Rumalad või segased küsimused jms


Raitsraisk
Postitusi: 302
Liitunud: 15 Mär 2007, 23:07
Tsikkel: F650
Asukoht: Laagri
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 6 korda

Re: Rumalad või segased küsimused jms

Lugemata postitus Postitas Raitsraisk »

MustVälk kirjutas: 29 Mär 2024, 01:16
Tuuletallaja kirjutas: 28 Mär 2024, 21:03
Kas tornaadod ei käi mitte (vähemalt alguses) ikka sedapidi, kuidas seda tekitavad õhumassid kohtuvad?

Ma pole küll lõunapoolkeral käinud ega sealseid päiksekellu imetlenud aga selle teooria järgi peaks seal allpool olev päiksekell olema peegelpildis :roll: .
Oleks mehhaaniliselt loogiline, et tornaadod on õhu liikumise järgi.
Aga kui hakkad google abil leidma õiget vastust, siis:
In general, most tornadoes in the northern hemisphere rotate cyclonically, or counter-clockwise. Only around five percent of tornadoes in the northern hemisphere rotate clockwise, or anti-cyclonically. In the southern hemisphere, however, most tornadoes rotate clockwise.

Päikse kellade kohta õige. Lõunas peab olema peegel pildis. Päike liigub mööda ekvaatorit ja vari põhja ning lõunasse jääb loogiliselt erinevas suunas.
Mu mõte oli, et päike liigub samas suunas ja loogiliselt kell tiksub päripäeva mõlemal pool sest ühel ja teisel poolusel ongi peegelpildis.

See endiselt ei anna aimu mulle, et mida mõeldakse horisontaalse keerlemise all. Kas horisontaalne nagu tornaado või horisontaalne nagu ratas maal?
Kuigi enne küsimust vist on selge, et jutt tornaadodest. Ja uuritakse ratta stiilis liikumist mööda maakera. :)
Tegelikult oli huvi gaasi/vedeliku pöörlemise kohta maapinnaga paralleelses torus. Mõtlen just pöörlemist ümber toru kujuteldava telje.
Oletades, et meil on perfektselt sile toru, kus toimub millegi voolamine. Põhikooli füüsika ütleb, et kui mingeid tõkkeid ees pole, siis voolab sirgjooneliselt. Aga kui ma nüüd tahaks ta ikkagi pöörlema ajada, kas ta siis eelistaks parem- või vasakkeeret? Kas seal rakendub kuidagi Coriolisi effekt vms?

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”