliselt juhtub- kui mõne aasta pärast see buum kesksuvel, koos paratamatu "ületootmisega" lõpuks realiseeruma hakkab, kukub elektrihind tõenäeliselt nulli....kui mitte miinusesse!!! St., kes toetust ei saa, peavad parimatel suvepäevadel oma pargi tõenäoliselt välja lülitama, et mitte peale maksta! Ja siis jäävadki vaid kaks varianti- oled kas nano/mikrotootja, ühesõnaga teed investeeringu selles mahus, et pigem tarbid enamuse ise ära...või siis teed juba nii suurelt, et saad siis taastuvenergia toetust juba (minu teada täna ainuvõimalikuks jäänud?) "vähempakkumise korras" õngitseda. Aga mingid sellised variandid, et hangid selle kui investeeringu jaoks maad, siis ostad liitumisvõimsuse, siis paigaldajalt täislahenduse jne...ja seda kõike veel laenu eest- unustage parem ära!
Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Kasutaja avatar

rannamees
Postitusi: 906
Liitunud: 21 Juun 2008, 15:42
Tsikkel: FZS 1000
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 415 korda
Tänatud: 80 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Turist kirjutas: 24 Jaan 2022, 01:13
Eks riigi toetusega võib enam-vähem mõistliku aja jooksul ära tasuda, aga ilma toetuseta on seni suhteliselt kahtlane teema tundunud (tasuvuse suhtes). Seda ei tea kuidas nüüdne talvine kõrge hind kokkuvõttes mõjutab, aga kui see on ainult talvel, siis ilmselt palju ei mõjuta, sest sel ajal paneelid ei tooda niikuinii eriti midagi. Seniks kuni ilma riigi toetuseta ära ei tasu, ei ole tegu laiemas plaanis just eriti jätkusuutliku asjaga. :roll: Isiklikult kaalusksin seda teemat siis kui tasuvus kindlasti alla 10 aasta jääb (7-8). Arvestades kõiki asjaolusid. Ka seda, et kui põllu/heinamaa paneele täis panen, siis seda ala ei saa enam endisel otstarbel kasutada ja jääb ära näiteks senine põllumajandusmaa renditulu, samas niitma ikka peab ja ilmselt ka talvel paneelidelt lund lükkamas ja tolmuse perioodi (kevadel-suvel õietolm jms) kohta räägitakse, et peaks vahel ka puhastama neid.
Kuula vähem oletusi ja rohkem kasutajate reaalseid kogemusi.
Ma siia ei viitsi tegelikke numbreid ja kõiki nüansse lahti kirjutada, pole aegagi, aga nii palju võin küll öelda, et tasuvusaeg on ka ilma toetuseta alla 10 aasta.
Toetusega 5...6, nagu "loadära" kirjutistest ka näha on.
Tänases ebakindlas energeetikaolukorras on üks asi küll kindel- elektri hind alla ei lähe, sest juhitavat võimsust kogu meie börsi piirkonnas lisandumas ei ole.
Pilt

Tort
Postitusi: 2017
Liitunud: 07 Juun 2005, 11:17
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 165 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Tort »

rannamees kirjutas: 24 Jaan 2022, 07:49
Tänases ebakindlas energeetikaolukorras on üks asi küll kindel- elektri hind alla ei lähe, sest juhitavat võimsust kogu meie börsi piirkonnas lisandumas ei ole.
See on küll imelik väide, situatsioonis kus on gaasidefitsiit ja co2 tasud jne.

Kui siin kumab läbi, et 6-7a tasuvus on pigem üle hinnatud ja võtame tasuvuseks 10 aastat, investeeringuks 30k, siis 7% keskmise aastase tootluse juures teeb selle tagasi umbes-täpselt 10 aastaga, kui osta näiteks levinud ETF ehk kaubeldavaid fonde. Sul on likviidne vara erinevalt paneelidest, ei pea visuaalselt oma aialappi risustama, toetustest on ükskõik, midagi ei lähe katki jne. Lisaks on sul pärast nii-öelda 60k, mida edasi keerutada ehk puudub amortisatsioon. Samuti on ilmselt 10a keskmine aastane tootlus suurem (täpselt ei viitsi otsida, aga näiteks SP500 oli 2010-2020 ca 13-14%). Nii et investeeringuna on park minu meelest ebakindel ja lisaks oled lukus sellega. Pärast kui pekki lähevad või on tehnoloogiliselt vananenud, siis pead veel utiliseerima ka.

Enda majapidamise jaoks on teine teema, aga vajalik on salvestamine ja müügiga ei liitugi. Akud 10kwh ca 1500 eur, ise komplekteeritud muu osa. Novembrist märtsini ei tule paneelidest eriti midagi, aga akusid kasutad öösel laadimiseks.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata. Kui sul õnnestub peaval toota ja seda salvestada(suvel), on ka sinu enda tarbimine nii väike, et puudub point sellel salvestusel.
Ehk suur park ja väike tarbimine on tootlus olemas ja teenid sellega ka midagi, aga kui paned katusele või aeda 20paneeli ja ise tarbid 16-18000kwh aastas, siis sellega on tasuvusaeg ikka üsna pikk. Teine variant on ise osta kõi komponendid, ise see kõik kokku panna ja ainuke paigalduse kulu on liitumine, siis on tasuvus suurem, aga kõik ei ole elektrikud. Kuid ikkagi taandub kõik sellele,et suvel on energia hind madal ja saad toota, talvel jälle kõrgem, aga tootmist võrreldes tarbimisega peaaegu pole.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

joel
Postitusi: 1798
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 109 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas joel »

urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:05
Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata.
Täiesti vale arusaam. Kõige suurem võit tulebki selle omatoodangu arvelt, mille võrra jääb võrgust ostmata, sest võrku müües saad oluliselt vähem kui ise samal ajal sama koguse ostmisel maksma peaksid. Suurema tarbimisega on ka suurem tõenäosus, et kõik paneelidest tulev oma tarbeks ära kulub.
Joel
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Turist »

rannamees kirjutas: 24 Jaan 2022, 07:49

Kuula vähem oletusi ja rohkem kasutajate reaalseid kogemusi.
Ma siia ei viitsi tegelikke numbreid ja kõiki nüansse lahti kirjutada, pole aegagi, aga nii palju võin küll öelda, et tasuvusaeg on ka ilma toetuseta alla 10 aasta.
Toetusega 5...6, nagu "loadära" kirjutistest ka näha on.
Tänases ebakindlas energeetikaolukorras on üks asi küll kindel- elektri hind alla ei lähe, sest juhitavat võimsust kogu meie börsi piirkonnas lisandumas ei ole.
Ma pimesi linnalegende ei usu, olen oma jaoks korra need asjad läbi kalkuleerinud ja ilma toetuseta alla 10 aastast tasuvust ei paistnud kusagilt. :?
Kui juhitava võimsusega jääb olukord kehvaks ja päikeselistel päevadel hakatakse järjest rohkem paneelidega tootma, siis loomulikult öösel ja talvel on elekter kallis, aga mis sellest paneelide omanikele kasu on kui sel ajal just toodangut ei ole ja peab ise ikka ostma kalli hinnaga. Mida rohkem paneele üles pannakse (ja mida rohkem päikesepaistelistel tundidel toodetakse), seda odavam on elekter neil päevastel tundidel ja seda vähem tootjatele makstakse? :roll:
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas ranel »

Loadära kirjutas: 24 Jaan 2022, 01:32

Aga jutud 6-7a tasuvusest, siis kõike täisteenusena sisse ostes, ehk siis toona minu näppude vahel olnud hinnapakkumiste alusel...on minu jaoks ikkagi pisut utoopia!

Eks selle 6-7a jaoks pidi laskma natuke ridu ka lahti kirjutada ja päris 100% täisteenusega sellist tasuvuse aega tõepoolest ei saavuta.
Amprite ostmise tasu pole ka selle sees, kuna see on väga erinev objektiti.

Nn selle buumi lõpus sai osta monokristallpaneele juba 0.23 EUR/W.


Projektifirmadega loe:vahendajatega polnud mõtet asju ajada. Üks näidis manuses.
elektrum.PNG
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

joel kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:32
urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:05
Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata.
Täiesti vale arusaam. Kõige suurem võit tulebki selle omatoodangu arvelt, mille võrra jääb võrgust ostmata, sest võrku müües saad oluliselt vähem kui ise samal ajal sama koguse ostmisel maksma peaksid. Suurema tarbimisega on ka suurem tõenäosus, et kõik paneelidest tulev oma tarbeks ära kulub.
Suvel kui on toomine olemas,siis pole mul endal ju vaja ja müües on hind odav. Talvel,kui mul oleks vaja, siis ei ole tootmist ja ostan kallima hinnaga. Elementaarne ütleks klassik selle kohta :?
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1201
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 171 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Turist »

joel kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:32
urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:05
Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata.
Täiesti vale arusaam. Kõige suurem võit tulebki selle omatoodangu arvelt, mille võrra jääb võrgust ostmata, sest võrku müües saad oluliselt vähem kui ise samal ajal sama koguse ostmisel maksma peaksid. Suurema tarbimisega on ka suurem tõenäosus, et kõik paneelidest tulev oma tarbeks ära kulub.
See on õige, et mida rohkem ise ära tarbida on võimalik ja selle võrra vähem võrgust osta, seda kasulikum on. Kui paneelidest toodetud elektriga kütmisest rääkida, siis kahjuks seda (ilma salvestamata) saab selleks kasutada väga väikese osa kuna talvisel perioodil on päikesesepaistet ülivähe. See oma tarbeks tootmine ei ole väga ühe keskmise eramajapidamise teema. Kõige kasulikum on paneelidega elektrit toota näiteks sellistel tootmisettevõtetel, kellel päevasel ajal on väga suur elektri tarbimine ja seda ka suvel, nad võidavad (börsilt) ostmata jäänud elektri arvelt päris hästi.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

See seadusemuudatus võib olukorda ka eratabijatele päris palju muuta.
https://arileht.delfi.ee/artikkel/95711 ... ilepinguid
Kui ettevõte ostab praegu elektrit hinnaga 0,082€/kwh ja tal on 2022 mai kuust alates leping tuuleenergiale hinnaga 0,053€/kwh , lepingu kestuseks 10a, siis on kulud pikalt prognoositavad ja kindlus mõlemal poolel. tegemist ei ole EE lepinguga. Müüakse ju omatoodangu elektrit ka börsiväliselt, aga see on eraisikutele siiani keelatud olnud.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

joel
Postitusi: 1798
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 109 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas joel »

urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 14:05
joel kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:32
urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:05
Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata.
Täiesti vale arusaam. Kõige suurem võit tulebki selle omatoodangu arvelt, mille võrra jääb võrgust ostmata, sest võrku müües saad oluliselt vähem kui ise samal ajal sama koguse ostmisel maksma peaksid. Suurema tarbimisega on ka suurem tõenäosus, et kõik paneelidest tulev oma tarbeks ära kulub.
Suvel kui on toomine olemas,siis pole mul endal ju vaja ja müües on hind odav. Talvel,kui mul oleks vaja, siis ei ole tootmist ja ostan kallima hinnaga. Elementaarne ütleks klassik selle kohta :?
Palun seleta seda elementaarset osa veidi pikemalt lahti. Kui ma vähem kasutan, maakütet või õhk-vesi soojuspumpa majas pole, mille arvelt mul siis suuremat võitu on oodata?
Joel
Kasutaja avatar

rannamees
Postitusi: 906
Liitunud: 21 Juun 2008, 15:42
Tsikkel: FZS 1000
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 415 korda
Tänatud: 80 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Turist kirjutas: 24 Jaan 2022, 11:09
Mida rohkem paneele üles pannakse (ja mida rohkem päikesepaistelistel tundidel toodetakse), seda odavam on elekter neil päevastel tundidel ja seda vähem tootjatele makstakse? :roll:
Õige järeldus ja see suvi näitab olukorra ära.
Paneele pannakse juurde omajagu aga julgeks arvata, et mitte liiga palju.
Lisavad põhiliselt omatarbe vähendamiseks ettevõtted ja eramajapidamised. Viimased ei mõjuta turgu kuigivõrd.
Suurete parkide liitumise jaoks hakkavad muud tegurid takistama, näiteks võrk ja selle vastuvõtuvõime.
Lõpmatuseni ei saa paneele turule tulla ja paljudest eestimaa nurkadest saavad taotlejad juba eitavaid vastuseid.
Elame näeme, ennustada ei julgeks.
Pilt
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

joel kirjutas: 24 Jaan 2022, 14:51
urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 14:05
joel kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:32
urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 10:05
Kõik need tasuvuse asjad taanduvad sellele palju ise kasutad ja palju müüd. Kes kasutab rohkem, nagu üks maaküttega või õhk-vesi soojuspumbaga maja, siis temal pole erilist võitu oodata.
Täiesti vale arusaam. Kõige suurem võit tulebki selle omatoodangu arvelt, mille võrra jääb võrgust ostmata, sest võrku müües saad oluliselt vähem kui ise samal ajal sama koguse ostmisel maksma peaksid. Suurema tarbimisega on ka suurem tõenäosus, et kõik paneelidest tulev oma tarbeks ära kulub.
Suvel kui on toomine olemas,siis pole mul endal ju vaja ja müües on hind odav. Talvel,kui mul oleks vaja, siis ei ole tootmist ja ostan kallima hinnaga. Elementaarne ütleks klassik selle kohta :?
Palun seleta seda elementaarset osa veidi pikemalt lahti. Kui ma vähem kasutan, maakütet või õhk-vesi soojuspumpa majas pole, mille arvelt mul siis suuremat võitu on oodata?
Midagi erilist ju selletada pole vaja. Kui sul ei ole suuremt tarbimist külmal ja pimedal ajal ehk sinu igakuine tarbimine on suhteliselt stabiilne, siis suvel teenitud müügist saad kompenseerida talvist tarbimist. Ehk kui sinu keskmine arve on 30€ kuus ja aprill kuni oktoober toodad keskmiselt näiteks mingi X summa eest kuus,siis ilmslet jääb üle mingi summa. Toomine oleneb sellest palju sul paneele on.
Minu puhul tehti pakkumine 18000+liitumine ja oli vist 28 paneeli(võin eksida,sest seda pakkumist enam pole) ja tasuvusaeg oli neil minu tarbimise järgi arvuatatud 13a 8kuud. Ehk teeniksin aastas olematu summa. Samas sina ,kes sa ei kasuta elektrit sel määral saad teenida märkimisväärselt suurema summa. Minu puhul oleks vaja palju suuremat toomisvõimsust,aga see on ka palju kallim ja võtaks palju ruumi. Ehk see mida saab teha kuskil piirmatul krundil ei saa teha igaüks oma eramaja kõrvale. No ma ei hakka kogu kinnistut paneelidega katma.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Tort
Postitusi: 2017
Liitunud: 07 Juun 2005, 11:17
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 165 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Tort »

urmas66 kirjutas: 24 Jaan 2022, 16:36
Ehk teeniksin aastas olematu summa. Samas sina ,kes sa ei kasuta elektrit sel määral saad teenida märkimisväärselt suurema summa.
Oot wtf...
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Urmas,ise kulutatud energia on suurem teenistus kui võrku müümine.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

kaimex
Mode
Postitusi: 810
Liitunud: 05 Mai 2015, 21:54
Tsikkel: honda putukas :P
Asukoht: Tartu / Pohjanmaa
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 15 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas kaimex »

Minu arvutuste kohaselt 540w paneelidega säästab ruumi. Mitte küll oluliselt a umbes 12%.
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”