Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Teemasse sobivalt leidsin desktopilt faili "komaabi", ehk on kellelegi abiks :-)
Oma Keel 2006, nr 1

Manused
Komaabi.pdf
(118.41 KiB) Allalaaditud 103 korda


Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas pühak »

oil kirjutas: 07 Mär 2019, 13:24
Spoiler
pühak kirjutas: 07 Mär 2019, 00:04
oil kirjutas: 06 Mär 2019, 12:19
Spoiler
pühak kirjutas: 06 Mär 2019, 00:32

Ok, kui ise küsid :D
"Ära näri tähte", on äärmiselt levinud mentaliteet. Kusjuures uskumatult närvi lähevad inimesed selle peale, kui mõnda kirjaviga parandad. :D

Lisasin puuduvad kirjavahemärgid punaselt. Sõna "kusjuures" järgi võib põhimõtteliselt ka koma panna, aga pole kohustuslik. Ma ise sinna ei panekski, sest komaga hakib teksti hirmsasti ära. "Ära näri tähte", on sellepärast jutumärkides, et see on tsitaat.

Tegelikult sellised pisivead, nagu puuduvad kirjavahemärgid, foorumi tekstis ei häiri. Häirivad tekstis läbivalt esinevad õigekirjutusvead, näiteks just sellised liigsed topeltklusiilid, millest praegune õigekirja puudutav jutt valla pääses. Samuti häirivad anglitsismid, kui sama asja saab vabalt eesti keeles välja öelda. Kõige hullem vist on "garaage" garaaži asemel.

Noh tegemaks see lause täitsa õigeks, on tarvis kirjavahemärke kasutada teisiti.

„Ära näri tähte” on äärmiselt levinud mentaliteet. Kusjuures uskumatult närvi lähevad inimesed selle peale, kui mõnda kirjaviga parandad :D

Esimeses osas pole üldse koma vaja (EKI). Seejuures ka stiililiselt mitte, kuna seda lauset lugedes ei tehta mu arvates pausi. Kes teeb, võib sinna stiililisuse ettekäändel koma panna. Ja kui koma panna, siis ikka enne jutumärke :)

Teises lauses on koma tarvis, kuna peale kui kasutamist on varjatud öeldis või öeldis (antud juhul parandad).

Tsiteerin siinkohal Eesti keele käsiraamatut: https://www.eki.ee/books/ekk09/index.ph ... %C3%9C_128

Otsekõne järele enne kinnijutumärki pannakse olenevalt otsekõne suhtluseesmärgist küsi- või hüüumärk, väitlause puhul koma, kui saatelause järgneb otsekõnele, või punkt, kui lause lõpeb. Nt „Kas ma olen õiges kohas?” küsis külaline. Mari hüüdis: „Tule siia!” „See on tõsi,” vastas Jüri. Jüri vastas: „See on tõsi.” „Mine koju,” ütles Mart, „ja too mulle juua!” „Kas olete kindlad,” küsis õpetaja, „et midagi korrata pole vaja?” „Vasta!” ütles ta. „Miks sa ei vasta?”

Siin foorumis näidislauseks kujunenud lause algab otsekõnega ja on hüüdlause. Seega peab siin otsekõne lõpus olema hoopis hüüumärk. Mul oli valesti see, et panin koma ja panin selle pärast kinnijutumärki. Peab olema hüüumärk ja enne kinnijutumärki. Ja eespool nimetasin veel valesti et see on tsitaat, tegelikult on otsekõne, nagu käsiraamatus kirjas.
Seega siis praegune versioon näidislausest, kus kõik muudatused algsest on punased:
Ära näri tähte!” on äärmiselt levinud mentaliteet. Kusjuures uskumatult närvi lähevad inimesed selle peale, kui mõnda kirjaviga parandad. :D

Oot, ei-ei!

Kuskohas on otsekõne? Otsekõne on ikka hoopis midagi muud kui antud näidislause.

"Ära näri tähte" ei ole siin mingi otsekõne vaid tsitaat ja kogu lause ei meenuta üldse hüüdlauset.

Ok.
Kodustatud eesti keele õpetaja arvas ka Sinu moodi, annan alla. :bsmile:
Ta nimetas "ära näri tähte" fraasi küll aga niiöelda mentaliteedi pealkirjaks.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas will111 »

Et mul oli siis ikkagi õigus või? :D (noh välja arvatud see, et jutumärgid laiskusest panemata jäid..)

Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas pühak »

will111 kirjutas: 07 Mär 2019, 17:42
Spoiler

Et mul oli siis ikkagi õigus või? :D (noh välja arvatud see, et jutumärgid laiskusest panemata jäid..)

"kui" eest oli Sul ka koma puudu ja lõpust punkt, ära neid ära unusta! :ner:
P****e, lõpetame selle pulli ära, ma ei viitsi pidevalt õigekirja peale mõelda, nagu siis, kui koolis lugematul arvul esseid ja referaate kirjutasin. :twisted:

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7336
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1074 korda
Tänatud: 1046 korda
Kontakt:

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

Deem, [mention]pühak[/mention], sa ikka ei õpi: lause algab suure tähega. :D

🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas pühak »

Lepime siis nii kokku, et õigekiri on selles mahus oluline, et tekst oleks arusaadav. Et kui on näiteks pealkiri stiilis "Ostan mootorrattas" siis see pole ok, kuna sõna mootorratas on siin seesütlevas käändes ja siis tuleb teksti lugeda nii, et ostasoovija on parasjagu mootorrattas (mootorratta sees) ja keegi peale tema enda ei tea, mida ta osta tahab. Aga s*tta kah, ei meigi senssi.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"

oil
Postitusi: 771
Liitunud: 15 Apr 2014, 09:39
Tänanud: 24 korda
Tänatud: 75 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas oil »

Siin foorumis kirjutajad valdavad FB-s kirjutatatuga võrreldes ikka filigraanselt timmitud õigekirja.

Autode ostu-müügi foorumis FB-s ei viitsita tihti kasutada kirjavahemärke, suuri-väikeseid algustähti või isegi korrektse lause moodustamiseks pooli sõnu. Müüd mingit masinat, tuleb e-posti kiri, mis ei sisalda ei tervitust ega midagi, ainult nt "4000" ja kõik. Ei nime ega numbrit. Kirjutaks kasvõi "tere pakun 4000" aga ei sedagi.

Kasutaja avatar

ElectroMoto
Postitusi: 599
Liitunud: 27 Mai 2015, 16:44
Tsikkel: Husky 701 Supermoto "Mai"
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 367 korda
Tänatud: 82 korda
Kontakt:

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas ElectroMoto »

kõige rohkem ikka ajab marru see ilma igasuguste kirjavahemärkideta kirjutamine kus sa ei saa aru kus üks mõte algab ja teine lõppeb et nagu minimaalselt võiks punktigi kasutada aga ei saa sa siis aru mida tahetakse täpsemalt öelda ehk siis veeri nagu vene keelt ja kusjuures ei ole see kaugeltki mitte ainult noorte teema vaid ka üsna viisakad härrad prouad on patused no ei saa selliseid tõsiselt võtta okei tsau aidaa

Kasutaja avatar

Stealth
Postitusi: 74
Liitunud: 05 Mär 2017, 22:03
Tsikkel: Bandit 1200cc
Tänanud: 6 korda
Tänatud: 9 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas Stealth »

Mulle isiklikult meeldivad sõnad s u m b u t i (siin foorumil on tubli automaatparandus, et midagi nii lolli ei lasegi kirjutada) ja sumbutaja [Motobot: õige on "summuti"].
Iga kord tõmbab suunurga üles.
Lisaks laused stiilis "Lõikasin vorsti ja ema ka".


Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas Loadära »

Ahoi,

ning head äsja alanud emakeelepäeva siis kõigile! (...kuigi juba seda lauset kirjutades tekkis kaks kokku- ja lahkukirjutamise dilemmat :P )

Kuid meenus see teema siis seoses sellega, et täna 10.30 peaks taas Vikerraadiost huvitavaid lauseid enesekontrolliks ette öeldama. Seega võsafiloloogid, kes end eesti kirjakeeles ülemäära tugevalt tundma on hakanud, võiks proovida ka seda kaasa teha. Siis lives, nii nagu aega antud on, mitte hiljem interneti abiga vms ;)

Keda huvitab, siis eelmiste aastate tekstidest saab aimu näiteks siit:
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=77533376

...et ise ka arvasin end pigem üle keskmise kirjakeele oskajaks, aga näiteks korra (vist 2016) oli mahti kaasa kirjutada ja tuli lausa nelja viga tunnistada, seega siis igasse lausesse jagus üks!

Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Kasutaja avatar

stiiv
Postitusi: 69
Liitunud: 02 Dets 2016, 20:59
Tsikkel: FZS 1000
Asukoht: Harjumaa
Tänanud: 15 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas stiiv »

Kuidas tänane e-etteütlus läks?

Ise olen stabiilselt selline 2-4 vea mees. See aasta siis 3 viga, kusjuures seekord olid kõik komavead. St jätsin komad panemata. Kaalusin küll mitu kord, et kas ma teeksin selles kohas selles lauses pausi ja paneks koma, aga jätsin panemata.
Kohe esimeses lauses 'aitäh' järel jäi panemata. Ei tundunud sobivat. Aga noh, kohe peale seda oli üte. Mis siis ikka.
Lisaks ei pannud 'või' ette koma. Tean küll, et teatud juhtudel võib selle sinna panna, aga mulle tundus, et ma ei paneks.

Reegleid ei tea, miks midagi kirjutatakse nii nagu kirjutatakse, aga keeletunnetus on mul suhteliselt kõrgelt arenenud.


oil
Postitusi: 771
Liitunud: 15 Apr 2014, 09:39
Tänanud: 24 korda
Tänatud: 75 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas oil »

Ei läind hästi. Miskipärast kirjutasin "Rahvusringhääling," aga pidanuks kirjutama rahvusringhääling. Lubatakse samas kirjutada Eesti Rahvusringhääling ja Eesti rahvusringhääling.

Komavigu ei teinud, aga "Minu arm" või Minu Arm asemel kirjutasin Minu arm.

Peaks reegleid meelde tuletama.


Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Ratturi keeleminutid ehk keelekas

Lugemata postitus Postitas Loadära »

Nojah, endal kah stabiilselt- 4 viga. Kuigi algus oli seekord paljulubavam ja esimeses kolmes lauses ainult üks viga (mille ka tegelikult ise õigest valeks parandasin- järelkuulamise käigus teise lause esimese koma "parandasin" mõttekriipsuks, kuna lihtsalt seal dikteerija poolt selline pikem paus tegi tünga), aga viimane lause läks ikka täitsa lappama: "Laula ja hõiska" järel kirjutasin koma, kuigi küsis hüüumärki sinna...siis gustavernesaksalikku kirjutasin ka lahku ja suurte algustähtedega, nagu nime laadselt...ja lõpetuseks selle valiksõna enamus/enamik suutsin ka ikka valesti valida :D

Aga takkajärgi mõtlen, et ikkagi võib vist üsna rahul olla, kuna sõnade õigekiri siiski ok ja mingid väikesed kirjavahemärgi vead ei ole küll siiani pannud piinlikkust tundma. Ning eks see viimane lause jäi ka ajanappuses läbi mõtlemata, sest lõpuks oli ikka tükk tegu, et need neli lauset selle seitsme-midagi minutiga üldse kirja saada, kuna aeglase dikteerimise ajal tegelikult ka juba teise lause lõpp jäi kirjutamata. Kuid eks see vist on see, et käsitsi kirjutamist viimasel ajal väga väheks jäänud ja kogu aeg ainult klahvipilli näppinud... (togi)

Ja kui kellegi huvi järellugeda, või kuulata, siis siin kõik kenasti olemas:
https://etteytlus.err.ee/tulemused/

:bsmile:

Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”