Powershifting +/-

Kui mutrivõti peos püsib (või siis üldse ei püsi), kui vajad abi või nõu mootorratta remondil või soovid tehnika üle arutleda. Kui pluss ja miinus on lootusetult segi ja amprid ajavad volte taga.

Moderaator: Moded

Foorumi reeglid
Vältimaks asjatuid postitusi ja saamaks kiiremaid asjakohaseid vastuseid, peab teema sisaldama järnevaid detaile:
  1. Pealkirjas: Tsikli mark ja lühike vea kirjeldus (kui täpsemini ei ole võimalik siis näiteks: probleem mootoris, probleem piduritega jne)
  2. Sisus võimalikult täpne vea kirjeldus ja mootorratta mark ning väljalaskeaasta

NÄIDE: Honda Hornet, tühikäiguga probleem.

Valesti alustatud ning sisutühjade teemade puhul on moderaatoril õigus teema kustutada!
Kasutaja avatar

Teema algataja
Laisaar
Postitusi: 3558
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:34
Asukoht: Tallinn 5056777
Tänatud: 1 kord
Kontakt:

Powershifting +/-

Lugemata postitus Postitas Laisaar »

tere,

oskab keegi ütelda, kas powerhifting kuidagi ratta/käigukasti tervisele ka mõjub. Või on õigem ikka sidurit kasutada. Avastasin just, et oma GSXF vahetab sidurita nii üles kui alla suht rõõmsalt.


motopaks


Aeglaselt saab kauem sõita.
Villis.ee
Wroomer.ee
laisaar.com
Kasutaja avatar

Habe
Postitusi: 84
Liitunud: 02 Juun 2004, 00:54
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas Habe »

kaval mõte panna selline teema ülesse, kui omal kõnealune ratas müügis! :D
Viimati muutis Habe, 23 Juul 2004, 15:32, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar

Pihelgas
Mode
Postitusi: 3132
Liitunud: 26 Mai 2003, 21:00
Asukoht: TLN
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas Pihelgas »

minu FJ vahetab samuti ilma sidurita. üles pole vapsee probleemi, alla vahetades tuleb jälgida, et pöörded liiga peal poleks. st. raiuda ei tohi.
Kasutaja avatar

Teema algataja
Laisaar
Postitusi: 3558
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:34
Asukoht: Tallinn 5056777
Tänatud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Laisaar »

habe: las ta olla müügis. Kuna rattale on selline võimalus tehasepoolt tehtud käikude vahetamiseks siis lihtsalt tunnen huvi kas see kuidagi mõjub ka. Ma eluaeg ikka sidurimees olnud. Aga kui kiirendada on vaja siis nii saab hulka paremini :D

motopaks
Aeglaselt saab kauem sõita.
Villis.ee
Wroomer.ee
laisaar.com
Kasutaja avatar

Habe
Postitusi: 84
Liitunud: 02 Juun 2004, 00:54
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas Habe »

Teoreetiliselt ei saa selline vahetamine minuarust hästi mõjuda. Sidur vist selleks ongi, et jõülekannet mootorist sujuvalt kokku/ lahti ühendada. Praktikat ei tea. Võib - olla pole praktikas vahet kas kast kestab 200 000km või 500 000km (numbrid on laest võetud). Aga mine sa tea.
Välismaa foorumitest leidsin mehi, kes seda meetodit taevani kiidavad, kui ka neid, kes peale mõningast harjutamist nüüd oma käigukasti sisuga tutvuvad. Ilmselt on erinevate rataste kastides ka eripärad.
Kasutaja avatar

Rennes
Postitusi: 894
Liitunud: 07 Juul 2003, 10:44
Asukoht: Tallinn
Tänatud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Rennes »

Hoolikas otsija leiab selle teema sugemeid ka varasemast ...

Otsisin ise ja leidsin ka: http://www.biker.ee/phpbb/viewtopic.php?t=61&highlight=
Rennes aka Pröksuga Mülka

ollo
Postitusi: 285
Liitunud: 23 Apr 2004, 11:31
Asukoht: Tln

Lugemata postitus Postitas ollo »

Põhimõtteliselt peaks saama iga rattaga sidurita vahetada, kastid neil ju dog-boxid. Või on mõnel sünkrodega kast :?: ma tiba amatöör tsiklite sisemise ilu alal. Sünkrodega on sidurita vahetus ebamugavam.
Mu FJ vahetab rõõmsalt nii alla kui üles sidurita, aga käigukasti tervise huvides ma seda eriti tihti ei pruugi. See väike amps sidurit vahetuse ajal ei võta mingit erilist aega ka.
Skip Barberi autosõiduraamatus oli tiba juttu ka sidurita vahetusest dogboxi puhul, nende väide oli, et suurem osa (auto) tippringrajasõitjaid kasutab alati sidurit. Kes ei kasuta, on pigem erandid. Kiirendusmehed/naised kasutavad rohkem sidurita vahetust. Tsiklikastid on selles mõttes muidugi auto omadest tiba erinevad, et käikude vahel vabakäiku ei ole, vahegaasi jms. jura ei ole vaja jne. Kindel on sellegipoolest see, et siduriga vahetus lõhub kasti vähem, kui sidurita. Kasti vastupidavus sõltub mõistagi konkreetsest kastist, mootorist ja sadula & lenksu vahelisest tihendist.

Edit: üks terminoloogiline eriarvamus veel. Powershiftingu all mõistetakse minu arusaamist mööda sellist käiguvahetust, kus gaasi maha ei lasta, mitte sidurita vahetust. Powershift peab enamasti toimuma siduri abiga, sest gaasi maha laskmata on sidurita vahetus suht raske.
Kasutaja avatar

madone
Mode
Postitusi: 1938
Liitunud: 17 Mär 2003, 07:55

Lugemata postitus Postitas madone »

Võid ju aga tervislik ei ole!

octavio
Postitusi: 120
Liitunud: 29 Veebr 2004, 15:17
Asukoht: raplamaa

Lugemata postitus Postitas octavio »

tehke mulle selgeks miks on see siis rattale kahjulik kui selline võimalus on tehase poolt antud??Ega nad ju ei teeks midagi sellist kui see käigukasti õhtale paneb.No sellest peaks ikka jah iga mees aru saama kui vahetad ilma sidurita ja r´agin saja meetri peale kosta on siis asi nats jama, aga kui ikka ei tee mingit häält ja käigud lähevad sisse ilma mingi hääle ja kõlksuta.Mida see siis lõhub???
suzuki gsx600f
Kasutaja avatar

Habe
Postitusi: 84
Liitunud: 02 Juun 2004, 00:54
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas Habe »

Kas keegi selgitaks, et mida tähendab "selline võimalus on tehase poolt ette nähtud" ? Kas mõnel rattal on siis kasutusjuhendis kirjas et kui ei viitsi sidurit vajutada , või on lihtsalt kiire -siis vaheta ilma. Või tähendab see " ette nähtud" seda, et on mitmel korral õnnestusnud ilma kasti lõhkumata? Viimasel juhul on ka Mossel selline võimalus tehasest ette nähtud. Kunagi vanala hallil ajal tulin Mossega rõõmsalt koju, kuigi siduriõli oli mu maha jätnud. Minu rattal igatahes seda kasutusjuhendis kirjas pole.

sys
Postitusi: 735
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:17
Tsikkel: Yamaha R6 "Raven"
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas sys »

Sisuliselt on tegevus sarnane ka raske raha eest saadavatele süsteemidele, kunaei QS (Quickshifter) ega PS (Powershifter) süsteemid ei kasuta sidurit. Ülesvahetades lihtsalt katkestatakse süüde väga lühikeseks ajaks (ei viitsi praegu neid millisekundeid otsida). Aga samas peab pöördeid piisavalt olema. Näiteks Translogic väidab, et üle 20% pöörete vahemikust.
Selge on ka see, et see valesti kasutades lõhub kasti. Samas pean ma tunnistama, et sellest patust ma ise ka päris puhas pole. Kui varbaga vahetushoovale kerge pinge peale anda ja samal ajal korraks gaas maha natuke, siis vahetus kiire ja kerge ja ei tundu lõhkumisena, kuid esimeselt teisele soovitaks ikkagi sidurit, kuna ülekannete vahe on päris suur. Kuigi nagu eelnevates postides kirjas palju sõltub ka ratta tüübist ka kastist. Anyway sidur pole nendel ratastel ilma asjata :lol:

ollo
Postitusi: 285
Liitunud: 23 Apr 2004, 11:31
Asukoht: Tln

Lugemata postitus Postitas ollo »

octavio kirjutas:
tehke mulle selgeks miks on see siis rattale kahjulik kui selline võimalus on tehase poolt antud??
Tehase poolt on antud ka võimalus neljandalt viiendale vahetades 3 sekundiks esipidur põhja lüüa ja samal ajal rool vasakule välja keerata, vähesed teevad nii, ei tea küll miks :roll:
Loe oma ratta manuali, minu omal on igatahes kirjas, et käiguvahetusel tuleb sidurit kasutada, kuigi praktikas saab ka ilma. Sidurita vahetusel saavad dog ringide lülituspinnad heleda laksaka, siduriga vahetusel oluliselt pehmema.

wing

Lugemata postitus Postitas wing »

kuskilt siit viidatud jutt tagarattal sõitmisest (http://www.gixxergirl.com/how_to_wheelie) õpetab kah et tagarattas käiguvahetamiseks ainult varbaga kerge surve peale kangile ja siis kiirelt pöörded allapoole korraks ja kohe üles tagasi..
Kasutaja avatar

Teema algataja
Laisaar
Postitusi: 3558
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:34
Asukoht: Tallinn 5056777
Tänatud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Laisaar »

asi selge :D ... siis teen old-fashion-way edasi. Ise küll kaldun arvama, et kui õigesti teha siis pole vahet aga uut kasti ka ei taha nagu ostma hakata kui äkki... :wink:


motopaks
Aeglaselt saab kauem sõita.
Villis.ee
Wroomer.ee
laisaar.com
Kasutaja avatar

sokk
Postitusi: 224
Liitunud: 06 Mai 2004, 21:34
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas sokk »

Nonii. Toreda lingi leidsin:

http://www.f6rider.com/VRCC/tech/trans101.htm

Lugemiseks tasub aega ja tähelepanu varuda, aga asi on seda väärt. Seletatakse kergelt lahti käigukasti tööpõhimõte ja juhatatakse sedakaudu loogiliste järeldusteni siduriga/sidurita käikude vahetamisest. Ehk siis kas-, millal- ja kuidas seda teha. Kinnisideedega ignorantidele võib etterutates öelda, et ühest vastust küsimusele ei ole. Mõlemat moodi saab teha nii hästi kui sitasti. To clutch or not to clutch. :)

terv, sokk
Kasutaja avatar

Nigga
Postitusi: 1086
Liitunud: 21 Juul 2004, 10:39
Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel

Lugemata postitus Postitas Nigga »

Ega see siduri vajutamine nii tülikas ju ei ole. Ise kasutan powershiftingut ainult tagarattal käigu vahetamiseks. Kui mõlemad rattad maas on siis ikka siduriga...
Kasutaja avatar

sokk
Postitusi: 224
Liitunud: 06 Mai 2004, 21:34
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas sokk »

Nigga kirjutas:
Ega see siduri vajutamine nii tülikas ju ei ole.
Ei ole tõepoolest, ise vahetan ka ainult siduriga. Lingis antud jutu mõte on aga selles, et ka siduriga saab käigukasti retsida. Ja oskuslikult sidurita käiku vahetades jätta kast terveks. Seda siis juhul kui seda tõesti oskuslikult tehakse. Mina hääletan küll siinkohal siduri poolt...

terv, sokk

sys
Postitusi: 735
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:17
Tsikkel: Yamaha R6 "Raven"
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas sys »

Tänases MotoGP's oli kaameraid kõikvõimalikesse kohtadesse topitud ja vähemalt Rossi üles vahetades sidurit ei kasuta, kuid alla vahetates teeb seda küll. Kui see ikka väga lõhuks, siis vaevalt need mehed seal sellega riskiks, et poole sõidu pealt aparaat laiali laguneb. Samas peab meeles pidama, et nende meeste oskused ja kogemused on oluliselt suuremad, kui tavasõitja omad... samuti nende eelarve on enamasti tiba suurem ;)

ollo
Postitusi: 285
Liitunud: 23 Apr 2004, 11:31
Asukoht: Tln

Lugemata postitus Postitas ollo »

Just, väga mõistlik on võrrelda MotoGP tsiklit, mis peab kestma täpselt võistluse lõpuni ja tänavaratast, millel ei taha justkui iga 10 000 km tagantki kasti laiali võtta.
Või siiski mitte :roll:

sys
Postitusi: 735
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:17
Tsikkel: Yamaha R6 "Raven"
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas sys »

Nii ja naa... R-seeria rattaid (YZF-R, CBR-RR, GSX-R, jne.) peaks kannatama võrrelda küll, kroomi ja muud vanarauda tõenäoliselt ei kannata ja ei peagi kannatama. Ja iga asja annab teha ka valesti...

ollo
Postitusi: 285
Liitunud: 23 Apr 2004, 11:31
Asukoht: Tln

Lugemata postitus Postitas ollo »

D'oh... nujah, kui sinu arvates R-tänavarataste normaalsesse hooldusprotsessi kuulub ka iga nädal kasti lahtivõtmine dog-ringide tervisekontrolliks, siis miks mitte. Ma küll ühtegi R-i ei oma, aga tundes ennast, vaevalt et mind selline tegevus väga paeluks.
Markko Märtin hüppab ka vahel oma Fordiga 2 meetri kõrgusele õhku, tsiteerides sind "Kui see ikka väga lõhuks, siis vaevalt need mehed seal sellega riskiks, et poole sõidu pealt aparaat laiali laguneb." Tead, riskivad küll ja mitte vähe :lol:
Võidusõit on võidusõit, seal ei huvita asja lagunemine kedagi, peaasi et võistluse lõpuni kestab. Tänavasõidus on tavaliselt natuke teised prioriteedid...
Kasutaja avatar

spinna
Postitusi: 3010
Liitunud: 02 Veebr 2004, 19:32
Asukoht: Saaremaa

Lugemata postitus Postitas spinna »

Ükskõik millise vaatenurga alt ma oma mõtetes asjale ei lähene, peab tunnistama, et olen olloga täiesti samal nõul.
Suzuki GSX 750 Inazuma

korgits
Postitusi: 202
Liitunud: 28 Veebr 2004, 13:29

Lugemata postitus Postitas korgits »

Võibolla väga loll kysimus aga ,et ......kas siis peab gaasi lahti laskma kui tahad ilma sidurita vahetada ? =P :oops:

Mul muidu nii
1. kui lasen gaasi täiesti lahti siis läheb ilge krõginaga käik sisse =P
2. pöörded 8 ja 9 (motika maksimum on 11 ) vahel ja lykkan selle käigu sisse siis ta kyll läheb ilusti sisse aga rehvi võtab vilisema ning perse ujub ja oi milline ajakaotus :S .........sama asi on 5 pöörde pealt .

Aga ega mul vist käigukast korras ka ei ole =P
Sest peale kyllili käimist tyhikäigu sisse lylitamine ei ole enam nii lihtne nagu kunagi oli =P

Seega vist siduriga saab palju kiiremini ja paremini ...kyll aga alla võiks kyll ilma sidurita vahetada =P :roll:

ollo
Postitusi: 285
Liitunud: 23 Apr 2004, 11:31
Asukoht: Tln

Lugemata postitus Postitas ollo »

korgits kirjutas:
Võibolla väga loll kysimus aga ,et ......kas siis peab gaasi lahti laskma kui tahad ilma sidurita vahetada ? =P :oops:
Loe seda linki, mis siin threadis vist kusagil antud oli. Uba selles, et pöörded peavad uue käigu jaoks sobima, ehk _õiged_ olema. See tähendab käigu ülesvahetamisel gaasi _natuke_ mahalaskmist, allavahetamisel _natuke_ pealekeeramist. Kehtib nii siduriga kui sidurita vahetamisel. Vahetada tuleb keeramisega samaaegselt, mitte enne ega peale seda, siis tuleb vana käik kergelt välja ja uus läheb lupsti sisse.
Kasutaja avatar

Aatomik
Postitusi: 403
Liitunud: 04 Dets 2003, 23:33
Asukoht: Soome / CBR600F
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Aatomik »

Huvitav, kui palju mulle peaks makstama, et ma OMA tsiklil ilma sidurita käiku vahetaks? :P
Kujutan ette, et võimalikust käigukasti raginast tekkiv tunne oleks minu jaoks võrreldav hambaarsti toolis olemisega...
Pilt
Kasutaja avatar

Nigga
Postitusi: 1086
Liitunud: 21 Juul 2004, 10:39
Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel

Lugemata postitus Postitas Nigga »

Mina olen sõitnud regulaarselt nelja tsikliga kolmest erinevast tsikliklassist ja olen kõigiga täiesti vabalt ilma sidurita käiku vahetanud ilma, et mingit raginat käiks. Lihtsalt kergelt pinge all hoida käiguhooba ja nii kui gaasi maha lased, läheb käik enamvähem ise sisse... sport, touring ja chopper - kõigiga olen seda proovinud

sys
Postitusi: 735
Liitunud: 14 Nov 2002, 21:17
Tsikkel: Yamaha R6 "Raven"
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas sys »

Aatomik kirjutas:
Kujutan ette, et võimalikust käigukasti raginast tekkiv tunne oleks minu jaoks võrreldav hambaarsti toolis olemisega...
Huvitav, kust selline arvamus, et seal midagi ragiseb? :?
Kasutaja avatar

Aatomik
Postitusi: 403
Liitunud: 04 Dets 2003, 23:33
Asukoht: Soome / CBR600F
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Aatomik »

sys kirjutas:
Aatomik kirjutas:
Kujutan ette, et võimalikust käigukasti raginast tekkiv tunne oleks minu jaoks võrreldav hambaarsti toolis olemisega...
Huvitav, kust selline arvamus, et seal midagi ragiseb? :?
korgits kirjutas:
kui lasen gaasi täiesti lahti siis läheb ilge krõginaga käik sisse =P
Isiklikku kogemust muidugi pole...
Kipun siiski arvama, et kui käiguvahetus ilma sidurita (veel?) ei tekita raginat, on see sellest, et käigukastis on toimivad sünkronisaatorid. Ma ei tea kuidas on tänapäeval aga vanasti olid need veel täitsa kuluvad osad. :)
Pilt
Kasutaja avatar

CB500
Postitusi: 2190
Liitunud: 25 Juul 2003, 21:52
Asukoht: CB900F Hornet

Lugemata postitus Postitas CB500 »

Võibolla ma pole 100% kursis, aga minuteada sellistest sükrotest nagu autode kastis, pole tsiklikastis haisugi. Eks kindlasti leidub ka erandeid.
Kasutaja avatar

Nigga
Postitusi: 1086
Liitunud: 21 Juul 2004, 10:39
Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel: Tsikkel

Lugemata postitus Postitas Nigga »

Loomulikult kui gaas täiesti lahti lasta, tekib selline hääl. Kui käik lükata sisse just vahetult peale gaasi mahalaskmist siis läheb täpselt nagu siduriga...
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta remont, tehnika, elekter ...”