ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded


Teema algataja
joha123
Postitusi: 228
Liitunud: 20 Nov 2016, 19:11
Tsikkel: Suzuki VZ 800, DL1000, DL650
Asukoht: Saaremaa
Tänanud: 22 korda
Tänatud: 16 korda
Kontakt:

ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas joha123 »

Isiklikud kogemused + hulgaliselt materjale netis on minus äratanud mõtte, et esmaste B kati juhilubade sõiduõppesse tuleks viia sisse täiendus: juht läbib x arv sõidutunde liikluses mopeedi-rolleri-mootorratta juhina. ehk siis jääb mõnele mingigi aimus kõrvade vahele, mis tunne on olla 2rattalise mootorsõiduki juhina liikluses. mõnele piisab ehk vaid ühest tunnist. seni kuni istun 4rattalises kindluses ja olen alati ÕIGE , peaks kaduma... selge, et olukorda terveks ei ravi, aga kusagilt peab alustama. pean ennast tavaliseks- minu puhul toimib, et sõites ka motikaga panen autoroolis motikaid enam tähele, oskan ette aimata olukordi. tegelt olen isegi liikluses üldiselt tähelepanelikum . ainult autojuhina sellist valvsust polnud. :wack:



Kasutaja avatar

srx
Postitusi: 202
Liitunud: 18 Aug 2015, 13:55
Tsikkel: VX800, CB600F, R6, GS500
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 23 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas srx »

Jalgratturi ja jalakäiana ka.
Kui mootorrattaga veel natukenegi arvestatakse, siis jalgrattur tee servas sõitmas on täiesti nähtamatu. Oi kui palju kordi on parempöörde sooritajad tekitanud mulle olukorra, kus on väga vähe suurest matsust puudu jäänud. Siiani õnneks olen suutnud pauke vältida.
Bussid keeravad ka väga julmalt ette, lendavad mööda ja siis kohe pidurit ja tee äärde seisma ning ratturil pole kuhugi minna, selle asemel, et mõned sekundid oodada ratturi taga, kuni ta peatusest mööda jõuab.

Kasutaja avatar

AzA
Mode
Postitusi: 1674
Liitunud: 19 Juul 2004, 15:22
Tsikkel: Kawaspa
Asukoht: Pärnu
Tänanud: 435 korda
Tänatud: 127 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas AzA »

Jalgratturid siis A ja B ka.
Parempöörde foor, umbes kurvi keskel äss rattur arvas, et on jõle kipa mööduda paremalt.
Oi kui palju olen rattureid näinud paremalt kurvis möödumisi tegemas.

Ühed mustad kõik.

Aga mulle meeldib.
Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Seaduse ees on jalgratturid samaväärsed, mis tahes muu liiklusega.
Reaalses elus on neid trikoodega vennikesi liikluses üsna julm vaadata. Vähe nähtavad aeglased ukerdised. Olematu kiirendusega ja kiirusega (va ummikus)

Minu arvates nad autode vahele ei sobi mitte kuidagi kohe. Suurel osal (kui mitte valdaval enamusel) puudub tõenäoliselt veoauto ja bussi juhtimise kogemus (vbl üle üldse autojuhi kogemus)

Ma ei vihka kaasliiklejaid aga mitmekesi kõrvuti maanteel oma vokki tallavad kodanikud tahaks vahest maha lasta. Auto tuleb vastu ja pidurda 100km/h maha 20km/h oota kuni vastutulevad on möödas ja kiirenda uuesti. Aga neil jummala savi jutuvada käib ja sõtkuvad täiesti külma näoga edasi.

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."

reimps

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas reimps »

Ma ammu juba rääkinud, et B-kati kooliõppes peaks olema kõik teised katid ka sees, et värsked vahtralehed saaks vähemalt proovidagi kuskil platsilgi, kuidas on nii reisibussi kui poolhaake roolis olla ja manööverdada, kui mingi Kiapunn külje alla poeb. Tsikli puhul pole nagu väga vahet, kas lontu on seda proovinud või mitte, nähtamatuks jäävad rattad ainult B-katiga tegelastele ikkagi.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Proovida või mitte, millegi muuga sõita,aga selle sama B-kati autoga võiks autokoolis olla kohustus umbes 5 või enam korda rohkem sõita.Siis jõuaks äkki ka kõiki muud tüüpi sõidukeid tänaval kohata.Ja mingi konkreetne kilometraaz(näiteks 500km) maanteel peaks ka olema.Täna nad sõidavad nii vähe,et selle sõiduga ei saagi midagi selgeks,igakord mopedi või tsiklit ei pruugu kohatagi.
Muidugi peaks ka sõiduõpetaja olema hea suhteleja ja suutma õpilasele selgitada olukordi ,esmajärjekorras just seda,et miks mingeid asju just nii tehakse,mitte teisiti.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

AzA
Mode
Postitusi: 1674
Liitunud: 19 Juul 2004, 15:22
Tsikkel: Kawaspa
Asukoht: Pärnu
Tänanud: 435 korda
Tänatud: 127 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas AzA »

B veel kuidagi, aga A kat ja 10 akadeemilist sõidutundi .... tubli 8h lenksus koos platsiga täiesti teistsuguse sõidukiga kui 4-ja rattaline.
Okei, hea õpetaja õpetab ukerdama, piisava entusiasmiga teeb eksami ära .... aga nojah, kammentaarid on liigsed.
Selle ajaga ei õpi mitte mingi valemiga väga elementaarset masina kontrolligi, hea kui pooltel kordadel mäe katse välja tuleb.
Iga kevad on muhedalt entusiastlikud kuulutused, kus kenade plastikute peale kilgatakse .... reaalselt superbaiki liikluses vallata aga pole naljaasi, eriti arvestada paiknemist nii, et B-kati tegelinskid mürske üldse märkavad.

Vaatame esimese hooga oma kapsaaia üle, siis hakkaks vaatama, mida teised valesti teevad.
Ma näen juba aastaid igal kevadel väga kummalisi manöövreid, ainukesed, kes õlgu kehitama võtavad on koledad matkaendurod, klassikud ja touringud ... neid just esimeseks ei osteta.
Võiks vähemalt promoda, et esimeseks rattaks mingi enamvähem käsitsetav hankida, mitte R6, gixxer vms. uljast, mida veidi kogenumadki pelgavad.

Aga mulle meeldib.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Mina käisin A-kati koolis 2 kuud iga nädal ja igakord oli mingi 3 tundi sõitu järjest.Ehk siis mingi 25-30 tundi kindlasti,aga ilmselt oli neid kordi rohkem ja ma ei mäleta enam kõike,sest 31 aastat on juba möödas.Samas me ,kes seal grupis olime,olime tegelikult enne seda punnvõrri ja kahekäigulisega juba mitu aastat linnavahel paarutanud,ning tegelikult oligi selle 125-se Minskiga suht igav seal tunde platsil veeta.Enamus olime kas päris tsikliga sõitnud ja selle käsitsemine selge.Meil oli muideks Kuressaase(tollase Kingissepa) ALMVAÜ-s kruusaplats .Tänavasõitu tol ajal ei olnud.
Autokoolid B katile olid ka tol ajal ikka mitu kuud ja iga nädal mitu tundi õppesõitu.Ise sain C kati load keskast ja seal kestis õpe kõik 3 aastat.Õppesõit oli ikka suht iga nädal, vähemalt 45min ,aga oli ka kordi kui sai 90min sõidetud.
Tänane juhtide kehv tase ei ole midagi muud,kui vähene õppeaeg ja alla igasugu taseme õpetajad, suuremas enamuses.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

AzA
Mode
Postitusi: 1674
Liitunud: 19 Juul 2004, 15:22
Tsikkel: Kawaspa
Asukoht: Pärnu
Tänanud: 435 korda
Tänatud: 127 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas AzA »

Pean nõustuma kurvalt.
Küsimus on ilmselt hinnas, vähegi üle praeguse piiri võtab enamikul rahakoti kinni. Mujal hariduses on sama trend. Film Idiocracy meenub :)
Teisalt, kas meie ajal oli muru rohelisem ja taevas sinisem? Vaevalt, aga asi on tõesti lihtsalt rahas.
Ma iga suvi platsil timurlasena tuttavaid aidanud ja nad kõik ütlevad, et tegelikult sõitma õpetasin neid mina oma tuima tundide viisi passimisega ja ootamisega, millal lõpuks vabalt rattal end tuntakse.

Meil tegelikult autokoolides antakse algkalassi tase, tegelikult arvutama õpitakse reaalses liikluses. Pmst peale 4-ndat klassi Maksuameti osakonnajuhatajaks :bsmile:
Aga nuh ise ei jõuaks enamik täishindadega päris õpet kinni maksta. Sealt ka need vigastused .... mitte kiiruskaamera ei piira, vaid väljaõpe.

Aga mulle meeldib.
Kasutaja avatar

Vint
Toetajaliige
Postitusi: 1935
Liitunud: 06 Apr 2008, 09:30
Asukoht: Soome- Riihimäki
Tänanud: 136 korda
Tänatud: 178 korda
Kontakt:

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas Vint »

Minu meelest tuleks võimalikult palju, panustada koolivälisele harjutamisele.
On ilmselge et koolitunnid jäävad algajale väheseks.
Ja seda võiks seadusega lihtsamalt toetada. Näiteks lubades õpilasel, osalemist liikluses, koos kogenud juhiga. Ainukeseks tingimuseks, autokoolis käimise tõend.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Inimeste tase siin suuresti ei parane. Vahet pole, mis me siin arvama, et peaks või võiks. Autoga tahavad sõita tänaval nii võidusõitja, kui perenaine, kunstnik, hambaarst, vanaema jne.
Mingit meeletut sõela ei tule nagunii, ei õpetajate ega ka lõpetajate suhtes (ühtegi vanaema liiklusest ära ei korjata ega ka schumacheriks koolitada pole võimalik). Mingi basic on selge edasi õpid iseseisvalt. Kui algaja juhtide tekitatud laipade protsent jääb EU keskmise piiresse ei ole mingit plaani kellelgi midagi muuta.
Võrreldes kogu maapalliga siis me oleme päris heal tasemel tegelikult. Ei tea kuhu läks ja kust tuli tegelasi on ja jääb nii sõiduki selga kui kõnniteele, kontorisse ja kanalisse. Kes nad on? Ei tea :roll: , igal pool seltskonnas foorumis jne neid kirutakse kogueag aga kellegi foorumis ja seltskonnas neid kunagi pole :D
Tegelt vaevalt me siin kõik ilmeksimatud oleme. Kindlasti leiab oma pagasist ette ja peale keeramisi :oops:
Ei saa ka öelda, et asi ka pidevalt ei paraneks. Lube osta on tänapäeval kuradi keeruline, samuti eksamineerijaid ära rääkida, et natuke rohkem silma kinni pigistaks (jah selle mõju hakkab nägema alles pika aja pärast kuid see kõik on ju positiivne)

Samas on kasvav trend, kus tänapäeva noored enam lubasi ei teegi endale. Üsna popp on olla pika salli ja tõukekaga veegan. Soomes, ehitatakse juba kortermaju, kus puuduvad autoparklad (noori, kel pole autot ja lubasid tuleb nii palju peale, et pole mõtet linna ruumi raisata)
Meie küll ei näe aga kaugem tulevik on tõenäoliselt ühistransport ja iseliikurid (siis vist pole enam kellelgi lubasid ???) Entusiastidele siis on kinnised territooriumid, kus nad saavad üldsuse hukkamõistu saatel ise puldis olla ja konte katki sõita.

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Kasutaja avatar

srx
Postitusi: 202
Liitunud: 18 Aug 2015, 13:55
Tsikkel: VX800, CB600F, R6, GS500
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 23 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas srx »

Vint kirjutas:

Ja seda võiks seadusega lihtsamalt toetada. Näiteks lubades õpilasel, osalemist liikluses, koos kogenud juhiga. Ainukeseks tingimuseks, autokoolis käimise tõend.

See on ju olemas juba aastaid.
Iga kogenud juht võib minna ja taodelda omale juhendaja tõendi ja võibki sõita. Ainuke vajalik asi on autokoolis käimise tõend.
Olen ise juhendaja rollis olnud ka. Oli väga kasuks.

https://www.mnt.ee/et/liikleja/mootorso ... -juhendaja

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

srx kirjutas:
Vint kirjutas:

Ja seda võiks seadusega lihtsamalt toetada. Näiteks lubades õpilasel, osalemist liikluses, koos kogenud juhiga. Ainukeseks tingimuseks, autokoolis käimise tõend.

See on ju olemas juba aastaid.
Iga kogenud juht võib minna ...

Ei pea isegi kuhugi minema, neti teel saad taotluse anda (15rubla pidi ka vist annetama)
Viimase aasta jooksul ei tohi rikkumisi olla. Ja õpetatava kati omanik pead olema vähemalt viis aastat.

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Kasutaja avatar

demineerija
Postitusi: 362
Liitunud: 15 Apr 2006, 20:30
Asukoht: Talsinki
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 13 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas demineerija »

urmas66 kirjutas:

Ja mingi konkreetne kilometraaz(näiteks 500km) maanteel peaks ka olema.Täna nad sõidavad nii vähe,et selle sõiduga ei saagi midagi selgeks,igakord mopedi või tsiklit ei pruugu kohatagi.

Igati poolt.
Ise 2006 B kat tehes sain täpselt 5min mnt peal sõita.
Millest 400m oli õppesõidus ja ülejäänud eksamil. :wack:
Vähemasti oli mul kohustuslik pimeda + libeda sõit, mida varasemalt vist üldse nõutud polnud.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

AzA kirjutas:

Pean nõustuma kurvalt.
Küsimus on ilmselt hinnas, vähegi üle praeguse piiri võtab enamikul rahakoti kinni.
Aga nuh ise ei jõuaks enamik täishindadega päris õpet kinni maksta.

Ma väga ei arva,et raha taha asi kinni jääks.Kui näiteks telefoni või mõne muu vidina ostuks leitakse 800-1000€ lõdva randmega, siis leitakse ka sellest suurem summa,moto-auto koolituseks.Selge,et sellist massi sinna kursustele igapäevaselt enam ei torma,aga kas peakski???
Kogud raha(võtad laenu)ja teed omale load.Positiivseks "tagajärjeks" on äkki ka korralikum liiklemine,sest kui suur raha makstud ei ole ju tahtmist kohe lube hoiule anda.
Ma enam ei mäleta,palju nõuka ajal autokool maksis,aga pigem ka ikka keskmise kuupalga jagu tuli raha välja käia.Ma täpselt ei tea,aga kuskilt on meeles,et autokool on vana euroopa riikides ikka sinna 1500-2000€ kanti alates.
No mida saab selgeks allpool pakutud 10 tunniga :wack: ,pakun et mitte midagi ei saa selgeks.Suudad heal juhul rattaga kukkumata natuke sõita.
20 tundi platsil ja 20tundi liikluses,siis juba hakkaks looma ja tekiks ka mingigi tunnetus.Viimastel tundidel suudaks õpilane äkki jälgida ka teda ümbritsevat liiklusvoogu.
Selle hinnakirja järgi oleks siis kursus 930€.iphone või mõni muu kõvem telefon maksab ka sama suurusjärku,aga neid on meil massiliselt kasutuses.
Copy-paste ühe A-kati kursese hinnakirjast,kus on uued motikad.
A kategooria 330 EUR:
Teooria + registreerimine: 130 EUR
Sõidutunnid: 200 EUR, (10 sõidutundii, võib maksta iga tunni eest eraldi, siis ühe tunni hind on 20 EUR.)
Lisatund: 25 EUR.
Lisatund õppeplatsil: 20EUR.

Mul läks tütre autokool 2006a buumi ajal ka sinna 14000.- krooni kanti(koos lisatundidega).Ise õpetasin ka veel lisaks(pigem siiski enne olin sõitma õpetanud),aga peale tema oli seal grupis ju igasugu rahvast ja kõik leidsid selle raha.Täna on need asjad palju odavamaks läinud,aga kas peaks.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

reimps

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas reimps »

Madlobster kirjutas:

Viimase aasta jooksul ei tohi rikkumisi olla. Ja õpetatava kati omanik pead olema vähemalt viis aastat.

Täpsustus - rikkumised ei tohi olla alkoholiga ega avariide põhjustamisega seotud ning naljakas, aga ma sain nädal-paar peale E-kati lisandumist juhendajapabereid tehes ABCDE juhendaja õiguse..
Igastahes paar kehtivat kiiruseületamist lõige 1 kuni 3 piires pole mul takistanud juhendajaks olemist ARKi arvates :)


kkarl
Postitusi: 25
Liitunud: 12 Mär 2017, 18:00
Tsikkel: Yamaha fzr600r
Asukoht: Tallinn

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas kkarl »

reimps kirjutas:
Madlobster kirjutas:

Viimase aasta jooksul ei tohi rikkumisi olla. Ja õpetatava kati omanik pead olema vähemalt viis aastat.

Täpsustus - rikkumised ei tohi olla alkoholiga ega avariide põhjustamisega seotud ning naljakas, aga ma sain nädal-paar peale E-kati lisandumist juhendajapabereid tehes ABCDE juhendaja õiguse..
Igastahes paar kehtivat kiiruseületamist lõige 1 kuni 3 piires pole mul takistanud juhendajaks olemist ARKi arvates :)

Mina näiteks ei saa hetkel juhendaja tunnistust taodelda kuna on üks kiiruseületamine ja turvavööta sõit all.


reimps

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas reimps »

Ju siis see turvavöö on selline rikkumine, et takistab - mul reeglina vaid kiiruseületamised kipuvad kehtima ja need pole küll seganud.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: ettepanek B-kati koolisõidu täiendamiseks

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Eelmine aasta suvel taotlesin juhendaja õigust ja pidin panema nime keda juhendan ja siis kati, milles tahan juhendada. Ma küll ei kujuta ette kuda sa kõikide kattide juhendamise õiguse said. Ma ei saanu neid katte validagi, mis olid alla 5 aasta olnud.
Mul rikkumisi all ei olnud seega ei oska täpsustada, kas oli aint alko või ka teised väiksemad rikkumised. Minu arust ARK tädi küll ütles, et ei tohi ühtegi rikkumist aasta jooksul olla. (no mis õpetaja sa oled kui ise ka ei oska)

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”